Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Banka Kurmak İçin Neler Gereklidir?

Banka kurmak, günümüzde sadece belirli miktarda sermayeye sahip olan insanlar için mümkün olan bir durumdur ancak bu sorunun cevabını merak edenler için gerekli olan tüm prosedürleri bu yazımızda topladık. Bu yazımızda elde ettiğiniz bilgiler sayesinde banka kurma konusunda sadece sermayeye ihtiyacınız kalacak. Eğer yeterli sermayeye sahipseniz o halde gelin başlayalım.

AirBNB Satış Ortaklığı Nedir?

Banka kurmak için ilk olarak BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) tarafından belirlenen sermayeye sahip olmanız gerekmektedir. Bu sermaye, minimum olarak 500 milyon Türk lirası olarak söylenebilir. Daha fazla bilgi için resmi sitesine giriş yapmanız gerekmektedir. Sitede yer alan Sıkça Sorulan Sorular kısmından gerekli diğer bilgileri daha güncel olarak elde edebilirsiniz.

 Banka kurmak için gerekli belge listesi yer almaktadır. Bu belgeler banka kurucularına ve sermayeye ilişkin gerekli belgelerdir. Belgelerin tam listesini yine BDDK resmi sayfasından bulabilirsiniz. Belgeler farklı bakanlıklardan istenerek elde edilebilir ve sayısı oldukça fazladır. Eğer belgeler sorunsuz bir şekilde tamamlanmışsa, diğer aşamaya geçerek fiilen bankayı kurabilirsiniz.

Kuruluş şartları yerine getirilmişse, banka kurmak için noterden şirket ana sözleşmesi tastik ettirilir. Kaç adet kurucu varsa hepsinin imzası bu belgede yer almak zorundadır. Sonrasında bu sözleşme ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na başvuruda bulunmanız gerekir. Başvuru onaylanırsa, BDDK’ya “banka anonim şirketi” kuruluşu için izin istenir. Eğer bu izin talebi onaylanırsa, kuruluş için başka bir engel söz konusu değildir. Kuruluş iznini ticaret siciline tescil ederek bankanızı resmen kurmuş olursunuz. Daha sonrasında bankanın merkez şubesi ve diğer şubeleri açılabilir. Ancak bu aşamada işlemler bitmiş demek değildir. Bir bütün olarak banka çalışanları için ilan yayınlanmalı ve gerekli kadroların doldurulması gerekilir. Yukarıdaki aşamalar, bankanın kurulması için gerekli olan ekonomik ve hukuki süreçlerdir.

Banka Ne Kadara Kurulur?

Tüm bu işlemler, ortalama olarak 200 bin dolar gibi bir ücretle tamamlanmaktadır. Bankanın kasasında ise nakit olarak 30 milyon liranın bulunması gerekir. Şubelerde çalışan personellerin maaşları içinse aylık olarak 50 bin lira gibi bir bütçe ayarlanmalıdır. Eğer banka ATM’si kurmak istiyorsanız bunun için de gerekli izinlerin alınması ve diğer süreçler, 30 bin dolar gibi bir tutara mal olmaktadır. İçerisinde yer alan nakit para ise isteğe bağlı olarak değişmektedir. ATM’nin AVM gibi yerlerin içerisine kurulması için aylık olarak 5 bin lira gibi bir ücret ödemeniz gerekebilir. Bu tutar, kuruluşların belirlediği tutara bağlı olarak değişmektedir. Tüm bu ödemelere karşı bir bankanın yıllık ortalama karı 2 milyar liranın üzerine çıkabilir. Bu nedenle bankalar günümüzde en fazla kar eden kuruluşlar arasında yer almaktadır. Örnek olarak Garanti Bankası, 2011 yılında 2.7 milyar Türk lirası kar elde etmiştir. Buna göre bir banka için gerekli sermaye ve yasal izinler elde edilmişse, kar elde edilmesi de işten bile değildir.


1 yorum
  1. […] Banka Nasıl Kurulur […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar