Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Amerika’da Çalışmak

Amerika’da Çalışmak

Amerika’da çalışmak, Amerika ekonomik anlamda dünyanın gelişmiş ülkelerinden biridir. Üretim ve tüketimin fazla olması iş olanakları bakımından da zengin bir ülke konumuna gelmiştir.

Amerika’da çalışmak, iş alanında fazla çalışan yoksa ve iş istihdamına gereksinim duyuluyorsa bu ihtiyacı şirketler yabancı uyruklu vatandaşlardan sağlamaya çalışmaktadırlar. Amerika’da çalışma ortamında işverenlerin sizden bir beklentileri olur. İşe kabul edildiğinizde işverene bir söz veriyorsunuz. Bu sözde iş hakkında sorumlu davranacağınıza ve işi yarım bırakıp gitmeyeceğinize de söz vermiş oluyorsunuz. Almanya’da Çalışmak

amerikada çalışmak
amerikada çalışmak

Amerika’daki İş Hayatının Özellikleri Nelerdir?

Her ülkede olduğu gibi Amerika’da da bazı iş olanakları çalışanların dikkatini çekmektedir ve bu ülkede çalışmak istemektedirler. Amerika’da iş hayatının özelliklerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Amerika’da işgücü piyasasında oluşan rekabet sizin kendinizi geliştirmeniz için en önemli neden olabilir.
 • Amerika’da dinamiklik ve aktiflik önem verilen değerler arasındadır ve çok hızlı yükselmek mümkün hale gelmiştir.
 • Normal hayatta ne kadar rahat olurlarsa olsunlar iş hayatında da bir o kadar disiplinli çalışırlar.
 • Amerikalılar çok çalışır fakat az tatil yaparlar. İşleri gereği hafta sonu bile çalışmaya gereksinim varsa çalışırlar. Amerika’ya çalışmaya gelen kişilerden de bunu beklerler.
 • Ücretler bakımından diğer gelişmiş ülkelere kıyasla daha fazladır. Hatta mesai ödemeleri oldukça iyidir.
 • Amerika’ya çalışmak için geldiğinizde din, dil, ırk ve cinsiyet ayrımı yapılmaz çünkü kanunlar bunlara izin vermez.
 • Amerika’da yaygın bir iş ortamı vardır o da evde çalışma sistemidir. Bu ülke de çoğu çalışan ofise uğramadan evinde bilgisayar ortamında çalışmaktadır.

Amerika’da Çalışma Nedenleri

Kendi ülkenizden hariç başka bir ülkede çalıştığınız zaman size çok farklı deneyimler kazandıracaktır. Yeni bir kültür, farklı çevreler ya da insanlarla karşılaşacaksınız. İş içinde bu geçerlidir. Amerika’da çalışma nedenleri arasında öncelikle eğitim alanında gelişmek isteyebilirsiniz. Dilinizi geliştirebilir ve yaratıcı fikirler üretebilirsiniz. CV’nize uluslar arası deneyim katmak için mükemmel bir fırsat olabilir. Küresel çapta ağ kurmanızı sağlar. Kendi ülkenizin haricinde yeni bir çevre edinirsiniz. En Büyük Gelirli İşler

Amerika’da Çalışma Hayatına Genel Bakış

Başka her çalışanın hakkı olan dil, din, ırk ve cinsiyet haklarına ayrımcılığı kesin olarak kanunlar reddeder. Ülkede eyalet ve yerel yönetimlerin çalışma olanakları farklıdır. Herkes kendi yöntemine göre çalışma düzeni ayarlamaktadır. Haksız yere işten çıkarma zordur ve bunlar hakkında kanun da hala düzenlemeler yapılmaktadır. İşten çıkartırken yasa dışı işler yaptırması veya hakaret edici cümleler kullanması çalışan açısından dava açmasına neden olabilir. Çalışan işverene bu yüzden dava açabilir.

Amerika’da zamanı iyi kullanmak önemlidir. Disiplinli çalışmak ve istenirse tatil günlerinden feragat ederek çalışmalısınız. İşlerinde bekletmek yoktur. Toplantılara beş dakika bile geç kalmanızı istemezler. Ayrıca Amerika’da yaygınlaşan bir olayda şudur ki evde çalışma olanakları verilmekte. Bu olaylara işverenlerin tepkisi de olumlu olmaktadır. Çoğu kişi firmalarına ya iş yerlerine gitmeden evde bilgisayar ortamında çalışmaktadırlar. Çalışanlar evlerini ofis olarak kullanırlar. Amerika’ iş ahlakında üç önemli konu vardır: birincisi kime karşı sorumlu olduğun ikincisi çalışmaların değerlendirilmesi üçüncü olarak da çalışmaları yakından denetlemektir.

Green Card’a Sahip Olmanın Amerika’da Çalışmaya Faydaları Nelerdir?

Amerika’da ömür boyu çalışma ve oturma hakkı veren kartın adı Green Card’dır. Bu hakla sosyal güvenlik numarası almış olursunuz. Bu da size hak ve avantajlar sağlar. Bu haklar şunlardır:

 • Amerika’da hem devlette hem de özelde çalışma olanağınız olur.
 • Kendi mesleğinizle ilgili alanda çalışabilir ya da kendinize iş yeri açabilirsiniz.
 • Bu kartta sahipseniz ve evliyseniz eşinizde yararlanabilir. Ayrıca çocuğu olanlara 21 yaşına gelene kadar bu kartın olanaklarından yararlanabilirler.

Amerika’da Yüksek Maaşlı İşler Nelerdir?

Hoşgörülü yapısı ile farklı ülkelerden birçok göçmene kapılarını açan Amerika, özgeçmişinize ekleyeceğiniz önemli bir deneyim olabilir. Amerika, en iyi üniversiteleri olan, ekonomik zenginliğe sahip, iş imkânları ve yaşam standartları yüksek bir yapıya sahiptir. Çalışanın arkasında duran kanunlarla, yüksek maaşları ile iş gücünü kendine çekmiştir. Amerika’da yüksek maaşlı işlerin başında sağlık sektörü gelmektedir. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

 • anestezi uzmanı
 • Cerrahlar
 • Kadın hastalıkları ve doğum uzmanları
 • Ağız ve diş sağlığı
 • Ortodonti

Ayrıca yazılım geliştirici, diş doktorları, hemşireler de yüksek maaş almaktadırlar.Köpek Gezdirerek Para Kazanmak


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar