Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Banka Kırmızı Kalem Süresi Ne Kadardır? Nasıl Silinir?

Günümüzde pek çok kişi kırmızı kalem konusunda araştırmalar yapıyor. Biz bu konu hakkında sizlere bazı detayları anlatacağız. Peki, banka kırmızı kalem süresi ne kadar? Banka kırmızı kalem kredi süresinde ne kadar etkendir?

Bankaların sunmuş olduğu kredi ve kredi kartlarında ödeme tarihlerinde ödemelerin mutlaka gerçekleştirilmesi gerekir. Maddi problemler yaşamanız borcu ödeme konusunda sizleri sıkıntıya sokabilir. Bu durum ise kırmızı kalem  kredi cezası ile karşılaşmanıza neden olabilir. Bazı insanlar banka kırmızı kalem kredi cezası yedikten sonra kredi ürünlerinden faydalanmak istiyor. Bu konuda hakkında sizlere yardımcı olacağız.

Bankada Kırmızı Kalem Nasıl Silinir?

Kırmızı kalem veren bankalar tekrar müşterilerine kredi veriyor mı? Bu sorunun cevabı hangi şekilde banka kırmızı kalem kredi cezası yemenize göre değişebiliyor. Banka kredi ürünlerinden yararlandıktan sonra düzenli olarak yapmadığınız zaman kredi notu da olumsuz şekilde etkileniyor. Ödemelerinizin bir veya iki ay gecikmesi kredi puanınıza yansıyor. Ödemelerin 90 günden fazla gecikmesi durumunda ise, bankalar daha farklı uygulamaları devreye sokuyor. Bu süre sonunda bankalar avukat aracılığı ile sizlere bir haftalık ödeme süresi sunuyor. Bu süre içerisinde borcunuzun tamamının kapatılması isteniyor. Talep sonrasında da kırmızı kalem cezası devreye giriyor. Bu aşama içerisinde borçlarınızı yeniden taksitlere çeviremezsiniz. 

Bazı kişiler bu listeye banka kara listesi olarak adlandırmaktadır. Kırmızı kalem cezası yasal olarak 5 sene sonrasında bitirilir. Bununla beraber bankalar bu süreyi iki yıla kadar düşürebilir. Burada önemli konulardan bir tanesi borcunuzu zamanında ödemenizdir. Bu yüzde ödeyemeyeceğiniz borçların altına girmemeniz gerekir. 

Daha önceki dönemlerde kredi ödemelerine dikkat etmeyen kişiler kırmızı kalem sorunu ile karşı karşıya kalabilir. Bu durum bankalar ile aranızdaki ilişkinin bozulmasına neden olabilir. Kredi ödeme ya da kredi kartı kullanma konusunda acemi olan vatandaşların çok dikkat etmesi gerekir.

Kredi Sicil Affı

Yanlış veya eksik ödemeden kaynaklanan kırmızı kalem cezalarını sona erdirmek için kredi sicil affından yararlanabilirsiniz. Bu uygulama;

  • Sicilleri düzenli hale getirmek,
  • Bankalardan kredi çekmeye yardımcı olmak,
  • Kredi puanlarını yükseltmektir.

Bu uygulama sayesinde vatandaşlar, sicil affı tarihleri arasında bankalara giderek gerekli işlemleri yapabilir. Bu uygulamadan yararlanmadan önce eksik ya da ödenmemiş borçların da kapatılması önemlidir. Uzun süre geçmeden kırmızı kalemden kurtulmanın en etkili yolları arasında sicil affı yer alır. Krediye ihtiyacı olan kişiler de rahatlıkla banka kredisinden yararlanabilir. Kırmızı kalem cezası bireysel kredi ya da taşıt kredisi gibi kredi çeşitlerinin de alınmasını engeller. Bu duruma dikkat etmek gerekir.

Süresinin Dolması Gerekli

Bankacılık işlemleri ile beraber sicil durumu kötü olan kişiler;

  • Eşya alımında,
  • Kredi kartı çıkarmak istediklerinde ciddi zorluklar yaşayabilir.

Kırmızı nokta pek çok kişiyi zor durumda bırakabilir. Bu yüzden kırmızı nokta, bireylerin ihtiyaçlarının giderilmesine de engel olan sistemlerden bir tanesidir. Kırmızı kalem nasıl silinir diye merak eden kişilerin 5 yıl ceza sürelerini beklemeleri gerekir. 

Bununla beraber müşteriler bankalar ile aralarının yeniden düzelterek kırmızı kalem cezasından kurtulabilir. Kırmızı nokta gibi bir sorun ile tekrar karşılaşmamak için mutlaka ödemelere dikkat etmek gerekir.

Çok Fazla Kredi Başvurusu Sicili Olumsuz Etkiler

Kredi başvurusu yapmak normal şartlarda sicilinizi etkilemek. Ancak bir ay içerisinde bir çok kredi başvuru gerçekleştirmeniz banka tarafından farklı şekilde algılanabilir.

Kırmızı Kalem Yiyen Kredi Çekebilir Mi?

Kredi notu düşük olduğu için pek çok kişi kredi kartı konusunda problem yaşayabilir. Kredi kartı alabilmek için kredi notunun yeterli seviyeye gelmesi gerekir. Bu sorunu yaşayan kişilere bankalar bloke teminatlı kredi kartı ürünleri çıkartıyor. Böylece bloke sorunu ortadan kaldırılıyor. 

Ayrıca kredi notunuz düşükse ve nasıl kredi notunuzu artıcağınızı merak ediyorsanız Kredi Notunu Yükseltmek İsteyenlere 3 Önemli Tavsiye yazımızı inceleyebilirsiniz.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar