Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Borsa Nedir ve Nasıl Yatırım Yapılır?

Borsa nedir? Borsa yatırımı nasıl yapılır? 2021’de Borsada hangi şirketin hisse senedini almalısınız ve nasıl alırsınız? Yeni başlayanlara tavsiyeler.

Borsa ve yatırım hakkındaki bu yazıda yeni başlayanların aklındaki soruları cevapladık. Gelişen teknoloji sayesinde insanlar, internet üzerinden para kazanabilme olasılıklarını düşünmeye başladı.Bu düşünceler sonucu insanlar internet üzerinden farklı mecralarda para kazanmaya çalışıyorlar.

Borsa Nedir?

Borsa bireysel yatırımcılar ve büyük şirketileri buluşturan bir araçtır.Bireysel yatırımcılar borsa aracılığıyla büyük şirketlere yatırım yaparlar.Borsa ile Garanti Bankası,Turkcell,Doğuş Otomotiv gibi yüzlerce büyük şirkette yatırım yapma şansına sahip olunuyor.

Hisse Senedi Nedir ve Nasıl Alınır?

Hisse senedi,şirketlere yatırım aracı olarak kullanılan ve kişiye ait olan bir evraktır.Hisse senetleri değeri,şirketten şirkete farklılık göstermektedir. Kimi şirketler hisselerini 1 milyon parçaya bölerken kimisi ise 10 milyon parçaya bölüyor.Örnek olarak 10 Milyon parçaya bölünmüş bir şirketin hissesini alınca yatırımcı,şirketin 10 milyonda 1’ine ortak olmuş bulunuyor.Hisse senedi banklar üzerinden açılan yatırım hesabıyla veya harici kuruluşlarla alınabilir.Bir banka üzerinden hisse alım emri verirseniz,banka bu emri borsaya bildirir.Örnek olarak Garanti Bankasının garanti yatırım sitesi aracılığıyla hisse senedi satın alabilirsiniz.

Hissedar Kazançları ve Hakları

Şirketlerin bazıları belirli periyotlarla bazıları ise belirsiz periyotlar ile şirket kazançlarını hissedarlarına dağıtır.Kazançlar her hissedara hakkınca dağıtılır ve hesaplarına yatırılır.Hissedarlar şirket tarafından belirlenen zamanlarda yapılan toplantılara katılabilir ve fikirlerini sunabilirler.Şirketin iflası durumunda ise şirketin geriye kalan hisseleri satılır ve hissedarlara dağıtılır.Hissedarlar kendi hisselerinden sorumludurlar,iflas durumunda en kötü ihtimalle yapılan yatırım sıfırlanır,borçlanma durumu olmaz.

Aktif-Pasif Yatırım Stratejisi Nedir

Aktif yatırım yatırımcının belirlediği bir şirkete yatırım yapmasıdır yani kısaca 1000 TL ile ”a” şirketine yatırım yapmaktır,bu strateji ciddi bir analiz gerektirir ve pasif stratejiye göre daha risklidir.Pasif strateji ise kısaca 1000 TL ile ”a,b,c,d ve e” şirketlerine eşit miktarlarda yatırım yapmaktır.

Borsada Hangi Şirkete Yatırım Yapmalıyım

Öncelikle bu işe yeni başlayanlar için bu sorunun cevabını ilk etapta bulmak çok zordur,yatırım yapılan şirketin gelecekte zarar edip etmeyeceğini tahmin etmek gerekir.İlk etapta BIST 100 gibi endekslere yatırım yapmak en mantıklısı olacaktır.Öncelikle endeks,borsada işlem gören hisse senetlerinin bütünsel olarak ele alınmasıdır.Tam ismi Borsa İstanbul 100 olan bu endeksin fiyatı İstanbul merkezli 100 adet büyük şirketin ortalamasıyla oluşturulur.Bu endekslerde”x” şirketi zarar ederken ”y” şirketi kâr eder ve risk oranı en aza indirgenmiş olur.

Arz-Talep Miktarı Nedir

Öncelikle arz bir hissenin hissedar tarafından satılmak istenmesi,talep ise satın alınmasıdır,borsada işlemler çift yönlü yapılır.Bir hissedar hissesini satmak için emir verirse,o hisseyi başka hissedar satın aldığı zaman o emir gerçekleşmiş olur.Borsada bulunan bir hisse senedinin artan veya azalan fiyatı arz-talep sonucunda belirlenir.Bir hisse yatırımcılar tarafından satılmak istenirse o hissenin fiyatı düşer,talep artar ise hissenin fiyatı yükselir.Yani şirket hisselerinin fiyatını hissedarlar belirler.Hissedarlar ekonomiye,şirketin durumuna ve geleceğine bakarak arz-talep dengesinde şirket hissesinin fiyatını belirler.

Bu önemli noktayı iyi anlamak gerekiyor örnek olarak Xiaomi şirketi her sene fazlasıyla satış yapıyor,ben bu şirkete para yatırırsam kesinlikle kar ederim diye bir yaklaşım mümkün değil,yani hisse talebi ne kadar artarsa yatırımcılar için şirketin kar beklentisi de o kadar artar.Örnek olarak %40 büyüme bekleniyor diyelim ama sene sonunda şirket %30 büyüdüyse, hissenin fiyatı düşer ve hissedarlar zarar eder.

Borsada Zarar Edilen Durumlar Nelerdir

Hissedarlar yatırım yaptıkları şirketlerin iflası durumunda zarar edebilir veya yatırımının tamamını kaybedebilir,bir diğer durum ise yatırımcının bulunduğu ülkenin ekonomik durumudur.Bu ekonomik durum tüm ülkeyi etkilediği gibi şirketleri de etkiler,dolayısıyla yatırımcıyı.Örnek olarak plastik oyuncak üreten bir şirkete oyuncaklarında zararlı madde tespiti sonucu büyük cezalar yazılabilir,bu durumda siz ve yatırımınız etkilenir.

Yeni Başlayanlara Tavsiyeler

  • Yatırım yapabileceğiniz parayı hemen bitirmeyin,belirli periyotlarla yatırım yapacağınız şirketin hissesini alın,bu sayede risk oranı düşecektir.
  • Yatırım yapacağınız şirketi iyi araştırın,geçmişini bilmeyenin geleceği olmaz.
  • 10 TL ile girdim yarın 15 TL ile çıkmalıyım gibi aceleci bir tavra bürünmeyin.Adımlarınızı düşünerek ağır ağır atın,aksi takdirde kaybetme ihtimaliniz artacaktır.

Borsada uzun vadede kazanç elde etmek istiyorsanız önce ne olduğunu öğrenmelisiniz,yürmeden koşmaya çalışırsanız düşersiniz.Bu yazımızda borsayı kısa ve basite indirgenmiş haliyle anlattık.

Banka Bonosu Nedir? Nasıl Yatırım Yapılır? konumuz da ilginizi çekebilir.


1 yorum
  1. […] Borsada ve ekonomide anlık olarak tüm gelişmeleri takip etmek ve değişkenleri önceden sezip büyük oynamak […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar