Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

ATM’Den Nasıl Para Çekilir?

Atm’den nasıl para çekilir? ATM’den para çekme için farklı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler arasında en çok tercih edileni kartlı işlemlerdir. Kişi kendi bankasının atm’sinden para çekebileceği gibi aynı zamanda ortak avm’lerden de parayı çekebilir fakat bu atm’lerde komisyon ücreti alınabilir.

  • Öncelikle atm’ye kart yerleştirilir.
  • İstenen şifre girildikten sonra makbuz isteyip istenmediği sorulmaktadır. Kişi buna istediği şekilde cevap verebilir.
  • Bundan sonra kişi para çekme seçeneğinde parayı çekmek istediği hesabı istemiş olduğu hesabı seçerek istediği ücreti girerek para çekme işlemini tamamlayacaktır.

Fakat her bankanın günlük ya da haftalık para çekme sınırı bulunmaktadır. Bunu kişi bankalardan öğrenebilir. Bazı durumlarda kişiler parayı çektikten sonra kartı almayı unutabiliyorlar bu sebeple parayı aldıktan sonra kartı almayı unutmamalıdır.

ATM’den Kartsız Para Çekmek


Kartsız bir şekilde atm’den para çekme de mümkündür. Bunun için kişinin yanında mutlaka cep telefonu olmalıdır. Atm’lerde zaten kartsız giriş bulunmaktadır. Bu seçenek seçildiği takdirde kişiden TC kimlik numarası istenmektedir. Doğru bir şekilde girdikten sonra atm kişiden bankaya kayıtlı olduğu cep telefonunu isteyecektir. Cep telefonu girişi yapıldıktan sonra kişiye kart şifresi sorulacaktır. Bu işlemden sonra da kişinin cep telefonuna atm’ye girmesi için bir şifre gelecektir. Bu şifreyi girdikten sonra kişi normal bir şekilde işlemini gerçekleştirebilir. Para çekmek istediği hesabı seçip tutarı girerek tıpkı kartlı işlemde olduğu gibi işlemi gerçekleştirecek ve herhangi bir sıkıntı çıkmayacaktır.

QR Kodla Para Çekmek


Kartsız işlemlerden bir tanesi de QR kodu adı verilen kodla para çekme işlemidir. Bunun için kişinin cep telefonunda para çekeceği bankanın mobil uygulaması bulunmalıdır ve internet de gereklidir. Bu şartları sağlaması halinde kişi telefonundaki uygulamadan QR kod işlemini seçip QR kod ile para seçme seçeneğine tıklayarak hesabı seçip çekmek istediği tutarı girecektir. Bu işlemlerden sonra atm’de QR kod işlemini seçerek atm’de çıkacak olan QR kodunu telefonunda okutması halinde atm’den onay kısmını seçerek istemiş olduğu para tutarını alacaktır. Bu QR kodu ile para çekme işlemi son zamanlarda yaygınlaşmıştır ve oldukça basit bir işlemdir. Akıllı telefon kullanan kişilerin en çok uyguladığı para çekme yöntemleri arasında yer almaktadır.

Atm’den nasıl para çekilir? konumuzda en sade anlatımla merak edilenleri yanıtladık. Ayrıca bu konu dışında Garanti Bankası ATM Para Çekme Limiti konusu da ilginizi çekebilir.


1 yorum
  1. hatice diyor

    ben para çekmek istiyorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar