Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Çocuk Yardım Parası Nasıl Alınır? Nereye Müracaat Edilmeli ?

Çocuk yardım parası kimlere verilir? 2021 Yılında bebek yardımı almak için nereye başvurulur? Ödeme almak için şartlar nelerdir?

Türk Vatandaşı olan herkesin çocuk yardım parası alma hakkı vardır. Bu hak hem çalışan hem de çalışmayan kişilere verilmiştir. Uzun süredir devam eden bir uygulamadır ve maalesef pek çoğumuzun bu durumdan haberi yoktur. Ödemeler çocuk sayısına göre yapılmaktadır. 2019 verilerine göre ilk çocuk için 300.-TL, ikinci çocuk için 400.-TL, üç ve sonrası için 600.-TL yardım yapılmaktadır. 

Çocuk Parası Nasıl Alınır ?
Çocuk Parası Nasıl Alınır ?

Başvuru Nasıl Yapılır?

Çocuk yardım parası almak isteyen anne babalar başvurularını il merkezlerinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı veya Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne, ilçelerde ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yapabilirler. Memur veya işçiyseniz, hangi kurumda çalışıyorsanız çalışın kurumunuza başvuruda bulunabilirsiniz. 

Çocuk yardımı parası doğumla hak edilir hale gelmektedir, bir kereye mahsustur. 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğumun gerçekleşmesi ve çocuğun hayatta olma şartı aranmaktadır. Doğum raporu ve çocuğun kimlik örneği ile bir dilekçeyle başvurarak yardımı alabilirsiniz. Ayrıca çocuk yardımına ek olarak yine bir kereye mahsus 149.-TL süt parası ödeneği mevcuttur. Süt parası ödeneği doğumdan itibaren 5 yıl içinde talep edilebilir.

Çocuklar İçin Eğitim Yardımları 

Maddi durumu iyi olmayan ailelere aynı zamanda 2 ayda bir çocuk yardım parası ödenmektedir. Bir nebze aileye destek olmak amacı için verilen ücret düşük miktardadır. Tek şartı ise ebeveynlerin yardıma muhtaç olmalarıdır. Çalışan veya emekli anne babalara kesinlikle ödenmiyor. 

Detaylı bilgi ve başvuru için SGK merkezlerine gitmeniz ve bir dilekçe aracılığı ile bildirimde bulunmanız gerekiyor. Detaylı bir araştırmanın ardından yardımın ödenip ödenmeyeceği hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz. 2020 yılı için aylık ilkokul öğrencisi ise erkek 35.-TL-kız 40.-TL, ortaokul öğrencisi ise erkek 50.-TL-kız 60.-TL ödemesi mevcut. Süresi ise erkek çocuklar için 25 yaşına kadar, kız çocukları için ise evlenene kadar olabiliyor. Ödemeler PTT kart aracılığı ile sağlanmaktadır.

Para Kazanma Yolları – 3 Farklı Yoldan 13 Fikir


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar