Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Blogger’dan Para Kazanmak 2021

Blogger’dan Para Kazanmak

İnternette para kazanmanın birçok farklı yolu vardır. Bu yollardan birisi de blogger’dır. Bu yazımızda Blogger’dan para kazanmanın yollarını ele alacağız.Öncelikle bloggerden para kazanmak için bir blog açmalısınız. Bu bir hobi blog ya da bir iş günlüğü olsun bir blog ile para kazanmak öncelikle belli kesimlere hitap etmek için bir blog açmalıyız. Öncelikle bloğun amacı size para kazandırmak olamaz ancak doğru yaparsanız para da kazanabilirsiniz. Bir blogdan para kazanmanın yollarına bakacak olursak.

TBM veya BGBM Reklamlarıyla Para Kazanın

Blog yazarıysanız para kazanmanızın en yaygın yollarından biri kendi bloglarınıza reklam yerleştirmektir. İki popüler reklam türü vardır. Bunları sırasıyla ele alacak olursak;

TBM / PPC Reklamları ile para kazanma: Tıklama başına maliyet (tıklama başına ödeme olarak da adlandırılır) reklamları genellikle içeriğinize veya kenar çubuğunuza yerleştirdiğiniz banner’lardır. Bir kişi burada yer alan reklamı her tıkladığında her tıklama başına size bir miktar ödeme yapılır.

BGBM Reklamları ile para kazanma: ” reklamları bu reklam yolu ile kaç kişinin görüntülediğine bağlı olarak size belli bir miktar para ödeyen reklamlardır.

Bu tür reklamları bloğunuza eklemek için belki de en popüler yol Google AdSense’tir. Bu yolla reklam verenlerle doğrudan temas halinde olmanıza gerek yoktur; sadece banner’ı sitenize yerleştirirsiniz, Google içeriğinizle alakalı reklamları seçer ve izleyicileriniz burada yer alan reklamları tıklar. Chitika, Infolinks ve Media.net gibi Adsense tarzı reklam ekleme platformları da mevcuttur. Alternatif olarak bu platformları da kullanabilirsiniz.

Reklam Alanı Satmak

Blogunuzda yer alan alanlara reklam da alabilirsiniz. Yeterli trafik elde ettiğinizde reklam verenler özellikle popüler olmaya elverişli markalar doğrudan size gelip reklamlarını sitenize yerleştirmenizi isteyebilir. Reklam verenlerle kendiniz de aynı zaman da iletişime geçebilirsiniz. Yukarıda belirtilen seçenekten en büyük farkı Adsense tarzı bir aracı olmamasıdır, bu da kendi reklam oranlarınızı belirleyebileceğiniz anlamına gelir.

Özel reklamlar satmayı açıkça ifade edecek olursak aslında bunlar afişler, düğmeler veya bağlantılar şeklinde olabilir. Hatta bir reklam verenin ürünü veya hizmeti hakkında yazdığınız veya yorum yazdığınız sponsorlu gönderiler yazarak da para kazanabilirsiniz. Diğer bir seçenekte reklam veren markanın herhangi bir ürünü hakkında geniş ve uzun bir yazı yazıp bunu bloğunuza eklemektedir. Bu şekilde de reklam alabilirsiniz.

Bu seçenekle birlikte para kazanma yollarınız değişebilir. Örnek verecek olursak bir gönderi içindeki bağlantı için tek seferlik bir ücret talebi de oluşturabilirsiniz. Bunun yanı sıra aylık olarak da reklam veren markayı ücretlendirebilirsiniz.

Dijital Ürünler Satmak

Bloğunuzda başka markaların ürünlerinin reklamını yapmak istemiyorsanız veya başka bir gelir akışı arıyorsanız, dijital ürünler satmayı düşünebilirsiniz. Bu, aşağıdaki gibi öğeleri içerebilir:

  • Mesela e-Kitaplar, bir e-kitap içeriği oluşturup bunu bloğunuzda satabilirsiniz.
  • Aynı zamanda online kurslar / atölyeler satabilirsiniz.
  • İnsanların kendi içeriklerinde kullanabilecekleri resimler, videolar veya müzikler ya da uygulamalar, eklentiler veya temalar da satabilirsiniz.

Bu seçeneklerden birisini seçecekseniz, okuyucularınız için alakalı ve kullanışlı olması ve bloğunuzla örtüşmesi gerektiğini unutmayınız. Blog yazarı olmak sürekli okuyucuları ile etkileşim halinde olmayı gerektirir. Bu nedenle okuyucularınıza hitap eden içerikler oluşturun.

Blogger’dan Para Kazanmak 2021
Blogger’dan Para Kazanmak 2021

Üyelik Satmak

Özel bir blog oluşturarak buradan da gelir elde edebilirsiniz. Aslında yurtdışında daha çok kullanılan bu seçeneği şu şekilde anlatabiliriz. Diyelim insanlar için çok gerekli bir konu da bir bloğunuz var, bu blogda en iyi şekilde içerikler yazarak bunları insanlara özel üyelik vasıtasıyla aktarabilirsiniz.

Özel üyelikten elde edilen gelir sayesinde insanlara daha verimli ve daha kaliteli içerikler sunabilirsiniz.

Çevrimiçi Ürün Satmak

Kendi blogunuzda fiziksel ürünler satmanız ve bu şekilde para kazanmanız da mümkündür. Ancak bunu blogunuzdan para kazanmak olarak düşünmek yerine, blogunuzu, ziyaretçileri işletmenizin web sitesine çekecek bir içerik pazarlama aracı olarak düşünmeniz gerekir.

Bir iş blogu geliştirmeye gelince olasılıklar neredeyse sonsuzdur. El yapımı ürünler, kitaplar, üretilmiş ürünler ya da daha fazlasını bloğunuza ekleyerek sayabilirsiniz. Ya da zaten bir işiniz olabilir ve sadık müşterileri dönüştürmek için bir aracı olarak da kullanabilirsiniz.

Bloğunuzu farklı sosyal medya hesaplarında reklam verme seçeneğini kullanarak daha fazla trafik almasını sağlayabilirsiniz.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar