Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Affiliate Marketing (Satış Ortaklığı) Nedir?

Affiliate Marketing diğer adıyla satış ortaklığı nedir? Satış ortaklığı yaparak nasıl para kazanılabilir? 2021 detaylı rehberi

Affiliate Marketing Nedir?

Satış Ortaklığı Pazarlaması anlamına gelen Affiliate Marketing kavramı dijital platformlarda hayat bulmuştur. Bu işteki amaç internetten belirli bir ürünün ya da hizmetin tanıtımını, reklamını yaparak yapılacak satıştan komisyon elde etmektir. Affiliate Marketing sisteminde “Cost Per Action” yani Türkçe ifade ile “işlem başına maliyet” modeli mevcuttur. Bu modelde tanıtımı yapacak olan kişi kendi markasını ve ürününü tanıtmaktadır. Yani marka sahibi kendi network ağını oluşturarak ürün ve hizmet tanıtımlarını yapmaktadır. Doğrudan satış kavramını bilmeyen yoktur. İşte Affiliate Marketing denen kavram da doğrudan satış kavramının dijital platformdaki konumudur. Fakat doğrudan satış kavramına oranla çok daha gelişmiştir. Gelecekte daha da rağbet görecek olan bu pazarlama kolu, çok kolay olmadığından daha çok uzmanlaşmış kişiler tarafından yapılmaktadır. Dijital platformlar üzerinden, evde oturarak ve sadece ürün – hizmet tanıtımı yaparak para kazanmak isteyenlerin tercih edebileceği bir sektör konumundadır. 

Satış Ortaklığı adı verilen bu sistemde para kazanmanın pek çok alternatif yolu vardır. Ancak temeldeki ortak nokta hepsinin online yani dijital ortamda oluşudur. Bu iş için bir marka ile işbirliği yapmak gerekmektedir. İşbirliği yapılan markanın tanıtımını, reklamını yapmak için bir blog sitenizin ya da youtube kanalınızın olması gerekmektedir. Ülkemizde de Affiliate Marketing sistemini benimseyen, bu şekilde çalışan birçok firma vardır. Bunların başında ise Türk Hava Yolları gelmektedir. Buna ek olarak; Trendyol, Gittigidiyor, Hepsiburada gibi e-ticaret siteleri de mevcuttur. Satış Ortaklığı, her iki tarafında kazançlı çıkıyor olmasından oldukça tercih edilen, güvenilen bir sektör konumundadır. Reklam ve tanıtım vasıtasıyla elde edilen kazançların her iki tarafa paylaştırılması olayıdır. Eğer bu konuda başarılıysanız ya da daha önceden tecrübe sahibiyseniz yurt içi ve yurt dışı işbirlikler sağlayarak bu sektörde yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. 

Affiliate Marketing ile ciddi paralar kazanabilirsiniz.

Affiliate Marketing Sisteminde Nasıl Para Kazanılır? 

Affiliate Marketingsisteminde nasıl para kazanılır sorusuna cevap vermek gerekirse; kazanç sağlamanın oldukça kolay, basit bir mantığı vardır. Kazanç sağlamak için doğal olarak bir müşteri kitlesi elde etmek vardır. Yani müşteri buldukça kazanç sağlamak mümkün olacaktır. Bunu elde etmenin birinci yolu reklamlar iken ikinci yolu markanın desteğidir. İşin sizi ilgilendiren tarafından bahsetmek gerekirse; sağlam bir reklam alt yapısı oluşturmak, reklam stratejisini belirlemek gerekir. Reklam yapmak için genellikle blog siteleri tercih edilir. Ancak blog açarken hedef kitlenizi belirlemiş olmak gerekmektedir. Hedef kitlenizi belirledikten sonra bu doğrultuda müşteri tercihlerine uygun tanıtımlar yapmanız gerekmektedir. 

Affiliate Marketing işinde yapmanız gereken en önemli şeylerden biri de müşteri odaklı olmanın yanında müşteri gibi düşünmektir. Siz müşteri olsaydınız ne gibi beklentiler içerisinde olurdunuz. Bunların analizi ve analitiği yapılarak blog düzeni oluşturulmalıdır. Blog sitenizde yayımladığınız içeriklerin bir bölümüne, ürüne yönlendirecek şekilde link eklemeniz gerekmektedir. Müşteriler bu link aracılığıyla o ürüne yönlenecek ve satın aldıkları taktirde kazanç sağlayacaksınız demektir. Sadece o ürüne yönlenmiş olmaları yetmez ayrıyeten söz konusu ürünü satın almaları da gerekmektedir. Satış Ortaklığı yapabilmenin bir diğer yolu ise sosyal medya araçlarıdır. Eğer sosyal medya yönetiminiz iyiyse, bu konuda başarılı olduğunuzu düşünüyorsanız tanıtımları bu gibi mecralarda yapabilirsiniz. Ancak bu sosyal medya hesabını ilgili takipçilerle donatmak ve belirli bir kitleye ulaştırmak gerekmektedir. Reklam yapmanın bir diğer yolu ise Google Adwords yoludur. Ancak bu sistemde iş biraz farklıdır. Bu yöntemde reklam yapabilmek için para ödemek gereklidir. Eğer ürün tanıtımından elde edeceğiniz gelir Google Adwords reklamlarına ödeyeceğiniz paradan azsa zarara uğrayacaksınız demektir. Bunların analizleri iyi yapılmalı ve stratejiler oluşturulmalıdır. 


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar