Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Bekleyen Provizyon Nedir? Nasıl Onaylanır? Nasıl İptal Edilir?

Bekleyen provizyon ne demek? Kredi kartı bekleyen provizyon ne zaman ve nasıl onaylanır? Provizyonda bekleyen işlem nasıl iptal edilir?

Kredi kartlarında sıkça karşılaşılan sorunlardan biri de provizyonda bekleyen işlemlerdeki sorundur. Bankalar, kredi kartlarında olağandışı bir durum tespit ettiğinde, yapılan işlemi bekleyen provizyon olarak sabitliyor ve kredi kartı harcamanız gerçekleşmiyor. Kredi kartı provizyon olarak adlandırılan bu durum, kredi kartınızdan yapılan harcamayı denetlemek anlamına geliyor. Yani kredi kartı harcamanızın kim tarafından nasıl yapıldığına ve ne kadar harcandığına dair bir inceleme işlemi olarak adlandırabiliriz. 

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Hatası Nedir?

Kredi kartı kullanımında provizyonda bekleyen işlem hatası aslında tamamen sizin güvenliğiniz düşünülerek hazırlanmış bir işlemdir. Bu durumu bir hata olarak düşünmeyin. Tamamen banka tarafından sizi korumak adına bilinçli yapılan bir durumdur.

  1. Kredi kartınız ile şüpheli bir işlem gerçekleştirilirse, banka söz konusu harcamayı durdurabilir.
  2. Örneğin; kredi kartınız ile herhangi bir işyerinden X liralık bir harcama yaptığınızı varsayalım.
  3. Banka bir şekilde bu durumu şüpheli olarak varsaydı ve kart harcamanızı durdurdu. Bu durumuna bekleyen provizyon diyoruz.
  4. Ön onay durumunda beklemede olan işlemde, kartınızdan harcanan para, harcanan işyerine aktarılmaz ve bekletilir.
  5. Bu bekleme süresi yaklaşık 1 iş günü kadar sürer. Eğer harcama yapılan pos cihazı farklı bir bankaya aitse iki iş günü de sürebilir.
  6. Bu süreçte banka sizi arayarak harcamanın siz tarafından yapılıp yapılmadığını sorgulayabilir.
  7. Bekleme durumundaki provizyon işlem süreci boyunca yapılan toplam harcama kart limitinizden düşülür. Yani harcama gerçekleşmemiş olsa da banka bu harcamayı yaptığınızı varsayarak kart limitinizden düşürür.

Bekleyen Provizyon Hatası Neden Olur?

Kart sahiplerinin kredi kartı bilgilerini çalmak eskiden çok kolaydı. Fakat bankaların aldığı pek çok önlem sayesinde, bu artık eskisi kadar kolay değildir. Yaptığınız harcamada bekleyen provizyon işleminde banka, kartın çalıntı olup olmadığını tespit etmek ve ilgili harcamanın kasten mi yoksa yanlışlıkla mı yapıldığını tespit etmek, harcamanın kredi kartı sahibince yapılıp yapılmadığını öğrenmek için verilen bir işlemdir. 

Bekleyen Provizyondaki Onay Ne Kadar Sürer?


Alışveriş sırasında kredi kartı ile yaptığınız ödeme için bekleyen provizyon işlemi genelde bir iş günü kadar sürer. İşlem sizin tarafınızdan yapıldığı belli olduğunda, kanıtlansa bile sistem gereği en az bir iş günü sürmektedir. Eğer harcamanın yapıldığı pos cihazı farklı bir bankaya aitse, bu işlem iki hatta üç iş günü kadar sürebilmektedir.  Çok nadir olsa da bu işlemin dört ve beş iş günü kadar sürdüğü de görülmüştür.

Bekleyen Provizyon Nasıl İptal Edilir?

Bekleyen provizyon işlemi kolaylıkla iptal edilebilmektedir. Eğer yaptığınız harcamanın başkası tarafından yapıldığını veya şüpheli bir işlem olduğunu düşünüyorsanız veya hiçbir sebep olmaksızın kart limitinizin eksilmemesi için işlemi iptal etmek istiyorsanız bunu yapabilirsiniz. Beklemede aşamasındaki işlem çok kolay bir şekilde iptal edilebilen bir işlemdir. Harcama yaptığınız ve bekleyen provizyon işlemini iptal etmeniz halinde söz konusu harcamanız kartınıza iade edilir ve kart limitiniz eski seviyesine gelir. Ön onay yani provizyondaki bir işlemini iptal ederek, yanlışlıkla yaptığınız bir harcamadan da kurtulabilirsiniz. 

  1. Bekleyen provizyon işlemini iptal etmek için telefon bankacılığını kullanabilirsiniz. Bunun için bankanızın müşteri hizmetlerini aramanız ve bu durumdaki işlemi iptal etmek istediğinizi söylemeniz yeterli olacaktır.
  2. Yine beklemedeki provizyon işlemini, fiziksel şubelerden de iptal edebilirsiniz. Bunun için en yakın şubeye gitmeniz ve sıra numarası alarak gişe görevlisi ile görüşmeniz yeterli olacaktır.
  3. Bekleme durumundaki provizyon işlemini iptal etmek için, internet ve mobil bankacılık uygulamalarını da kullanabilirsiniz. İnternet ve mobil bankacılık uygulamaları vasıtasıyla hızlı ve kolay bir şekilde bekleyen provizyon iptal edilebilmektedir. 

Provizyondaki Tutar Kart Limitinden Düşer Mi?

Yaptığınız bir ödeme hala provizyonda gözüküyorsa eğer bu tutar kart limitinize de yansır. Örnek verecek olursak; 5.000 TL limitli bir kartla 3.000 TL bir ödeme yaptınız ve proziyonda ise mevcut limitiniz 2.000 TL olarak güncellenir. Limitin açılması için işlemi iptal etmeniz ya da kart ödemesi yapmanız gereklidir.

Sitemizde bulunan kredi kartı kategorisindeki Kredi Kartı Şifresi Nasıl Değiştirilir? konusu da ilginizi çekebilecek ve rehber niteliğindeki bir diğer içeriğimiz.

 


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar