Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Devlet Bonosu Nedir ve Nasıl Alınır?

Devlet bonosu nedir? 2021 Devlet bonosu nasıl alınır? Riskleri ve kazanç durumu nasıl olur? Bono fiyatları nasıl değişir?

Yatırım fikirleri konusunda en akılcı yöntemlerden birisi de devlet bonosudur. Ancak yatırım konusunda acemi olanlar bu konu hakkında yeteri kadar bilgi sahibi değiller. Bu nedenle de devlet bonosu hakkında fikir sahibi olmadan yatırım yapmaya kalkmaz olumsuz sonuçlar doğurabilir. Gelin bir göz atalım ve konu hakkında detaylı bilgileri paylaşalım.

Devlet Bonosu Nedir?

Devletin bir yıl vadeye kadar borçlanması durumuna devlet bonosu denir. Bu bono, devletin yatırımcılardan bir yıllık süre içerisinde borç almasını sağlar. Alınan bu borç, vadenin süresine göre ana paranın üzerine eklenen faizle yatırımcıya verilir. Bu nedenle hem güvenilir hem de iyi bir kazanç kapısıdır.

Salyangoz Satarak Para Nasıl Kazanılır?

Devletin Borçlanması mı?

Baktığımız zaman devletin borçlanması olumsuz bir durum olarak görülebilir. Ancak bu durum, küllerinden doğan anka kuşu muhabbeti gibidir. Devlet; okul, hastane, yol ya da başka bir şey yapmak istediğinde borç alır. Alınan bu borcun vadesi, 1 yıla kadardır. Bir yıl ve üzeri vade, tahvil olarak nitelendirilir. Alınan borç sayesinde devlet gerekli üretimi gerçekleştirir ve sonrasında sözünü verdiği faizle ana parayı öder. 

Devlet, borçlanarak aslında kazanç ivmesini de artırmaktadır. Yapılan bu üretim sonrası gelirler ve üretim artmış olur. Ek olarak yatırımcılara faiz ile ana parayı belirlenen vade üzerinden geri ödeyeceğini taahhüt eder. Bu durumda risk neredeyse 0 oranındadır. Devlet ancak morotoryum ilan etmesi durumunda bonoyu ödemeyeceğini bildirir. Dünya üzerinden Rusya ve Arjantin gibi ülkelerde bu durum yaşanmıştır. Ancak ülkemizde böyle bir durum daha önce gerçekleşmemiştir. Yani ilk bonoların çıktığı 1854 yılından bu yana devletin bonosunu ödememe durumu gerçekleşmemiştir.

Devlet Bonosu Nasıl Alınır?

Bankalara ya da aracı kurumlara yapılan başvuru sonucunda bono alınabilir. Aracı kurumlar, bu işlem için size gerekli olan danışmanlığı sunar ve sizden belirli bir ücret alır. Elde edilen bu hizmet sayesinde devlet bonosu alabilir ve paranızı devletin üretim yapmasına vesile olarak değerlendirebilirsiniz. 

Devlet Bonosu

Risk ve Kazanç Durumu Nedir?

Daha önce de dediğimiz gibi risk neredeyse yok denebilir. Devletler, borçlanarak daha güçlü bir yapıya sahip olurlar. Zira bu borcu ödeyebilen bir devlet, bonodan fayda sağlamıştır ve bono sayesinde daha güçlü bir yapıya sahip olmuştur. Dünya üzerinde neredeyse tüm ülkeler bono alım satım işlemlerini gerçekleştirmektedir. Kazanç durumu ise sizler için oldukça güvenlidir. Sıfıra yakın riskle ve diğer yatırımlara nispeten düşük bir faiz oranıyla paranızı artırabilirsiniz. 3 ya da 6 aylık veya 1 yıllık vadelerde bono alımı gerçekleştirilebilir. Ana paranızın üzerine eklenen faizle birlikte bu parayı, vade dolduğunda alabilirsiniz. 

Eğer riske girmeden devleten borç vererek hem düşük vergi avantajlarından yararlanmak hem de para kazanmak istiyorsanız bono alımı sizler için faydalı olacaktır.

Bono Fiyatları Ne Kadar?

Alım satım dengesine göre bono fiyatlarında da değişiklik görülür. Ek olarak devletin durumuna göre de bono fiyatlarında bir değişiklik gerçekleşebilir. Devletler, gelirden fazla gider veriyorsa borç alarak bu sayede üretim hızını artırır. Üretim arttıkça gelirler de artar ve devlet güçlenirken paranız da daha sağlam bir yatırım aracında değerlenir.

Ülkede faizler arttıkça bono değerleri düşmektedir. Yani zıt bir ilişki söz konusudur. Ancak vade öncesinde bonoyu satarsanız bu durumda zarara uğrayabilirsiniz. Bu nedenle alım satım işlerinde dikkat etmek gerekir. Bu gibi konularda pratik deneyim elde etmeli ve mutlaka bir finans uzmanı tarafından direktifler almalısınız. Alacağınız bu direktifler sayesinde paranızı daha güvenli bir biçimde değerlendirebilirsiniz. 


1 yorum
  1. […] Devlet Bonosu Nedir ve Nasıl Kullanılır? […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar