Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Birikim Püf Noktası : Gelirin Ne Kadarı Birikime Ayrılmalıdır?

Birikim yapmak için gelirinizin ne kadarını ayırmalısınız? Daha sağlıklı birikim yapmak için nelere dikkat edilmeli? Birikim yapma yolları nelerdir?

Para kazanmak öyle ya da böyle hepimizin bir şekilde yapabildiği şeyler arasında yer alıyor ancak parayı doğru bir şekilde kullanmak maalesef pek de başarılı olduğumuz alanlar arasında değil.

Maalesef binlerce liralık maaşlar alanlar ve gelir elde edenler bile birikim yapamıyor, ellerine geçen tüm parayı bir şekilde başka yerlere harcıyorlar.

Bu durum ise emeklilikte, hastalıklarda ve diğer zorlu koşullarda tamamen korumasız kalmamıza neden oluyor. Eğer gelirin ne kadarı birikime ayrılmalıdır sorusunu kendinize sormaya başladıysanız, sorunuzu hemen cevaplayalım.

Yapılan araştırmalar, gelir elde eden kişilerin, gelirlerinin %10 ile %25 aralığındaki kısmını birikime ayırmaları gerektiğini gösteriyor.

Tabii ki asgari ücrete yakın gelirler elde edenler, bunun %10 kısmına yakın para biriktirirken, yüksek gelir elde edebilenler ise %25’e varan kısmını değerlendirmeliler.

Düşük gelirli olanların yüksek oranlı tasarruf yapması onların hayatını çok zora sokacaktır.

Ancak yüksek gelirlilerin de düşük oranlı birikim yapması, maalesef gelecekte hayat standartlarını devam ettirmelerini zorlaştıracaktır.

Birikim Püf Noktaları
Birikim Püf Noktaları

Para biriktirmenin sadece çalışanlara özel bir şey olduğunu da sanmayın. Öğrenciler ve ev hanımları da ellerine geçen paranın bir kısmını kenarda biriktirmek üzere ayırmalılar. Böylelikle hem ihtiyaç halinde hazırda paraları olacaktır hem de daha tutumlu bir hayat mümkün olacaktır.

Ancak biriktirdiğiniz paraları sadece mevduat hesaplarında saklamak, maalesef uzun vadede enflasyonun da etkisiyle birikiminizin erimesine neden olacaktır.

Birikmiş paranızı daha iyi değerlendirmek için vadeli mevduat, döviz, altın, yatırım fonları, tahviller, hisse senetleri, repo ve diğer onlarca yatırım aracını kullanabilirsiniz. Bu sayede paranızın değer kaybetmesine engel olabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sistemleri

Bireysel emeklilik sistemi de son senelerde kendi kendine para biriktirmeyi başaramayanlar için güzel bir imkan sunuyor.

Hem devletin eklediği prim katkısı, hem de insanları para biriktirmeye motive etmesi sayesinde bireysel emekliliğin de değerlendirilmesi gereken seçenekler arasında bulunduğunu belirtelim.

Birikimlerin ilk başta gözünüze çok küçük görünmesi ve sanki değmeyecekmiş gibi durmaları maalesef motivasyonunuzu elinizden alabilir. Ancak biraz daha büyük düşünürseniz, 1 yılda, 5 yılda, 10 yılda bu birikimlerin ne düzeye geleceklerini görmek, sizi motive etmek için yeterli olacaktır.

 

Getir Bayilik Alma Şartları ve Getir Franchise Bedeli


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar