Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Altın Yatırımı Kazandırır Mı?

Altın yatırımı yapmak, uzun vadede çok ciddi getiriler elde etmenizi sağlayabilir. Özellikle piyasa risklerinin bol olduğu, enflasyon riskinin yükseldiği, küresel ticaret savaş riskleri, altına olan talebi artırır ve bu da altın fiyatlarının yükselmesini sağlar.  Altın özellikle son 20 yılda çok ciddi getiriler elde etmiş bir yatırım aracı olduğundan, pek çok kişi parasını altında değerlendirmektedir. Altına yatırım yapmak hem paranızı korumanızı sağlar hem de reel açıdan kar elde etmenizi sağlar. Reel açıdan kar edebileceğiniz yatırım aracı çok az sayıdadır, altın da bunlardan biridir.

Altın Fiyatları Ne Kadar?

Güncel altın fiyatları, tam altın, çeyrek altın, gram altın, yarım altın ve ata altın olarak aşağıda listelenmiştir.

Çeyrek altın: 776 TL

Gram Altın: 498 TL

Tam Altın: 2,950 TL

Cumhuriyet Altını: 3,043 TL

Yarım Altın: 1,555 TL

Ata Altın: 3,061 TL

En Uygun Fiyatlı Altın Nereden Alınır?

Altın, kuyumcular ve bankalar olmak üzere iki satış platformundan satın alınabilir. Kuyumcudan fiziki olarak, bankadan ise sanal olarak altın almış olursunuz ve her ikisinde de altın fiyat hareketlerinden olumlu etkilenirsiniz.

Kuyumcudan Altın Almak Mantıklı Mı?

  1. Fiziki olarak altın alınmaktadır, aldığı altını elinde görmek isteyenler için mantıklı sayılabilir.
  2. Fiziki olduğu için çalınma ve kaybolma riski taşır
  3. Anlık olarak satılamaz, fiyat yükselişlerinizde altını satamayabilirsiniz.
  4. Yüklü miktarda altın varsa, satarken çok zorlanırsınız.
  5. Çok fazla komisyon aldıklarından zarar edersiniz. 500 bin lira ederi olan altın, kuyumcu tarafından 480 bin liraya alınır.

Bankadan Altın Almak Mantıklı Mı?

  1. Fiziki olarak bir altın varlığı yoktur. Altın almış olur ve fiyat hareketlerinden kar elde etmiş olursunuz.
  2. Çalınma ve kaybolma riski yoktur, çünkü ortada fiziki bir altın yoktur.
  3. Banka güvencesinde saklanır.
  4. İstenildiği zaman satabilmenizi sağlar.  Sadece 30 saniyede altınları satabilirsiniz.
  5. Altınlar değerinde alınır ve çok az fark uygulanır. 500 bin liralık altını 497 bin liraya satabilirsiniz.

Altın Yatırımı Ne Kadar Kazandırır?

Altın yatırımı, özellikle uzun vadede yüksek kar elde edebilmenizi sağlar. 2000 yılından bu yana bir çeyrek altının fiyatı yaklaşık 70 kat artmıştır.  Uzun vadede çok iyi getiriler sağlamasının yanı sıra güvenilir liman olarak kabul edilir ve ekonomik krizlerde zarar değil kar etmenizi sağlar. Altın gerginlikten beslenir, her şey normal ise altın fiyatları çok az yükselir, ancak kaos oluştuğunda ekonomik bir kriz durumunda altın fiyatları birden iki katına çıkabilir.

Altın yatırımı her zaman enflasyon üstü getiri sağlamıştır. Özellikle 20 yıl ve üzeri vadelerde yatırım yapmayı planlıyorsanız, çok yüksek karlar elde edebilmek olasıdır. 2000 yılında altına 10 bin TL yatırım yapan bir yatırımcının parası, şu anda yaklaşık 700 bin TL olmuştur. Paranızı enflasyona karşı korumanın yanı sıra, reel açıdan da kar elde etmenizi sağlar. Reel açıdan kar elde edebilmek demek, 10 yıl önce araba alabildiğiniz paranın şu anda bir ev parası etmesi demek.

Altına Katılım Ne Demek?

Altına yatırım yapmak için kullanabileceğini bir yatırım çeşidi olan altına katılım hesapları, bankaya fiziki olarak teslim ettiğiniz altınların, işyeri, konut ve araba gibi finansmanlarda kullanılmak üzere değerlendirilmesidir. Bir ticaret işlemi söz konusu olduğundan, elde edilen kar üzerinden bir miktar pay ödenir. Geçtiğimiz yıl 100 gram için ödenen altın kâr payı oranı yaklaşık 1,5 gr civarındaydı. Yani hem TL bazında hem de altın bazında paranızı artırabileceğiniz bir hesaptır.

Altına katılım hesabı açabilmek için, bir katılım bankacılığında hesabınız olması gerekmektedir. Hesap açılış işleminden sonra kısa süre içinde altınlarınızı bankaya yatırabilir ve buna bağlı olarak bir miktar kar elde edebilirsiniz. Elde edilen kar, yüzde 80 veya yüzde 90 olmak üzere sizin hesabınıza ödenir.

 

Banka Bonosu Nedir? Nasıl Yatırım Yapılır?


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar