Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Amazon FBA Nedir? Sistem Nasıl İşler?

E-ticaret günümüzde büyük bir değer kazandı. Özellikle de internet teknolojilerinin gelişmesi ve güvenliğin artması, ticaret hacminin de büyümesini sağladı. Bu hacmin büyümesinde en büyük payı olan şirketlerden birisi de Amazon’dur. Bilindiği üzere Amazon, dünyanın en büyük e-ticaret platformları arasında yer almaktadır. Peki Amazon’la çalışmak ister misiniz? O halde gelin sizlere Amazon FBA’yı anlatalım.

Amazon FBA

Fulfilled by Amazon olarak bilinen FBA, Amazon tarafından geliştirilmiş bir sistemdir. Bu sistemde, ürünlerinizi Amazon’un devasa depolarında saklayabilir ve alıcıyla buluşturana kadar bekletebilirsiniz. Amazon, sizin adınıza müşterilere ürünü kargolar ve ürünü ulaştırır. Ürünü ulaştırdıktan sonra müşteri memnuniyeti açısından da süreci takip etmektedir. 

Amazon’un bu sistemi, klasik FBM sisteminden farklı olarak sizlere büyük bir kolaylık sağlar. Bu sayede depolama sorunlarından kurtulmuş olur ve Amazon’un gücünden faydalanmış olursunuz. Peki FBM nedir dediğinizi duyar gibiyim. Gelin bir de ona bakalım.

Hissede Halka Arz Nedir?

Amazon FBM

Bu sistemde ürünleri Amazon’a yükler ve satış sürecinde de kendiniz kontrol sağlarsınız. Yani ürünü kargolama ve alıcıya ulaştırma size aittir. Amazon’un en bilindik sistemi olan FBM, kendi içerisinde birtakım avantajlar oluştursa da FBA sistemine göre biraz daha geride kalmaktadır. 

amazon fba

Amazon FBA Avantajları Nedir?

Farklı bir ülkeden aldığınız ürünleri, Amazon’un depolarında depolayabilirsiniz. Böylece satış konusunda en büyük sorunlardan birisi olan depolama sıkıntısını aşmış olursunuz. Ek olarak kargo işlemleri konusunda tüm yetkiyi Amazon’a bırakarak bir nevi Amazon’la birlikte çalışabilirsiniz. 

FBA sistemini kullandığınızda ürünleriniz Amazon Prime üyesi olur. Bu sayede ürünlerinizi daima en başta gösterme şansınız olur ve daha fazla müşteri potansiyeline sahip olursunuz. Ürünlerinize artan talep, yurt dışında ürün satarak ek gelir elde etme imkanınızı da artırmaktadır. Zaten ortadan kalkan depolama ve kargo sorunuyla birlikte böyle bir ek özelliğin de gelmesi, büyük bir kolaylık sağlamaktadır. 

Buy-Box kutusu, Amazon’da yer alan sistemlerden birisidir. Birden fazla satıcı, aynı ürünü aynı fiyata satıyor olabilir. Bu durumda alıcılar, liste liste ürün incelemektense herhangi bir alıcıdan ürünü sepete ekleyerek işleme devam ediyor. İşte tam bu noktada, sizin ürününüz sepete otomatik olarak eklenmiş oluyor. Eklenen bu ürün sayesinde kısa zaman içerisinde daha fazla ürün satabilir ve daha fazla müşteri kitlesine sahip olabilirsiniz. 

FBA Süreci Nasıl İşler?

Fullfilment Centers adındaki Amazon depolarına eşyalarınızı gönderiyorsunuz. Eşyaları gönderdikten sonra depolarda eşyalarınız sıralanır ve listelenir. Bu aşamadan sonra ürünlerini satılmaya hazır hale gelmiş oluyor. Gelen siparişlere Amazon sizin için bakıyor ve tüm süreci kendisi işletiyor. Siz sadece Amazon’a ürünlerinizi depolatmıyor, aynı zamanda sattırıyorsunuz. Sipariş alındığı zaman Amazon; paketleme, kargolama ve satış sonrası destek gibi konularda müşteriyle sizin adınıza konuşuyor. Bu sayede siz herhangi bir şeye karışmadan Amazon tarafından yürütülen bu sistemi takip edebilirsiniz.

Satış Yöntemleri

FBA sistemini kullanarak 3 farklı biçimde satış gerçekleştirebilirsiniz. Bunlar; dropshipping, özel etiket ve wholesale yöntemleridir. 

Amazon’un Karı Ne?

Gelelim esas meseleye. Amazon, bu işlemleri babasının hayrına yapmıyor tabi. Paketleme ve gönderme işlemleri için ürün başında 3.62 ABD Doları talep etmektedir. Eğer depodaki ürünleri geri almak isterseniz, ürün başına 0.50 cent ödemeniz gerekmektedir. Eğer ürünleri almayıp yok edilmesini isterseniz bu aşamada ürün başına 0.10 cent gibi ufak bir miktar ödemeniz gerekmektedir. Eğer müşteri, sizden aldığı ürünü iade ederse, Amazon’a 3.62 ABD Doları ödemeniz gerekir. Son olarak Amazon, depolama için de ücret talep etmektedir. Bunun için de 1 inç için aylık 2.40 ABD Doları talep etmektedir. 


2 Yorumlar
  1. […] Emtia Yatırımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? […]

  2. […] Amazon FBA Nedir? […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar