Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Birikim ve Tasarruf Yapabileceğiniz Basit Yöntemler

Ev ekonomisi ve para idaresi adına; birikim yapmanızı sağlayacak basit tasarruf yöntemlerini hayata geçirmeniz oldukça kolaydır. Alışkanlıklarınızda ve yaşam şeklinizde yapacağınız küçük değişiklikler ile tahmin edeceğinizden çok daha fazla tasarruf edebilir ve birikim yapabilirsiniz.Birikim yapabilmeniz için gerekli adımları birkaç başlıkta toplamak gerekirse; bunlardan ilki mutfak ve temizlik alışverişlerinizde tasarruf etmek için uygulayacağınız yöntemler olacaktır.

Farkında olmadan en çok para harcanan alanlardan biri de sosyal hayattır. Dışarıda yenilen yemekler, içilen içecekler, tiyatro, sinema geceleri, arkadaşlar ile çıkılan akşamlar; derken paranız su gibi akmaktadır. Sosyal hayatınızda da alacağınız basit tasarruf tedbirleri ile de birikim yapabilmeniz mümkündür.

Ayrıca birikim yapmanın yollarından bir diğeri de direkt olarak buna yönelik bir adım atmaktır. Yatırım yapmak, araç satın almak gibi… Genel başlıklar altında yer alan tasarruf tedbirlerine dair detaylar ve küçük tüyoları ise yazının devamında liste halinde bulabilirsiniz.

Mutfakta ve Temizlik Alışverişlerinizden Birikim ve Tasarruf Etme Yöntemleri

Sebze ve Meyve Alışverişlerini Semt Pazarlarından Yapmak

Süpermarketler alışveriş kolaylığı sağladığından herkes tarafından çokça kullanılmaktadır. Ev ihtiyaçlarına dair her şeyin bir arada bulunduğu süper marketleri kullanmak zaman ve enerji adına kolaylık sağlamaktadır. Birikim yapmak için sebze meyve alışverişlerinizi süpermarketlerden değil, semt pazarlarından yapmanız ciddi oranda tasarruf etmenize katkıda bulunacaktır.

Kuru Gıda Alışverişlerini Toplu Olarak Yapmak

Mutfak alışverişi yaparken küçük paketli ürünler yerine; büyük paketli ürünler tercih etmeniz birim fiyat adına tasarruf etmenizin bir diğer yöntemidir. Bu yüzden kuru gıda alışverişlerinde toptan satış yapan marketlerden büyük gramajlı ürünler alabilirsiniz.

İhtiyaç Listesi Oluşturmak

Alışveriş öncesinde; mutfak, temizlik ve kişisel ürünler için almanız gerekenlerin bir listesini oluşturmak tasarruf adına faydalı olacaktır. ihtiyacınız olmayan bir ürünü alarak gereksiz yere para harcamanızı engelleyecektir.

Marketleri Alışveriş Öncesi Gezmek

Alışveriş yapmadan önce bulunduğunuz semtteki süpermarketleri gezmeniz ve fiyat araştırması yapmanız da birikim adına atacağınız küçük adımlardan biridir. Aynı ürünü farklı marketlerde daha uygun fiyata bulabilirsiniz.

İndirimdeki Ürünlerden Stok Yapmak

Her zaman kullanılan ürünleri indirimde iken almak ve stok yapmak da basit bir tasarruf tedbiridir.

Nasıl Birikim Yapılır? Para Biriktirme Yolları

Sosyal Ortamlarda Yapılan Harcamalardan Tasarruf Etmek İçin Basit Önlemler

Dışarıda Yemek Yemeyi Sınırlamak

İş hayatında her gün yenilen öğle yemekleri, arkadaşlar ile çıkılan yemekler, özel hayatınızda gittiğiniz romantik yemekler… Farkında olmadan dışarıda yenilen yemeklere çokça para harcanmaktadır. Bazen evde hazırlayacağınız sandviçler veya salatalar ile öğle yemeklerini dışarıda yemeyi azaltabilirsiniz. Ayrıca arkadaşlarınız ile çıktığınız yemekleri de sınırlandırmak para biriktirmenize yardımcı olacaktır.

Kahveyi Evden Taşımak

Sabah kahvesi bazıları için vazgeçilmezdir. İşe giderken kahve dükkanlarına uğrayıp aldığınız büyük boy kahveleri, evde yapıp termosla yanınıza almak da farkında olmadan tasarruf edeceğiniz bir diğer yöntemdir.

İndirim Kuponu ve Uygulama İndirimlerini Kullanmak

Bazı ürün ve aktivitelerin kampanyalı satıldığı siteleri kullanarak indirimlerden faydalanabilirsiniz. Ayrıca cep telefonu uygulamaları ile servis sağlayıcınızın avantajlarından da yararlanmak birikim hedefinize giden yollardan biri olabilir.

Taksi Yerine Yürümek veya Toplu Taşıma Araçları Kullanmak

Taksi kullanmak konforlu bir seçenek olabilir. Acil durumlar dışında zamanla ilgili bir sorununuz yok ise gideceğiniz yerlere taksi kullanmak yerine toplu taşıma araçlarına binmek tasarruf sağlayacaktır. Ayrıca kısa mesafelerde araç kullanmak yerine yürümek de hem spor adına hem de birikim adına faydanıza olacaktır.

Eğlenceli Aktivitelerin Bazılarını Eve Taşımak

Dinlenmek ve keyifli zaman geçirmek için sosyal aktivitelere zaman ayırmak oldukça önemlidir. Fakat bunun için aynı zamanda çokça para harcamanız da gerekmektedir. Sosyal hayatınızdan vazgeçmeden bazı aktiviteleri evde yapmak ciddi para tasarrufu sağlayacaktır. Sineme yerine evde film izlemek, kafelerde görüşmek yerine evde görüşmek ve dışarda yemek yerine evde yenilen akşam yemekleri buna örnek olabilir.

Para Biriktirmek İçin Direkt Yöntemler

Bireysel Emeklilik

Bireysel emeklilik yaptırdığınızda her ay küçük miktarda paranız birikim adına hesabınızda artacaktır. Bu sayede ihtiyacınız olduğunda kullanabileceğiniz küçük bir servet oluşabilir.

Altın Almak

Altın veya döviz satın almak da iyi bir tasarruf yöntemidir. İhtiyaç anında hızlıca harcanması mümkün olmadığından birikim yapmanıza katkı sağlayacaktır.

Kumbara Kullanmak

Kolayca açılması mümkün olmayan bir kumbara sahibi olmanız tasarruf adına oldukça faydalıdır. Elinize geçen bozuk paralar ile küçük banknotları içine attığınızda fark etmeden para biriktirmiş olursunuz.

Gayrimenkul Yatırımı Yapmak

Birikim hedefinize doğrudan ulaşmanızı sağlayacak bir diğer yöntem nakit paranızı gayrimenkul alarak değerlendirmektir. Değeri artan gayrimenkulünüzü satarak paranızın değerini artırabilirsiniz.

Harcamalarda Nakit Kullanmak

Alışveriş ve harcamalarınızda; kredi kartı veya banka kartı kullanmak yerine nakit kullanmak da tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Harcadığınız para miktarını kontrol ederek birikim yapabilmeniz daha kolay olmaktadır.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar