Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Amerika Asgari Ücret ve Yaşam Koşulları

Amerika asgari ücret kaç dolar? Amerika’da yaşam koşulları ve günlük harcamalara asgari ücret yetiyor mu? ABD ortalama maaşlar nasıl?

Asgari ücret, insani koşullarda yaşamaya elverişli olabilecek tutarda ödenmesi zorunlu olan en düşük maaştır. ABD Asgari ücret rakamları ise, federal hükümet tarafından belirleniyor ve epey uzun bir süredir hükümet tarafından belirlenen asgari ücret saatlik 7,25 dolar idi. Epey uzun bir süre önce belirlenmiş bir ücret olduğu için pek çok vilayette çalışanlara bu maaşlar ödenmiyordu. Asgari ücret, genelde piyasa tarafından belirleniyor ve şu an da pek çok eyalette saatlik 15,00 doların üzerinde. Peki Abd asgari ücret aylık ne kadar? Abd’de asgari ücret yetiyor mu?

Amerika Asgari Ücret Aylık Ne Kadar?

Amerika’da asgari ücretin saatlik olarak söylenmesinin nedeni, yasal olarak zorunlu saatin üzerinde çalışan ancak asgari ücret alan işçilerin sömürülmesini engellemek içindi. Bildiğiniz gibi Amerika’da yasal çalışma saati haftalık 40 saattir ve asgari ücrette buna göre ödenmektedir. Çalışanların haftalık 40 saatin üzerinde mesai yapmaları durumunda x1,5 yasası devreye giriyor ve fazla mesai alıyorlar.  Abd’de şu an için geçerli en düşük fazla mesai ücreti 22,50 dolardır. Haftalık 40 saatin üzerinde yapılan her bir saat mesaiye karşılık 22,50 dolar ödenmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nde şu an için geçerli aylık asgari ücret tutarı yaklaşık 2,580 dolardır. Tabi bu yasal mesai saatleri çerçevesinde çalışıldığı müddetçe ödenen bir maaş olup brüt olarak verilmektedir. Bu maaşın içerisinden vergiler, sağlık ve emeklilik sigorta primi kesilmektedir. Tüm giderler çıkarıldığında, Amerika’da asgari ücret aylık net 1,800 dolardır. 

Amerika’da Asgari Ücret Yetiyor Mu?

Abd büyük bir ülkedir ve her yerde aynı maaş uygulaması bulunmamaktadır. Örneğin New York eyaletinde saatlik net ücret 25 dolarlara kadar çıkabilirken, Abd asgari ücret ortalaması 10 dolar civarındadır. Asgari ücret, eyaletlerdeki geçim şartlarına göre belirlenmekte ve uygulanmaktadır. 

Amerika’da standart ortalama 80-90 metrekare bir ev kirası 500 dolardır. Gaz, elektrik ve su faturası aylık ortalama 150 dolar gelmektedir. Mutfak alışverişi kişi başına ortalama 100-200 dolar arasında değişmektedir. Tek bir kişi olarak düşünürsek ortalama 150 dolar olarak baz alabiliriz. Giyim, özel harcamaları da maaşınızın kalanıyla çok rahat yapabilirsiniz. 1,000 dolarlık bir para, en alt standartlarda yaşamanıza olanak sağlamaktadır. Türkiye’deki pek çok kişinin en alt standartlarda bile yaşama imkânı olmamasına karşın, 1800 dolarlık bir asgari ücret gayet iyi bir miktardır.  

Yaşam Standartları

Amerika’da yaşam standartlarını anlatabilmek için, 1800 dolarlık bir gelirinizin olduğunu iyi bilmeniz gerekiyor. Fiyatları TL’ye çevirmemeniz bu konudaki en önemli etken, işte örnek bazı fiyatlar

Market

4 Litre süt: 3,89 dolar

500 gr ekmek: 0,69 dolar

Kırmızı Et Kg: 11,99 dolar

Tavuk Eti Kg: 3,99 dolar

Bira 50cl: 1,29 dolar

Sigara: 5,99 dolar

Mısır Gevreği 500 gr: 1,99 dolar

Kafelerde Fiyatlar

Latte: 3,99 dolar

Mocha: 4,99 dolar

Filtre Kahve: 1,99 dolar

Dougnuots: 1,99 dolar

Günlük Yaşam Harcamaları

Benzin: 0,58 dolar / litre

Otobüs bileti: 1,99 dolar

Metro bileti: 1,99 dolar

Seyyar Sandviç: 0,99 dolar

Uçak Bileti: 19,99- 99,99 dolar

Taksi Ücreti: 1,99 dolar/km

Mesleklere Göre Kazançlar

Öğretmen: 70 bin dolar

Polis: 120 bin dolar

Tır Şoförü: 80 bin dolar

Doktor: 200 bin dolar

Hemşire: 70-80 bin dolar

Avukat: 80 bin dolar

Taksici: 70 bin dolar

İşçi: 30 bin dolar

Tamir Ustası: 100 bin dolar

Yukarıda da görmüş olduğunuz üzere, meslek kazançları ve Amerika asgari ücret rakamları ülkede geçinebilmek için gayet iyi miktarlardadır. 

Vali Ve Kaymakam Maaşı Ne Kadar? bu içerik de ilginizi çekebilir.

Kaynak: https://home.treasury.gov/


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar