Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Banka Bonosu Nedir? Nasıl Yatırım Yapılır?

Banka bonosu nedir? Banka bonosunda garantili kazanç yöntemleri ve bono satın alıp kazanç sağlamak nasıl olur?

Banka bonosu, bankanın likidite sıkışıklığını yönetebilmek ve bankanın fonlanabilmesini sağlamak için banka tarafından çıkartılan kısa vadeli değerli borç senetleridir. Bankalar ani kur ataklarında, ani krizlerde ciddi sorunlar ve problemler yaşayabilirler. Bankaların elindeki Türk lirası rezervlerinin tükenmiş olması, bonoya olan talebi artıracağından dolayı, bankalar bono faizlerini yükseltirler ve böylelikle bireyler hızlı bir şekilde banka bonolarına para yatırarak bankanın para sıkışıklığını önler ve bundan bir faiz geliri elde eder. Peki banka bonosu tam olarak nedir? Banka Bonosu alarak ne kadar para kazanılır?

Banka Bonosu Nedir? 

Banka bonosu, bankaların ihraç ettiği vadesiz 2 yıldan kısa değerli borç senetleridir. Banka bonosu satın alan bireyler, bankaya borç verir ve banka da bu borçtan dolayı kendisine bir miktar faiz ödemesi yapar. Banka bonolarının faiz oranları, bankadan bankaya göre değişir, yani piyasa şartlarıyla uyumsuz hareket edebilir, örneğin pek çok banka bonosuna yüzde 8 faiz verirken, TL sıkışıklığı çeken bir banka bono faizlerini yüzde 20’ye çıkartabilir. Bu gibi durumlarda banka bonoları iyi bir yatırım aracıdır.

Banka Bonosu Ne Kadar Kazandırır?

Banka bonoları her zaman iyi kazandıran bir yatırım aracı olmuşlardır. Genel olarak baktığımızda mevduat faizinin her zaman üzerinde kazandırmıştır. Tabi bu her banka için geçerli değil. Bazı bankaların kasası sağlamdır ve hiç para sıkışıklığı çekmez. Bu durumda diğer bankalar yüzde 15 faiz verirken, bu bankanın yüzde 3 faiz vermesine kesinlikle şaşırmayın, banka bonoların faiz oranları tamamen bankaların elindedir. 

Banka bonolarının ne kadar kazandıracağı ne kadar faiz aldığınız ile ilişkilidir. Banka bonoları birer faiz enstrümanı olduğundan getirileri de faiz yoluyla elde edilir. Yıllık yüzde 10 faizle banka bonosu alan bir kişi, 6 aylık vadede 100 bin TL sermayesi için 5 bin TL getiri elde edebilir. 12 aylık vadede 100 bin TL’si ile bono alan biri 10 bin TL brüt getiri elde edebilir. Yani ne kadar kazanacağınız aldığınız faiz oranı ile doğrudan ilişkilidir. 

Banka Bonolarına Yatırım Yapmanın Avantajları

 1. Banka bonoları faizli birer enstrüman olduklarından dolayı, getiriler sabittir ve önceden tahmin edilebilirdir.
 2. Ne kadar kazanacağınızı önceden bilirsiniz.
 3. Banka bonolarının mevduata göre vergi avantajı vardır. 6 aya kadar olan vadede mevduat faizi için yüzde 15 vergi öderken, bonolarda tüm vade için yalnızca yüzde 10 vergi ödersiniz. Vergi elde ettiğiniz faiz getirisi üzerinden alınmaktadır.
 4. Banka bonoları, güvenli bir yatırım aracıdır.
 5. Paranız bankada saklanır.
 6. Fiziki olarak para tutma derdinden sizi kurtarır. 
 7. Mevduata göre bir puan daha yüksek getiri sağlar.

Banka Bonolarına Yatırım Yapmanın Dezavantajları

Banka bonosu nedir diye soran pek çok ziyaretçimize konuyu detaylıca anlatmaya çalıştık, peki banka bonolarına yatırım yapmanın dezavantajları nelerdir?

 1. Devlet garantisi yoktur, banka batarsa paranız da batabilir.
 2. Faizli bir ürün olduğu için yüksek getiri sağlayamazlar.
 3. Kazandığınız faiz gelirinin yüzde 10’u kadar vergi ödemeniz gerekir.
 4. Mevduata göre bir puan daha riskli bir yatırım aracıdır. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar