Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

100 Bin TL İle Yapılabilecek En İyi Yatırımlar

100 bin TL param var ne yapabilirim diye soruyorsanız bu yazı sizin için hazırlandı, okumaya devam ediniz.

Günümüzde pek çoğumuzun bir miktar birikmiş sermayesi var ve pek çoğumuz bu sermayeyi en iyi şekilde nasıl değerlendirebileceğimizi bilmiyoruz. 100 bin TL bir yatırım için iyi bir başlangıç seviyesi ve gerçekten iyi değerlendirildiği zaman gerçekten iyi sonuçlar alabilirsiniz. 100 bin TL’lik bir yatırım ile ne kadar para kazanabileceğiniz tamamen alabileceğiniz risk seviyesine bağlı olarak değişmektedir. Çok fazla risk alırsanız bu para size yılda 30-50 bin TL kazanç sağlayabilir, risk almamayı tercih ederseniz çok daha az kazanabilirsiniz.

Faizli Enstrümanlar

Mevduat Faizi

Risk almamayı tercih eden yatırımcılar için iyi bir yatırım aracı. Mevduat faizinde nominal açıdan herhangi bir risk mevcut değil ve yatırımcılar mevduat faizine yatırım yaptıkları zaman sadece negatif faiz alma riskine sahip oluyorlar. Ancak mevduat faizi yatırımında nominal açıdan herhangi bir kayıp mümkün değil. Mevduat faizinde banka ile mudi aralarında bir sözleşme yaparlar ve banka ödemeyi taahhüt ettiği faizi vade bitiminde anaparaya ilave ederek yatırımcıya ödemesini yapar. Getirisi önceden bellidir ve herhangi bir risk barındırmadığı için en güvenli yatırımlardan birisidir.

Diyelim ki 100 bin TL’niz var ve bankaya gittiniz, bu günlerde ne kadar faiz alabilirsiniz? Yıllık ortalama %10-11 civarında faiz alabilirsiniz. Yani bir yılda 10-11 bin TL kazanmak için, 100 bin TL’yi bankaya bir yıllığına kiralarsınız ve banka  size yıl sonunda brüt 10-11 bin TL ödeme yapar.

Bono&Tahvil

Bono, vadesi 1 yıldan kısa, tahvil ise 1 yıldan uzun vadeli borçlanma senetleridir. Bono ve tahviller, bankalar, hazine ve özel sektör tarafından ihraç edilebilir. İhraç eden kişiye vade sonunda faizi ile beraber geri ödeme yapılır. Bir bono satın aldığınızda almış olduğunuz bonoya gecelik faiz işler ve her gün faiz getirisi elde edersiniz. Günlük olarak alım satım yapıldığında bileşik faiz elde etmek mümkündür.  Tahvilde ise bileşik faiz söz konusu değildir, 5 yıllık bir tahvil alındığında faiz oranı çarpı 5 kadar faiz getirisi elde edilir.

Mevduat faizine alternatif olarak sunulan bu yatırım araçları, 100 bin TL param var ne yapabilirim diyenler için iyi bir alternatiftir. 6 aydan kısa vadelerde bono için stopaj avantajı bulunmaktadır.

Altın

Çok kazançlı yatırım araçlarından biri olan Altın, uzun vadede en çok getiri elde eden yatırım araçlarından biridir. Bunu 20 sene önceki altın fiyatlarına bakarak anlayabilirsiniz. 20 sene önce,  çeyrek altın 10,5 TL’ye satılırken, şuanda 600 TL’ye kadar yükselmiştir. En karlı yatırım araçlarından birisidir. 100 bin TL param var ne yapabilirim diye soruyorsanız, altın yatırımını tavsiye ederiz. Ancak altın yatırımı kısa vadede kazançlı olmayabilir, altına yatırım yaparken en az 3 yıl unutmanızı öneriyoruz. 3 yılın sonunda altın yatırımınızdan en iyi verimi alabilirsiniz. Geçtiğimiz 20 yıl içerisinde altın fiyatlarının yükselmediği yıl sayısı sadece 2’dir.

Hisse Senedi ve Temettü

Uzun vadeli olarak alınıp tutulan hisse senetleri çok yüksek kazanç sağlayabilir. 100 bin liralık bir hisse senedi yatırımı birkaç yıl içerisinde 500 bin hatta 1 milyon TL olarak geri dönüş yapabilir. Borsa’dan alacağınız hisse senetlerini seçerken dikkatli davranmanız ve alacağınız şirketi araştırmanız gerekecektir. İyi bir şekilde araştırılarak alınan  şirketlerin hisse senetlerinin getirisini bilmeyen yoktur.

Hisse  senetlerinde bir de temettü denen olay vardır ki getiriyi tamamen farklı boyutlara taşır. Şirketler her yıl elde ettikleri karları yatırımcılara istedikleri bir oranda  dağıtırlar. Hisse başına ödenen temettüler, hesaplara yatırılır ve şirketlerin elde ettikleri kardan pay alma hakkına sahip olunur. Alınan temettüler ile tekrar hisse alındığında getiri çok daha fazla artabiliyor.

Bu yazıdaki hiçbir metin ve ifade yatırım tavsiyesi içermez.

Hesap Numarası Öğrenme İçin En Basit Yöntem


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar