Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Bitcoin Hakkında ve Altcoinler Hakkında Temel Bilgiler

Bitcoin hakkında bilgi ve altcoinler nelerdir? Altcoinler hakkında genel bilgiler, kripto para madenciliği ve kripto para hakkında her şey!

Günümüzün en büyük sorunu paranın güvenilirliği oldu. Tarihler 2008 yılını gösterdiğinde ise bu konuda yepyeni bir başlangıç yapılmış oldu. Satoshi Nakamato isimli bir grup veya kişi tarafından uçtan uca elektronik öde sistemi olan Bitcoin ortaya çıktı. Peki ama bitcoin hakkında ve diğer coinler nelerdirve ne işe yarıyorlardı.

Bitcoin Nedir?

Herhangi bir merkezi bulunmayan bir elektronik para birimidir. Dışarıdan hiçbir müdahale yapılmaması onu maksimum derecede güvenli hale getirmiştir. İlk olarak piyasaya 2009 yılında sürülmüş ve bu sene içerisinde kullanılmaya başlanmıştır. O dönem bitcoinler için 1. Nesil blockchain adı verilmektedir.

Bitcoin Avantajları Nelerdir?

Diğer para birimlerine yapılan dışarıdan müdahaleler bitcoinlere uygulanamıyordu. Herhangi bir merkezi olmadığı için para çok dağınık bölgeler arasında paylaştırılabiliyordu. Bu da onun en büyük avantajı oldu. Pek çok kişi bitcoine talep gösterince fiyatı inanılmaz derecede yükselişe geçmeye başladı.

Kim tarafından geliştirildiği bilinmediği için her zaman hakkında spekülasyonlar yapıldı. Bunu muhteşem bir sistem haline getiren bir diğer özelliği ise emirlerine müdahale edilememesi, izlenememesi ve geri döndürülememesidir. Bu kontrolsüzlük yükselen internet dünyasında çok sevildi ve benimsendi. Değeri birkaç sentten binlerce dolara çok kısa bir süre içerisinde ulaştı. Bitcoin’in günümüz dünyasında ekonomik alışkanlıkları yerle bir etmesi de pek çok benzer coinlerin ortaya çıkmasına neden oldu.

Bu konuda çok fazla teknik bilgiye girmeye gerek duymuyoruz. Bu teknik bilgiler uzun süreli yazılım ve donanım bilgilerinin harmanlanması ile anlaşılabileceği için biz finansal sistem üzerinde etkilerine yer vermeye çalışacağız.

Altcoinler Hakkında Bilgiler

Bitcoinin bu beklenen yükselişi inanılmaz bir hızla devam ederken mevcut ekonomik sistem bitcoin yükünü kaldıramayacak boyuta geldi. İnanılmaz değerinin artması ve teknik anlamda ortaya çıkan bazı olumsuzlukları alt coinler dünyasına merhaba dememizi sağladı.
Sonraki süreçten günümüze kadar olan kısımda pek çok farklı coine merhaba dedik. Bunların bazıları pump adı verilen anlık yükselişlerle umut verse de kısa süre içerisinde yeniden alt rakamlara doğru yolculuk yapmaya başladı. Hala çok popüler olan ethereum gibi waves gibi coinlerde varlığını koruyor. Coinmarketcap verilerine baktığımız zaman gün içerisinde değişkenlik gösteren tam 4000 farklı alt coin olduğunu görebiliyoruz.

Altcoinler Nelerdir?

Daha detaylı bilgi sahibi olmak için Google a coinmarketcap yazabilirsiniz. Binlerce farklı alt coinin hangi piyasalarda ne şekilde işlem gördüklerini ve marka değerlerini görmeniz mümkün oluyor. Yalnız altcoinlerin bitcoinin bazı teknik eksikliklerini gidermek amacıyla piyasaya sürüldüklerini biliyoruz. Tek tek yazıp listemizi uzatmak anlamsız olacağı için sizleri o borsalara bakmak üzere bir süreliğine yalnız bırakalım. Sonrasında tekrardan yazımızı okumaya devam edersiniz.
İyi kötü isimleri, cisimleri ve özellikleri hakkında bilgi sahibi olduysanız şunları söyleyebiliriz. Hiçbir altcoin bitcoinin yakaladığı rakama ulaşamadı. Bunun temel nedeni ise bitcoinin devrim niteliğinde yaptığı yeniliği taklit etmiş olmalarıydı.

Bitcoin ve Altcoinler Arasındaki Fark Nelerdir?

Blockchain platformu üzerinde üretebileceğiniz maksimum bitcoin miktarının sadece 21 milyon adet olduğunu biliyoruz. Bitcoinlerin adresleri ve üretilen kimlikleri platform adresleri ile aynı olmaktadır. Bu da merkeze bağlı olmamalarının en güzel örneğidir. Bitcoinlerin başka bir deyişle sistem kaynaklı olarak sahibine ulaşmak imkansızdır.

En büyük problem tam da bu noktada ortaya çıkar. Bitcoininiz olduğunu belgeleyen adresinizi kaybetmeniz durumunda ne yazık ki hak iddia etmeniz mümkün değildir. Çünkü hali hazırda o bitcoinin size ait olduğunu belgeleyecek tek kaynağınız kimlik adresinizdir.

Altcoinlerin En Büyük Artıları Nelerdir?

Gerek bitcoinin olsun, gerekse diğer tüm altcoinlerin birbirinden çok artısı bulunur. Öncelikli avantajı şudur: Herhangi bir ülkenin para birimine bağımlı olmadığı için para birimleri arasında meydana gelen enflasyon ve kriz gibi durumlarda en güvenilir kaynak olarak kullanılır. Kendi para biriminize veya uluslararası arenada en geçerli olan para birimine yani dolara güvenmiyorsanız işte o zaman bitcoin almaya başlayabilirsiniz.

Bir diğer önemli özelliği ise iz sürülemez yapısıdır. Yaptığınız alışverişlerde, cüzdanınız kesinlikle açık edilemez. Aynı şekilde birikimleriniz kimlik numaranız başkasının eline geçmediği sürece tespit edilemez.

Bunun gibi avantajlarını bir yana bırakacak olursak bitcoinin hanesine yazılan bazı olumsuzluklarında söz konusu olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle bitcoin transferinin takip edilemez oluşu onu pek çok illegal işlemde kullanılabilir hale getirmiştir.

Bitcoin Mantığı Nedir?

Devletlerin bastıkları resmi para birimleri, pek çok değişkene bağlıdır. Karşılığında çoğu ülke belli oranlarda altın rezervlerinde altın bulundurur. Bu da paranın değerinin sık sık hareketli olmasını sağlar. Enflasyon gibi durumlarda tam bunun gibi hareketlerden ortaya çıkar.

Fiziksel bir karşılığı olan her üründe belli başlı değişimler olması kaçınılmaz sonuçtur. Oysa ki bitcoinde ve karşılığında sadece sanal rakamlar bulunur. Blockchain mantığı sisteme dahil olan dünyanın her yanında ki milyonlarca insanın sistemin kaynağı olmasını sağlar. Bu da ciddi bir üretim mekanizması ortaya çıkarır: Bitcoin Madenciliğini!

Bitcoin Madenciliği Nedir ve Nasıl Yapılır?

Aslında bitcoin madenciliği üretimin en temel noktasıdır. Biraz önce altını defalarca kez çizdiğimiz blockchain zincirinin ortaya çıktığı noktadır. Sistem her on dakika içerisinde yeni bir blok üretir. Bu da rekabetin ve blok zincirinin uzamasına bağlı olarak yeni blokların çözülmesini güçleştirmeye başlar. Ortaya çıkan bu şifreleri çözmeyi başaran madenciler bitcoinle ödüllendirilir. İşte tam da bu noktada bitcoinin önemi ortaya çıkmaktadır. Yalnızca üretilen bitcoin miktarının belirlenmiş olması nedeniyle gereksiz fiyat dalgalanmalarının önüne geçilmesi amaçlanır.

Kripto Para Madenciliği Güvenilir mi?

Güvenin sistem üzerinde tespit edilmiş herhangi bir kusuru bulunmamaktadır. Sizin paranız (bitcoininiz) sizin onayınız olmaksızın başka bir kişi tarafından alınamaz veya başka bir noktaya transfer edilemez. Sistemin bu denli kusursuz olması ona olan güvenin artmasına da neden olmuştur. Yalnız ilerleyen dönemlerde fiyat dalgalanmaları alternatif ve daha kaliteli bir sistemin ortaya çıkması ile kendini gösterirse böyle bir durum için söylenecek çok fazla şey olmadığını da belirtmek gerekmektedir.

Kripto Para Transfer Etmek

Bitcoinler cüzdanlar arası trasfer ile gönderim işlemi yapılabilmektedir. Kendi cüzdanınızda varlığını koruduğunuz bitcoini satoshi denen birimlere bölerek farklı kullanıcılar arasında transfer yapabilirsiniz. Günümüzde pek çok güvenilir internet sitesi bitcoinler üzerinden ödeme kabul etmektedir. Bu sebeple doğrudan bitcoinleri kullanarak pek çok güvenilir web sitesinden alışveriş yapabilirsiniz.

Türkiye’de Bitcoin Almak

Ülkemizde bitcoin satın almak istediğinizde kapısını çalabileceğiniz pek çok internet sitesi bulunur. Bunlar arasında btcturk en çok kullanıcı sayısına sahip olan adrestir. Btcturk gibi adresler son zamanlarda bir borsa gibi alsat işlemlerinde farklı coinlerle alım satım olanağı da getirmişlerdir.
İşlemlerinizi hızlı ve ayrıcalıklı bir şekilde yaparak bitcoin transferinde kullanabilirsiniz. Ülkemizde her geçen gün bitcoin  hakkında ve altcoinlerle ilgili farklı çalışmalar yapılmaktadır.

Bazı durumlarda da bu coinlerin isimleri kullanılarak insanların dolandırılması söz konusu olmaktadır. Yeni bir coin piyasaya sürüldü bir koyup üç alıyorsun gibi vaatlerle dolandırılmamak için iyi araştırma yapmak ve bu konuda gerçekten bilgi sahibi olan insanların desteğini almak gerekmektedir.

Bitcoin hakkında daha önce yazdığımız Kripto Para Nasıl Alınır? Nasıl Satılır? konusu da ilginizi çekebilir.

Bitcoin hakkında ve coin dünyası hakkında aklınıza gelen her türlü soruyu yorumlar bölümünden sorabilirsiniz. Sağlıkla kalın…


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar