Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

ATM’ye Param Sıkıştı Ne Yapmalıyım?

ATM’ye param sıkıştı ne yapmalıyım diye merak ediyorsanız eğer bu yazıda panik yapmadan nasıl paranızı alabilirsiniz açıklayacağız

Günümüzde birçok bankacılık işleminizi ATM’lerden yapabilmeniz mümkündür. Özellikle para yatırma işlemlerinde çok sık kullanılan ATM’ler hem şubelerde çok sıra beklemenizin önüne geçiyor hem de işlemlerinizi daha hızlı yapmanızı sağlıyor. ATM’lerden para yatırırken birçok insanın başına gelmiş ve can sıkıcı bir durum olan para sıkışma olayları hemen hemen her bankada yaşanabilmektedir. Peki, bu durumlarda ne yapmak gerekir. Bu konuya geçmeden önce ATM’lerde neden para sıkışır bunu açıklamaya çalışalım

ATM’lerde Neden Para Sıkışır?

Birçok bankanın ATM’sinin para yatırma kuralı farklı olsa da genel olarak bakıldığında ilk kural 40 banknot kuralıdır. Yani bir seferde yatıracağınız tutar 40 banknottan fazla olmamalıdır. Farkında olmadan 40 banknottan fazla bir miktar koyarsanız bu durumda sistem paranızı ATM’ye sıkıştıracaktır. Bir diğer sıkışma nedeni paranın çok fazla yıpranmış olmasıdır. Yıpranmış paraları ATM direkt sıkıştırmaktadır. Paranın sadece çok yıpranmış olması değil çok fazla yeni olması da sıkışma nedenidir. O yüzden yeni paraları yatırmadan önce elinizle biraz buruşturmakta fayda bulunuyor.

ATM’ye Sıkışan Para Nasıl Alınır?

Paranız ATM’ye sıkıştığından öncelikli olarak bir şube ATM’sinden işlem yapıyorsanız bu durumda direkt şubeye girerek güvenlik görevlisine durumu bildirmelisiniz. Pek çok banka telefon bankacılığına yönlendirmeden anında sıkışmalara şubelerden müdahale etmektedir.

Anında bankaya bildirmeniz durumunda şube çalışanları sıkışan tutarı ATM’den çıkarıp hesabınıza geçmekle yetkilidir. Bu, şube durumuna göre biraz zaman alsa da aynı gün hesabınıza sıkışan tutar yatırılmaktadır. Eğer şube ATM’si değil de dış ATM’lerden birin de paranız sıkışırsa bu durumda banka ile görüşmeniz gerekmektedir.

ATM başından ayrılmadan hemen bankanın telefon bankacılığına arama yaparak durumu anlatmalısınız. Hangi ATM olduğunu ne kadar tutar sıkıştığını ve hangi kart ile işlem yaptığınızı bildirmelisiniz. Bu durumda da 2 iş günü içerisinde ödemeniz hesaba geçmektedir.

ATM’Den Nasıl Para Çekilir

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Para yatırırken genellikle şube ATM’lerini tercih etmeniz olası bir sıkışma durumunda daha hızlı aksiyon almanızı sağlayacaktır. Ayrıca bankamatiğe koyduğunuz paranın kullanılmış olmasına yani çok fazla yeni olmamasına özen göstermelisiniz.

ATM’ye param sıkıştı diyorsanız bu konuda sizler için neler yapmanız gerektiğinden bahsettik.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar