Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Çamaşırhane Açmak İçin İş Planı Nasıl Olmalı?

Çamaşırhane açmak çoğu işe göre maliyet olarak yüksek olacak olsa da getirisi de bir hayli yüksektir. Yurt dışında pek çok ülkede faaliyet gösteren bu iş Türkiye’de de faaliyet gösterse de pazara tam olarak yayıldığını söylemek mümkün değil. Bu aslında iyi bir şeydir ve kişilerin pazarın kaymağını almalarının pek de zor olmadığının bir ispatıdır. Bu sebeple sermaye olarak iyi bir sermayesi bulunan bir kişi gönül rahatlığıyla bu işe girişebilir. İnsanların sürekli meşgul olacağını, üniversite öğrencilerinin yıllar geçtikçe daha çok arttığını düşünüldüğü vakit bu iş kolu seneler boyunda artarak devam edecektir. Yani bu işe giriş yapacak kişi doğru stratejiler uygulaması durumunda koymuş olduğu sermayeyi kısa bir süre içinde çıkarıp uzun yıllar kâr ederek bu işi gönül rahatlığıyla yapabilir.

Çamaşırhane Açma Adımları

İş Planı

Çamaşırhane açmak adımları arasında öncelikle diğer işlerde olduğu gibi doğru bir iş planı hazırlamak en önemli adım olacaktır. Açılacak olan işletme çamaşır konusunda tüm alanlarda başarılı bir işletme olursa bu şekilde daha geniş bir pazara ulaşmış olunacaktır. Bir diğer önemli husus rakip konusudur. Rakipler hangi konularda iyi bir hizmet veriyor hangi konularda eksikleri var bunlar tespit edilirse,buna göre başarılı bir işletme politikası oluşturulacaktır.

Çamaşırhanenin Açılacağı Yerin Seçimi

İşletmenin açılacağı yer de önemli bir konu olarak yer almaktadır.Öğrencilerin bol olduğu bir yer, rezidans sahipleri gibi yerlere işletmeyi açmak doğru bir hamle olacaktır. Bu yerin seçimi aynı zamanda işletmenin pazarlaması için de önemli bir konudur. Orta gelirli bir yere açılması durumunda fiyatlama olarak daha makul seviyelerde hizmet verecek olan işletme yüksek gelirli bir yerde açması durumunda fiyat konusunda da daha rahat davranabilir. Fakat tabii ki bu iki yer arasında dükkan kirası gibi pek çok husus da farklılık göstereceği için kişinin artıları, eksileri düşünerek karar vermesi doğru olacaktır.

Çamaşırhaneye Alınacak Ürünlerin Seçimi

Bu aşamalardan sonraki aşama da çamaşırhaneye alınacak ürünlerin seçimi olacaktır.Kişi bu tarz ürünleri seçerken tutumlu bir şekilde seçim yapması gerekir. Fakat bu kötü ürün alacağı anlamına da gelmemelidir. Kötü ve ucuz çamaşır makineleri alması durumunda ileride daha büyük masraflara katlanabileceği gibi müşterilerin gözünde de itibarını yitirecektir.

Çamaşırhanenin Reklamını Yapmak

Çamaşırhane açmak adımları arasında bir diğer önemli adım da reklam adımıdır. Reklamlar uzun zamandır yapılan şeyler olsa da özellikle son zamanlarda daha da fazla önem kazanmışlardır. İşletme sahipleri bu reklamları dükkanın çevresinde broşür tarzı şeylerle yapabileceği gibi sosyal medya üzerinden de yapabilir. Hatta sosyal medya üzerinden yapmaları daha sağlıklı olacaktır ve daha çok kişiye yayılmış olacaklardır.

Çamaşırhaneye Yenilikler Eklemek

Yine açılacak olan çamaşırhanede bulunacak olan ve çoğu çamaşırhane bulunmayan özelliklerini işletme sahipleri bu yenilikleri reklamlarda kullanmaları durumunda avantaj elde edeceklerdir. Bu tarz hizmetler arasında ücretsiz internet, televizyon, çamaşırları beklerken rahat koltuklarda beklemek, çay ve kahve ikramı gibi şeyler bulunabilir.

Seslendirme Yaparak Para Kazanmak


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar