Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Butik Açarak Para Kazanmak Mümkün Mü?

Butik açarak para kazanmak, son yılların en kazançlı iş fikirlerinden biridir. Butik açmak ve bu işten bir gelir elde etmek için, iyi bir iş planlaması ve fizibilite gerekiyor. Butikler, giyim ve süs eşyaların satıldığı küçük dükkanlar olduğundan, bu dükkanların düşük bir sermaye ile iş yapmaya çalışması ve piyasada sağlam kalabilmesi epey zor. Bu nedenle iyi bir pazarlama gerekiyor.

Butik Nedir Ne Satar?

Butikler, süs eşyası ve kıyafet gibi ürünleri satan küçük dükkanlardır. Genelde dükkanların büyüklüğü aşırı derecede küçük olduğundan, butik olarak adlandırırlar. Butik mağazalar 30 bin lira ya da 40 bin lira gibi çok düşük sermayeler ile açıldığından satışlarını iyi yönetmesi ve pazarlaması gerekmektedir.

Kahve İstasyonu Açmak – Mobil Kahve Dükkanı

Butiklerin Kar Marjı

Butikler genel olarak baz alındığında oldukça yüksek kar potansiyeli taşısa da satışları çok düşüktür. Bugün sıradan bir butiğin ayakta kalabilmesi için, internet ve sosyal medya satışlarının çok güçlü durması gerekmektedir. Bu alandaki satışların azalması ve düşmesi, butiğin kalıcılığını sağlayamaz ve kısa sürede batmasına neden olabilir. Normal şartlarda bir butik, günlük 300 lira civarında satış yapar ve bu satış onu idare edemez. Bu satıştan elde edilen kar yaklaşık 100 liradır. 100 liralık bir kar ile elbette bir dükkânı döndüremezsiniz. Kar marjı yüzde 30 civarında olan bu sektörde iyi satışlar elde edebilmek için internet satış ağının geliştirilmesi gerekmektedir.

Butik Ne Kadar Para Kazanır?

Hem mağazadan hem de internetten satış yapan butikler, ortalama aylık 30 bin TL ile 60 bin TL ciro yapabilirler. Satışlar, genelde ne kadar çok kişiye ulaşılabilmesi ile ilgilidir. İnternet alanında ulaşacağınız hedef kitleyi artırmanız yüksek cirolar yaparak kar etme olanağınızı güçlendirecektir. Butik açarak para kazanmak gibi bir hedefiniz var ise, aylık 30 bin lira ciroya karşılık 9 bin TL, 60 bin lira ciroya karşılık yaklaşık 18 bin TL kar elde edebilirsiniz. Tabi bu karın içinde giderler de var.

Butiklerin Aylık Giderleri Nelerdir?

Sıradan bir butiğin aylık giderleri aşağıdaki gibidir.

  1. Muhasebe Masrafı: 400 TL
  2. Kira: 1,500 TL
  3. Vergi: 1.000 TL ile 4.000 TL arası satışa göre artmaktadır.
  4. Diğer vergiler: Stopaj, damga vs 1.000 TL
  5. Faturalar: 300 TL
  6. Diğer giderler: 300 TL

Toplam aylık gider: Aylık 9 bin TL kar yapan bir işletmenin ortalama aylık gideri 4.500 TL civarındadır. Bu gider çıkarıldığında butik sahibine yaklaşık 4 bin 500 lira kar kalacaktır. Cirosu daha yüksek işletmelerin aylık giderleri 5 bin TL ile 7 bin TL bandına kadar yükselebilmektedir.

 


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar