Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Avrupa’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Avrupa’da asgari ücret ne kadar? Avrupa ülkelerinde dolar üzerinden ne kadar asgari ücret veriliyor? Avrupa’da ortalama maaşlar ne kadar?

Avrupa’da asgari ücret, özellikle son dönemlerde sık sık medyaya servis edilmeye başladı. Türkiye dışı pek çok ülkede farklı seviyelerde bulunan asgari ücret, özellikle Avrupa’da çok daha fazla. Gelişmiş ekonomilerin yüksek asgari ücrete ve refah seviyesine sahip olması çok normal bir durum, özellikle Doğu Avrupa’da çok daha yüksek ücretler mevcut. Peki Avrupa ülkelerinde asgari ücret kaç dolar?

Almanya

Dünyanın en gelişmiş sanayilerinden birine sahip olan Almanya yaklaşık olarak 1400 dolarlık net, 1900-2000 dolarlık brüt bir asgari ücrete sahip. Alım gücü son derece yüksek olan Almanya, nüfusuna oranla en yüksek asgari ücretin verildiği ve aynı zamanda Avrupa’nın en büyük ekonomisidir. Almanya’da ortalama kişi başına düşen aylık gelir ise yaklaşık 3600 dolardır.

Fransa

Fransa’da Avrupa’nın en büyük ve güçlü ekonomilerinden biridir. Yaklaşık 1100 dolarlık asgari ücrete sahip olan Fransa’da yaşam konforu ve standartları en üst seviyededir. Fransa’daki asgari ücretli birinin alım gücüne Türkiye’de yaşayan ve 5000 lira maaş alan biri ancak sahip olabiliyor. Fransa 2,5 trilyon doları aşan milli geliriyle ve 40 bin dolardan fazla kişi başına düşen yıllık geliriyle Avrupa’nın en büyük ekonomilerinden biridir. 

Belçika

Avrupa’da asgari ücret sıralamasında Belçika da önemli bir sıraya sahip. Ülkede resmi asgari ücret yaklaşık olarak 1430 dolar civarındadır. Alım gücü ve refah seviyesi son derece yüksek Avrupa ülkelerinden biri olan Belçika’da bir saat çalışan bir işçi yaklaşık 7,5 dolar para kazanabiliyor.

İngiltere

İngiltere’de yaklaşık olarak 1500 dolarlık bir asgari ücret uygulaması mevcut. Yani yaklaşık 1000-1100 sterlin civarında. Söz konusu ülke, tarihte pek çok zaman alım gücü olarak zirvede kalmıştır. Bu ülkede bir saatlik net kazanç yaklaşık 8 dolar civarında. Eğer İngiltere’ye çalışmaya gitmek isterseniz, alacağınız en düşük ücret bu civarda olacak.

Hollanda

1600 dolarlık asgari ücretin olduğu ülke olan Hollanda, dünyanın en büyük ikinci tarım üreticisidir. Teknoloji ve sanayiyi en etkili şekilde kullanan Hollanda, son derece gelişmiş bir ekonomiye ve refah seviyesine sahiptir. Hollanda’da bir saatlik asgari ücret seviyesi yaklaşık 9 dolar civarındadır. Kişi başına düşen milli gelir 40 bin dolardan fazla olmakla beraber, 400 milyar dolardan fazla milli gelire sahiptir.

İsviçre

Avrupa’da asgari ücret bakımından en yüksek gelişmişlik seviyesine sahip ülkelerden biri de İsviçre, yaşam kalitesinin son derece yüksek olduğu bu ülkede insanların ortalama kazançları gerçekten de çok yüksek. İsviçre’de kişi başına ortalama 80 bin dolar düşüyor ve ülkede resmi asgari ücret 2000 dolar olsa da asgari ücretle çalışan sayısı, toplam çalışanların yüzde 1’i gibi çok az bir azınlıkta. Resmi olmayan kaynaklara göre, Avrupa’da veya başka ülkelerde asgari ücret verilen işlere İsviçre’de 3000 dolardan fazla maaş ödeniyor. Örneğin İsviçre’deki bir garsonun aylık geliri 5000 doların üzerinde oluyor. Resmi kaynaklar asgari ücret 2000 dolar dese de kimse bu paraya çalışmıyor.

Norveç

Avrupa’da en yüksek refah seviyesine sahip olan ülkelerden biri de Norveç. Kişi başına düşen gelir yaklaşık 90 bin dolar. Ülkede asgari ücret resmi kaynaklara göre 1800-1900 dolar seviyesinde olsa da genelde herkesin maaşı 4000 dolardan fazla.

Lüksemburg

Lüksemburg, refah seviyesi ve kişi başına düşen milli gelir açısından Avrupa’nın en gelişmiş iki ekonomisinden biridir. Kişi başına düşen gelir yaklaşık olarak 116 bin dolar seviyesinde olan bu ülkede, asgari ücretli çalışan neredeyse yok ve devletin resmi bir asgari ücreti de yok. Bizim ülkemizde ve başka ülkelerde asgari ücret verilen işlere bakarsak bu insanların kazandığı gelir 5-6 bin dolar civarında yani görebileceğiniz en düşük maaş bu seviyede. Ülke, krallıkla yönetiliyor ve maddi gücü yüksek olan Avrupa’lılar, Lüksemburg’da emekli olmaya gidiyor, nüfus da çok az olduğu için az bir döviz girişinde bile ciddi anlamda bir ekonomik canlanma oluyor ve ülke bu hale geliyor.

Lihtenştayn

Avrupa’nın kişi başı düşen gelire göre en büyük ekonomisi Lihtenştayn’da ortalama yıllık gelir 168 bin dolar civarındadır.  Ülkede asgari ücret yok, fakat maaşlar ortalama 10 bin dolar civarında. En düşük maaşın da 6-7 bin dolar civarında olduğunu söyleyebiliriz, zira ülke Avrupa’nın en pahalı ülkelerinden biri. 


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar