Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Bist Nedir? Bist Endeksi ve Özellikleri Nedir?

Bist nedir? Bist30, Bist50 ve Bist100 ne anlama gelir? Bist’in özellikleri nelerdir? 2021 yılı detaylı rehber konumuzda ayrıntıları bulabilirsiniz.

Bist ya da Borsa İstanbul, borsacılık faaliyetleri düzenlemek adına 30 Aralık 2012 tarihinde kuruldu. Kurulduktan 4 ay sonra, 3 Nisan 2013 tarihinde faaliyet yapmak adına izin alan Borsa İstanbul, günümüzde de faaliyetlerine devam etmektedir. Esas amacı ise sermaye piyasasında bulunan tüm borsaları tek bir kurum çatısı altında toplamaktır. 

Günümüzde, Borsa İstanbul tarafından işlem gören 1000’e yakın şirket bulunmaktadır. Bu da ne kadar geniş kapsamlı bir ortam oluşturulduğunu kanıtlamaktadır. 1985 yılında İMKB adıyla kurulan kurumun adının değişmesiyle yeniden faaliyete geçirilmiştir. 

Arbitraj Yaparak Ek Gelir Nasıl Elde Edilir?

Bist Özellikleri Nedir? 

Borsa İstanbul çatısı altında birçok indeks hesaplanmaktadır. Bazılarını şöyle sıralamak mümkündür: 

BIST pay endeksleri

BIST-KYD endeksleri

BIST altın endeksi 

BIST risk kontrol endeksleri

BIST kaldıraçlı ve kısa endeksleri

Bu endeksler arasında yüm yatırımcıları yakından ilgilendiren endeks ise BIST pay endeksidir. Hepimizin bir yerlerden duyduğu BIST30, BIST50 ve BIST100 endeksleri de BIST pay endeksleri olarak bilinir. Peki bu endeksler hakkında ne biliyoruz? Gelin bir de bunlara göz atalım.

Bist

BIST30 Endeksi Nedir?

Borsa İstanbul üzerinde işlem gören ve piyasa değeri ile işlem hacmi maksimum 30 şirketin hisse senedinin ortak performansıyla ölçülen endekstir. A ve B grubunda yer alan hisselerden oluşmaktadır. BIST30 endeksinin işlem kodu ise XU030’dur. C ve D gruplarının bu endekse dahil edilmemesinin sebebi, daha riskli olmalarından kaynaklıdır. BIST30 endeksi hisseleri, her 3 aylık dönemde yeniden belirlenmektedir. İlk olarak ocak ayında yeniden belirlenen endeksler daha sonrasında nisan, temmuz ve eylül aylarından yeniden belirlenmektedir. 

BIST30 endeksinde hisse senetleri belirlenirken fiil dolaşımdaki payların piyasa değerleri ile günlük ortalama işlem hacimleri büyükten başlayarak sıralanır. A grubu hisse senedi ise fiili dolaşımdaki pay değerinin 30 milyon lira ve üzeri olan hisse senedirir. B grubu hisse senedinde ise fiili dolaşımdaki pay, 10 ila 30 milyon lira arasında değişir. 

BIS30 endeksi, kısa süreli yatırımlarda düşük riskle kullanıcılarına kazanırmaktadır. 

BIST50 Endeksi Nedir?

Borsa İstanbul’da XU050 kodu ile işlem görmekte olan BIST50 endeksi, piyasa değerleri ve işlem hacimleri dikkate alınarak belirlenen 50 şirketin hisse senetlerinden meydana gelmektedir. BIST30’da yer alan şartlar, BIST50 için de geçerli olmaktadır. Ek olarak BIST50 endeksi, BIST30 endeksini kapsamaktadır. Aynı şekilde 3 aylık periyodlarla yeniden düzenlenmektedir. Orta ve uzun vadede yatırımcılarına hem güvenli bir liman olmaktadır hem de iyi getiriler sunmaktadır. Kısa vadede ise uzmanlık isteyen al-sat işleri sayesinde kazanç sağlamak mümkündür. Ancak aşırı salınımın engellenmesi açısından şirketin endeks içerisinde oranı %10 olarak sınırlandırılmıştır.

BIST100 Endeksi Nedir?

Borsa İstanbul’un gösterge endeksi olarak da bilinmektedir. XU100 işlem kodu ile gösterilmektedir. Hemen hemen her yatırımcının yakın takibindedir. Borsanın genel gidişatı hakkında net bilgiler vermektedir. Diğer iki endeksi içerisinde barındırır ve ek olarak 50 şirketin de hisse senedini içerisinde barındırmaktadır. BIST100 endeksi, 100 şirketin hisse senetlerini temsil eder. Seçilen bu şirketler ise Türkiye’nin en büyük işlem ve piyasa hacmine sahip şirketlerdir. Bu nedenle Türk borsasının göstergesi olarak bilinmektedir. Borsa İstanbul denince akla ilk olarak BIST100 endeksi gelmektedir. 

Bu endeksler arasında BIST30 endeksi, büyük yatırımcıların kıskacındadır. BIST100 endeksi ise tüm yatırımcılar tarafından takip edilmektedir. Borsadaki tüm gelişmeler, BIST100 endeksine bakılarak takip edilmektedir. Borsanın genel gidişatını bu 100 şirketin hisse senedi belirlemektedir. BIST100 endeksi de her 3 aylık döndemde yeniden düzenlenir ve C ile D grubu BIST100’e de dahil edilmemektedir. 


1 yorum
  1. […] Bist Nedir? 1 gün önce […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar