Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Arbitraj Yaparak Ek Gelir Nasıl Elde Edilir?

Para kazanmak, kazanmayı bilen birisi için gerçekten de kolaydır. Hatta bazen öyle kolay olur ki aldığınız ürünü satarak para kazanabilirsiniz. Kısaca arbitrajdan bahsediyoruz. Arbitraj, günümüzde para kazanmak isteyenlerin sıklıkla başvurduğu yöntemlerden birisidir ve işini bilenler için iyi bir kazanç kapısıdır. Peki arbitraj nedir ve bu sayede nasıl para kazanılır? Gelin yazımızda detaylı olarak inceleyelim.

Arbitraj Nedir?

Arbitraj, iki pazarda da yer alan özdeş ürünü, görece düşük fiyattan sunan pazardan alıp yüksek fiyattan sunan pazara satmaktır. Yani 3’e alıp 5’e satmaktır. Örnek olarak şöyle düşünebilirsiniz:

Aynı marka muz, iki farklı pazarda da satılıyor. A pazarında kilosu 4 liraya satılırken B pazarında kilosu 6 liraya satılıyor. Tahkim yapmak isteyenler ise A pazarından muzu 4 liraya satın alıp B pazarına 6 liraya satıyor. Bu sayede herhangi bir kayıp olmadan kısa bir şekilde kilosu 2 liradan kazanç elde ediliyor. İşte bu yönteme Tahkimm deniliyor. Peki bu yöntemi borsalarda alım satım işlemlerinde uygulamak ister misiniz? Öyleyse gelin bir sonraki sorumuza geçelim.

Arbitraj

Arbitraj Nasıl Yapılır?

Kısa sürede kazanç elde etmek isteyenlerin uyguladığı bu yöntem, biraz da uzmanlık gerektirir. Zira arbitrajda hızlı olmak ve değişkenleri iyi analiz etmek gerekir. Borsalarda, özdeş hisseler farklı fiyatlardan işlem görebilir. Bu durumda, hızlı bir şekilde düşük fiyatlı özdeş hisseyi satın alıp diğer borsada değerlendirebilirsiniz. 

Bir örnek olarak şöyle açıklayalım: İstanbul borsasında Euro satın alarak eşdeğer miktarı Londra borsasında satabilirsiniz. Tabi bu durumda olması gereken şey, eşdeğer ürünün farklı fiyatlarla işlem görüyor olmasıdır.

Swift Kodu Nedir?

Arbitraj Yapmak Ne Kadar Mümkün?

Borsayla ilgilenen insanlar, arbitraj konusuyla da ilgilenebilir. Ancak bazen sadece ilgilenmek gerekebilir. Zira arbitraj yapmak öyle kolay bir işlem değildir. Bilgi ve teknoloji çağında yaşadığımızı unutmayın. Bu nedenle piyasalarda yaşanan tüm gelişmeler, anlık olarak diğer yatırımcılar tarafından da takip edilmektedir. Bu nedenle elinizi ne kadar çabuk tutarsanız tutun, bazen oluşan fiyat farklılığına yetişemeyebilirsiniz. 

Aynı varlığın fiyat farklılığından doğan fırsat, sizler için kazanç elde edebileceğiniz bir yöntemdir. Fakat sıradan insanlar bu yöntemle para kazanma konusunda uzmanlara göre daha geride kalır. Özellikle de arbitraj işlemleri için özel olarak geliştirilmiş algoritmik yazılımlara göre çok daha geride kalır. İşi bilen uzmanlar, bu yazılımlar sayesinde anlık olarak al sat işlemleri yapmakta ve borsada eşdeğer ürününün oluşturduğu fiyat farklılığından kolaylıkla faydalanmaktadır. 

Büyük bir hızla eşitlenen fiyat farklılığını kontrol altına almak zannedildiği kadar kolay değildir. Bu nedenle arbitraj yapmak isteyen yatırımcılar, bu yazılımlardan faydalanabilir ya da şanslarına güvenebilir. Demiyoruz ki normal olarak bu yöntemle para kazanılmaz. Ancak diğer yöntemlere göre biraz daha uğraştırıcı ve riskler barındıran bir yöntemdir. Zira aldığınız hisse senedini ya da diğer yatırım aracını kısa bir süre içerisinde elinizden çıkaramazsanız, kayıp yaşama gibi riskler de söz konusu olabilir. 

Arbitraj Yapmak İsteyenlere Tavsiyeler

Sunabileceğimiz tavsiyeler arasında en önemli olanı, borsaları güncel ve etkin olarak takip etmektir. Gün içerisinde işlem saatlerinde arbitraj işlemi için birçok fırsat ortaya çıkmaktadır. Ancak bu fırsatlar genellikle anlık denebilecek kadar kısa sürelidir ve siz daha işlem yapamadan fiyat farklılığı dengelenebilir. 

Arbitraj konusunda uzman kişiler ise bu fırsatları değerlendirir ve kısa bir sürede al sat emri vererek ayda binlerce ABD Doları elde edebilir. Kazanmak gerçekten zor olsa da bu yöntemle iyi miktarda paralar elde edebilirsiniz. 


1 yorum
  1. […] Arbitraj Yaparak Ek Gelir Nasıl Elde Edilir? 21 saat önce […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar