Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Avm’de Stand Açmak – Detaylı Rehber

Avm’de stand açmak para kazandırır mı? Avm’de stand açmak 2021 yılında oldukça karlı bir iş fikri olabilir, fakat bu işin sizin açınızdan kazançlı olabilmesi için artılarının ve eksilerinin oldukça iyi bilinmesi gerekiyor. Bu yazıda sizlere, avm’de stand açmak için ne kadar sermaye gerekiyor, avm’de stand açmak para kazandırır mı, avantajları nedir gibi sorulara detaylıca yanıt vereceğiz.

AVM’de Stand Açma Maliyeti Ne Kadar?

Bir miktar sermayeniz var ve bir iş kurmak istiyorsanız, avm standı açmak sizin için iyi bir iş fikri olabilir, zira bu iş için çok büyük sermayelere ihtiyacınız yok ve tüm bunlara ek olarak bu işi sürdürebilmek için nitelikli bir eleman olmanıza da gerek yok. Sadece küçük bir sermaye ile bu işi kurabilir ve ekmek tekneniz haline getirebilirsiniz.

Bildiğiniz gibi alışveriş merkezlerine gün içerisinde çok sayıda insan girer, hatta bazı alışveriş merkezlerine giren günlük ziyaretçi sayısı 30 bini dahi bulabiliyor, bu kadar çok insanın yalnızca alışveriş amaçlı olarak girdiği bu alışveriş merkezlerinde siz de kendinize bir yer bulabilirsiniz, tabi en büyük sorun burada bir iş kurmak için gerekli sermaye ve maliyetler.

100 Bin TL İle Yapılabilecek En İyi Yatırımlar

AVM’de Stand Açmanın Avantajları

 1. Çok büyük bir müşteri potansiyeline sahip olursunuz, günde ortalama 15 bin ziyaretçi sizin müşteriniz olabilir.
 2. Güvenli bir işyeriniz olur, vergi ve rahatsız edilme gibi konularda sorun yaşamazsınız.
 3. Yüksek ciro potansiyeli olduğundan, her türlü ürünü kolay bir şekilde satabilirsiniz.
 4. Çalışma saatleri bellidir, Alışveriş merkezleri sabah 10 gibi açılır, akşam da 10 gibi kapanır, kendi dükkanınızı açtığınızda alışveriş merkezleri gibi 12 saat değil 17-18 saat çalışmak zorunda kalabilirsiniz.

AVM’de Stand Açmanın Dezavantajları

 1. Avm’de stand açmak çok kolay değildir, bir uzmandan danışmanlık ve destek almanız gerekir.
 2. Müşteri portföyünün iyi bilinmesi gerekmektedir, örneğin bir alışveriş merkezine gelen müşterilerin ortalama yıllık geliri 120 bin lira ve üzeri olabilirken başka bir alışveriş merkezinde bu rakam 30 ile 60 bin lira bandında olabilir, dolayısıyla az gelirli müşterileri olan alışveriş merkezlerinde lüks tüketim ürünlerini asla satamazsınız.
 3. Kâr marjının yüksek tutulması gerekir, zira aylık ödemeniz gereken masraflar çoktur, bu da satışları azaltabilir.
 4. Küçük bir stand için yılda 100 bin lira ile 300 bin lira arası peşin kira ödemek zorunda kalabilirsiniz.
 5. Avm alanlarında kiralar genelde metrekare başına ölçülür ve döviz cinsinden talep edilir.
 6. 1m2 alan için aylık ortalama 600 TL kira ödemeniz gerekir.
 7. Standınızı kuracağınız 10m2 alan için 6 bin lira kira ödemeniz gerekebilir
 8. Bazı alışveriş merkezleri minimum kira limiti uygulayabilir, bu da metrekare büyüklüğü ne kadar çok olursa olsun yüksek kira ödemeniz gerektiği anlamına gelir.
 9. Ödemeler döviz cinsinden yapıldığı için yıl sonu ciddi sorun yaşayabilirsiniz, örneğin yıllık 20 bin dolar kira anlaşmasında 2020 yılı başı borcunuz ortalama 110 bin TL iken, şu an da bu rakam 150 bin TL’ye fırlamıştır.

AVM’de Stand Açmak İçin Gerekenler

Avm’de stand açmak için gerekli belgeler bulunmaktadır. Bu belgelerden önce de hangi avm’de hangi ürünü satacağınızı da iyice araştırmanız sizin faydanız olacaktır. Her sektör için farklı belgelerde gerekebilir. Ve avm’lerin sizden farklı belge istekleri de olabilir aynı zamanda. Avm için araştırma yapıp, ürün yelpazenizi, markanızı seçip, tedarik durumunu da ayarladıktan sonra iş planınızı oluşturmanız gerekir.

 • Gıda kategorisindeki ürünler için ruhsat ve izinler varsa bunları halletmelisiniz.
 • AVM’nin kiralama merkezi ile görüşüp dükkan açmak için AVM’nin sizden hangi belgeleri talep ettiğini öğrenin.
 • Finansman için bankalarla görüşün
 • Evrak listenizi %100 olarak tamamlayın
 • Şirket kurulumu için başvuruları yapın
 • Vergi levhası
 • İmza sirküleri
 • Nüfus cüzdanı sureti
 • İkametgah
 • Bağlı bulunduğunuz şirket alanı için oda kayıtlarını tamamlayın

Evde Çay Poşeti Paketleme İşi


AVM’de Aylık Stand Kiraları Ne Kadar?

AVM standları henüz popüler olmadan önce fiyatlar çok daha cazipken 2021 yılında 3-5 m2 standlar dahi normal bir dükkan kadar kira fiyatlarına çıkmakta.

Fiyat için tabi ki hangi bölgede hangi avm’de standt düşünüyorsanız bu çok önemli bir kriter. Dükkan kiraları gibi elit muhitlerde kiralar yüksek, düşük ölçekli bölgelerde kiralar düşük diye düşünüyorsanız da yanılıyorsunuz. Avm’nin kapasitesi ve yoğunluğuna göre stant kiraları çok ciddi rakamlara çıkabiliyor.

Kiosk olarak da bilinen standlar için bazı avm’ler cirodan yüzde alırken bazıları ise dolar, euro gibi döviz cinsinden kiralar talep ediyor.

2021 Yılındaki güncel kira oranlar ise 5 m2’lik kiosklar için 1000 dolardan başlayıp 7.000 dolara kadar çıkmakta. Eğer daha işlek ve stand büyüklüğünü biraz daha arttırsanız kiralar ciddi rakamlarda gözükecek. Bu yüzden finansmanını buna göre yeniden gözden geçirmelisiniz. Hatta işi kurmadan önce KOSGEB desteklerinden de yararlanmayı düşünmüyorsanız eğer mutlaka bir incelemenizi öneriyoruz.

AVM’de Stand Açarak Ne Satabilirim?

Aşağıda verilen fikirler, alışveriş merkezlerinde satışı en çok yapılan iş fikirlerindendir.

Dondurma Satmak

Alışveriş merkezinde bir dondurma standı açabilirsiniz, külah içerisinde satacağınız dondurmalara top başına 4-5 TL ücret talep edebilir ve muazzam gelirler elde edebilirsiniz. Genelde külahı ile iki top dondurma 2 TL’ye mal edilir ve 10 TL’ye satılır, bu şekilde ortalama bir dondurma satarak 8 TL para kazanabilirsiniz. Günde ortalama 500 külah sattığınız zaman 4000 TL para kazanabilirsiniz, bu da aylık 120 bin lira kara denk gelmektedir. Tabi bu elde edilen karın ciddi anlamda giderleri de olacaktır. Personel masrafları, kira ve benzeri diğer masraflar düştüğünde 50-60 bin lira kar kalmaktadır.

Waffle Satmak

Alışveriş merkezlerinde waffle satarak da ciddi gelir elde edebilirsiniz. Waffle üretim maliyetleri çok düşüktür ve satış fiyatı oldukça yüksektir. Alışveriş merkezlerinde bir tane waffle ortalama 30 TL’den satılır ve üretim maliyeti ortalama 6 TL’dir. Bu şekilde sizlerde waffle satarak çok para kazanabilirsiniz.

Çikolata Satmak

Alışveriş merkezlerinde satışı yapılan en yaygın iş fikirleri arasındadır. Avm’de stand açmak istiyorsanız gerçekten de çok yüksek gelirler elde edebilirsiniz. Satılacak çikolatalar, sıcak veya normal katı çikolata olabilir. Kâr marjı genelde yüzde 50’dir ve iyi para kazandırır.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar