Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Blog Yazarak Para Kazanmak

Blog Yazarak Para Kazanmak

Günümüzde internetin bize sağladığı en büyük avantaj tartışmasız online platformlarda sahip olabileceğimiz iş imkanlarıdır.

Blog Yazarak İş İmkânı Sağlamak

Blog yazarak iş imkânı sağlamak günümüz şartlarında hiç de zor değil. İlk olarak WordPress tabanlı bir blog kurmalısınız. WordPress üzerinden blog kurmak için çok az teknik bilginizin olması yeterli. Ayrıca WordPress’in maliyeti de oldukça düşük.

Kaliteli bir blog oluşturmak için biraz sabırlı olmanız gerekiyor. Bloğunuzu kurduğunuz günün ertesi para kazanmak mümkün olmayabilir ancak güzel içerikler üretir, sizi izleyen bir kitle oluşturursanız bir süre sonra emeğinizin karşılığını almaya başlarsınız. Zaman içinde kendini kanıtlamış blog yazarları veya markalar ile iş birliği yapabilir, bu yoldan da gelir elde edebilirsiniz.

Bloğunuzda yazacağınız yazının konusu oldukça önemlidir. Konu başta sizin ilginizi çekmeli ki daha sonra okuyucunuzda merak uyandırsın. Daha önce hiç yazılmamış bir konu arayışına girmek saçmalık olacaktır. Dünyada milyarlarca insan olduğunu göz önünde bulundurursak hiç yazılmamış bir konu bulmak neredeyse imkânsızdır, ayrıca vakit kaybıdır. Siz okurunuzun ilgisini çekebilecek bir konuda, çözüm odaklı yazılar yazmalısınız.

Bloğunuzda tek bir konuya bağlı kalmak her zaman önerilmektedir. Bu sayede iyi olduğunuz bir konuda kendinizi daha da geliştirebilirsiniz. Bir yemek tarifleri bloğunuzun ve belli bir okur kitlenizin olduğunu varsayalım. Siz yemek tariflerinizi paylaştığınız bloğunuzda bir bakım kremi paylaşırsanız okur kitlenizde düşüş görebilirsiniz çünkü okurunuz sizden yeni bir yemek tarifi bekliyor olabilir. Okurunuzun beklentisini dikkate almak bloğunuz için oldukça önemlidir.

Blog Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

Blog yazarak para kazanma yöntemleri oldukça basittir. Bu yöntemler bloğunuzun farklı çevrelerde daha kolay tanınmasını sağlarken kazanç sağlamanıza giden yolu da hızlandıracaktır.

Görüntülü Reklam

Görüntülü reklam ile para kazanmanız oldukça basittir. Yapmanız gereken şey Google AdSense’e kaydolmak. Böylece sitenizin belli alanlarına reklam alabilirsiniz. Sitenizde görünecek reklamlar Google tarafından otomatik belirlenmektedir. Google AdSense tıklama başına ödeme yapmaktadır. Bloğunuzda yer verdiğiniz reklama tıklayan her ziyaretçinizden kazanç elde edebilirsiniz. Kazanacağınız para bloğunuzun konusuna, ziyaretçilerinizin konum bilgisine göre değişmektedir.

Google AdSense’den reklam alabilmeniz için ilk adımda bloğunuz bir incelemeden geçiyor. Blog yazarak para kazanmak için bloğunuzda özgün içeriklerinizin mevcut olması gerekiyor. Bloğunuzu yeni açtığınızda değil, birkaç ay sonra Google AdSense’e kaydolmanızı tavsiye ediyoruz. Böylece bloğunuzda kayda değer bir özgün içerik birikiminiz olur.

Google AdSense size tıklama başına 10 kuruştan 1 liraya kadar ödeme yapmaktadır. Elde edeceğiniz gelir tamamen sizin bloğunuzun ziyaretçi trafiğine bağlıdır.

Google AdSense’e kaydolmak istemiyorsanız firmalarla doğrudan iletişime geçerek onlardan reklam alabilirsiniz. Onlar da size tıklama başına ödeme yapacaktır.

Sponsorlu İçerik

Blog yazarak gelir elde etmek için belli bir kitleye ulaştığınız bloğunuzda ve sosyal medya platformlarınızda sponsorlu içeriklere yer vererek kazanç elde edebilirsiniz. Firma, sizden ürününü tanıtma amaçlı bir yazı isteyebilir. Yazınızda yer verdiğiniz firma linkleri, ürünü sizi okuyanlara tavsiye etmeniz de kazancınıza katkıda bulunacaktır.

Satış Ortaklığı

Satış ortaklığı veya gelir ortaklığı yöntemiyle bir firmanın ürün veya hizmetini tanıtıp, size özel bir linkle ziyaretçilerinizi firmanın sitesine yönlendirmektir. Ziyaretçileriniz eklediğiniz link üzerinden alışveriş yaptığında size de komisyon ödenmektedir. Bu yöntemle görüntülü reklamdan sağladığınız kazançtan daha fazla kazanç elde edebilirsiniz.

Sırf para kazanmak uğruna cildinize iyi gelmeyen bir kremi ya da hizmetini beğenmediğiniz bir konaklama firmasını olumlu düşüncelerle ziyaretçilerinize sunmak ters tepebilir. Gerçekten yararını gördüğünüz ürün ve hizmetleri paylaşmanız bu noktada daha sağlıklı olacaktır.

Bloğunuzu Satma

Belli bir düzeye getirdiğiniz bloğunuzun elbette ki alıcısı çok olacaktır. Oluşturduğunuz bloğu satarak elde edebileceğiniz kazancın belli bir miktarı yoktur. Kazancı belirleyen en önemli faktör bloğunuzdaki ziyaretçi trafiğidir.

Türkiye’de Trendyol, Çiçek Sepeti, Boyner, Teknosa gibi büyük firmalarla gelir ortaklığı yapabilirsiniz.

İçerik Pazarlama

Blog yazarak kazanç sağlamak için bir başka yöntem içerik pazarlamadır. Günümüzde küçük büyük birçok firma özgün içeriğe ihtiyaç duyuyor hale geldi.  Bazı kurumsal firmalar kendi bloglarında konuk blog yazarlarına yer verebiliyor veya bloglarında yazmanız için size iş teklif edebiliyor. Yazma gücünüze ve özgünlüğünüze güveniyorsanız oluşturduğunuz içerikleri pazarlayarak para kazanmanız mümkündür.

 

 


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar