Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Aile Danışmanı Ne İş Yapar? Şartları Nelerdir?

Aile danışmanı Avrupa’da pek çok ülkede senelerdir popüler olan bir iş dalıyken son zamanlarda Türkiye’de de oldukça yaygınlaşan bir iş kolu. Bu işi seçecekler için oldukça geniş bir iş alanıdır ve kişinin çoğu konuda uzman olması gerekmektedir. Öncelikle bu danışmanlığa başvuran kişilerin neden bu başvuruyu yaptıklarını, kişiler hakkında önemli bilgileri alarak yapılacak toplantı öncesi nasıl bir strateji uygulaması gerektiğini aklından geçirir. Görüşme zamanı geldiğinde de öncelikle aile üyelerinin konuşmalarını ister ve bu konuşmalar sırasında müdahale edeceği noktalarda müdahale ederek sorunu daha iyi anlamaya çalışır. Kişilere boşanma gibi konularda nasıl zorluklarla karşılaşacaklarını, çocuk yetiştirme konusunda nelerin yapılması gerektiğini, mutlu bir aile yaşamı için ne tür şeyler yapılması gibi birçok konuda bilgilendirme yaparak onları anlık mutsuzluklarından kurtarmaya çalışmaktadır. Eğer bu iş kendisinden çok psikiyatri, adli makamları ilgilendiren konulardan oluşuyorsa da aileleri buraya yönlendirir. Uzunca çalışacağı aileler için bir rapor hazırlayarak onların ilişkilerindeki gelişmeleri burada toplar ve süreci de böylece belirlemiş olur.

Aile Danışmanı Ne İş Yapar?

Bunların yanı sıra aile danışmanı boşanma ve çocuğun velayeti konusunda da mahkemelerin fikirlerinin alındığı kişiler arasında yer alırken bazı durumlarda da mahkemede ailelerin durumu hakkında da ifadelerine başvurulur. Bu işi yapmak isteyen kişilerin öncelikle iletişim konusunda kendisine güveninin tam olması gerekmektedir. Çünkü iletişimi kolay kişiler kendisine gelebileceği gibi kimi durumlarda da iletişim konusunda zorlu kişilerin de geleceği olacaktır.

Çözüm konusunda da kendisine güveni tam olan bu kişilerin ikna konusunda da karşısındaki kişiyi etkileme gücünün olması bir diğer önemli husustur. Ayrıca bu kişilerin en ufak detaylara bile dikkat eden ve en karışık durumda dahi sakinliğini koruyan kişilerden olması da büyük bir artı olacaktır.

Aile Danışmanı Olmanın Şartları

Bu iş belirli bir eğitim gerektirmektedir. Aile danışmanı olmanın şartları arasında kişilerin ilgili bölümlerde 4 senelik bir lisans eğitimi almış olmaları gerekmektedir. Bu bölümler arasında sosyoloji, psikoloji, tıp ve çocuk gelişimi, rehberlik, hemşirelik, sosyal hizmet bulunmaktadır. Ayrıca bu kişilerin üniversitelerin düzenlemiş oldukları ya da bazı kurumların düzenlemiş oldukları Aile danışmanlığı sertifika programlarına da katılması kişinin daha kolay bir şekilde iş bulmasına sebep olacaktır.

Bu iş dalı aslında belirli bir süredir yapılan bir iş dalıdır. Fakat insanların bilinçlenmesi ve belirli sorunlarda daha çok destek alması sebebiyle son yıllardaki popülerliği daha da artarak devam etmektedir. Bu popülerlik azalmadan artış göstereceği için kişilerin bu iş dalında iş bulması da zaman geçtikçe daha da kolaylaşacaktır. Kendisini ikna ve dinleme konusunda başarılı olan kişilerin bu tarz bir işe başlaması kariyeri açısından doğru bir hamle olacaktır. Bu kişilerin görüştüğü ailelerle yapmış oldukları işler sonucunda olumlu geri dönüşler alması durumunda müşteri kitlesi artacak böylece bu işten kazancı da bir hayli fazla olacaktır.

 

Tekel Bayi Açmak Şartları, Maliyeti Ve Kazançları Nasıl?

 


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar