Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Devlet Tahvili ve Hazine Bonosu Nedir?

Devlet tahvili nedir? Hazine bonosu nedir? 2021 Yılı için bu yatırım araçları ile para kazanılabilir mi? Dövize göre avantajları nelerdir?

Yatırımlarını daha az riskli kanallardan yapmak isteyenlerin sıklıkla başvurdukları yöntem Devlet Tahvili ve Hazine Bonosu olmaktadır. Her iki kıymetli bu evraklar Türkiye Cumhuriyeti Hazinesinin çıkarmış olduğu Devlet İç Borçlanma Senetleridir. Devlet bu senetler sayesinde bütçe açıklarını finanse edebilmekte.


Devlet,tahvil ve bono ihraç edip sattığı zaman bu senetlere yatırım yapanlara karşı borçlanmış olmaktadır. Bu denklemdeki alıcı ise yatırımcılar olmaktadır. Bu yatırım araçlarının risksiz olmasının sebebi de bu duruma dayanır.

Devlet Tahvili Ve Hazine Bonolarının Özellikleri

Devlet Tahvili Türkiye Cumhuriyeti Hazinesinin  çıkarmış olduğu Türk lirası bazında işlem gören ve vadeleri bir yılın üzerinde olan Devlet İç Borçlanma Senetleridir.Hazine Bonoları ise yine aynı özellikte olup vade süreleri bir yıldan az olan senetlerdir.Sabit getirili menkul kıymet grubuna giren Devlet Tahvili ve Hazine Bonoları vadelerinin sonuna kadar elinizde tuttuğunuz taktirde her hangi bir zarar etme durumunuz söz konusu olmamakta.Bu senetler alındığı anda yatırımcısına ne kadar kar sağlayacağı bellidir.Bu sebeple yatırımcılar vade başlangıcında vade sonunda elde edecekleri kazancı bilirler. Yatırım amaçlı olarak alınan bu senetlerin vade sonuna kadar elde tutulmasına gerek yoktur. Yatırımcıların gerekli görmeleri halinde vadesi dolmadan bu senetleri ikinci el piyasasında satabilirler ve yatırımlarını nakite dönüştürebilirler. Ancak burada dikkat edilmesi gereken konu ikinci el piyasasındaki fiyat trendine bağlı olarak,yatırımcıların senetleri zarar edebilmektedir. Yatırımcılar ilk ihraçta senet alımı yapabilecekleri gibi ikinci el piyasasından da senet alımı yapabilirler. 

Yatırım Aracı Kimler İçin Uygun

Bono ve Tahvil yatırımlarını orta veya uzun vadede değerlendirmek isteyenlerin ve güvenli bir getiri prensibine sahip olanların sıklıkla tercih ettiği yatırım araçlarıdır.Devlet İç Borçlanma Senetlerinin üzerindeki gerçek kişilerin bu senetlerden olan getirilerinden %10 oranında stopaj vergisi kesilmektedir. Özellikle faizlerin yükseldiği dönemlerde diğer yatırım araçları kadar yatırımcılara kar sağladığı bilinmektedir. 

Devlet Tahvilleri

Devlet tahvillerinin vadeleri bir ile on yıl arasında değişiklik göstermektedir. Bu sebeple de orta ve uzun vadeli yatırım araçlarından olmaktadır. Bu senetler iskontolu yada kupon ödemeli olarak ihraç edilebilirler. İskontolu olarak satılan devlet tahvilleri vade sonunda elde edeceğiniz anaparada daha az fiyata satılırlar. Böylece vade sonunda elde edilecek para ile ilk başta ödediğiniz para arasında fark olur. Bu farkta yatırımcıların devlet tahvillerinden kazandıkları getiriler olur. iskontolu devlet tahvillerinin vade süreleri genellikle en fazla iki yıl olmaktadır.
Kuponlu tahvillerin özellikleri ise vade sona ermeden yatırımcılara ara dönemlerde nakit kazandırmasıdır. Kupon tarihlerinde yatırımcılara ara ödemeler yapılmaktadır. Kuponlu devlet tahvilleri ise sabit yada değişken faizli olabilmektedirler. Kuponlu devlet tahvillerinin vadeleri genellikle iki yıl ile on yıl arasında değişmektedir. Sabit getirili olan kupon devlet tahvillerinde ara getirilerin faiz oranları önceden belirlenmiş olmaktadır. Ancak değişken faizlere sahip olan kupon devlet tahvilleri vade başı ile vade sonu arasında oluşan faiz dalgalanmalarından etkilenmektedir.

Hazine Bonosu

Hazine bonolarının vadeleri genellikle 3, 6 yada bir yıllık olmaktadır. Bonoyu almak için ihraca çıktığı ilk gün işlem yapmak zorunda değilsiniz. Bononun vadesi bitmeden bonoyu satın alabilirsiniz. bonoyu aldığınız günden itibaren faiz getirisinden yararlanabilirsiniz.Yatırımcılar hazine bonolarını komisyonsuz olarak alabilmek için Merkez bankasına başvurmalıdırlar. Ayrıca Merkez Bankasının dışında da hazine bonolarının alınabileceği yerler bulunmaktadır. Bunlar kamu veya özel bankalar ve aracı kuruluşlar olmaktadır.Ancak bu kuruluşlara komisyon ödeme zorunluluğu bulunmaktadır.Gerçek kişiler ihalelere Merkez Bankası şubelerinden katılabileceği gibi aracı kuruluşlar vasıtası ile de katılabilirler. Aynı zamanda bazı yatırım şirketleri de bu ihalelere katılmaktadırlar.


Bu ihaleye katılabilmek için Türk lirası bazında alınacak ise 1000 Türk Lirası, ABD Doları olarak katılacak ise 10.000 ABD Doları ve Avro bazında katılacak ise 10.000 Avro teklif vermeleri gerekmektedir Verilen teminatın %1’lik kısmı ihale günü öğlen 12:00’a kadar Merkez Bankası Şubelerine yatırılmalıdır.

Devlet Tahvili ve Hazine Bonolarının Avantajları

Devlet Tahvili ve Hazine Bonosu avantajlarından ilki sabit bir getiriye sahip olmasıdır. Bu yatırım aracında vade sonunda ana paradan hiç bir kayıp olmadan ve taahhüt edilen faiz oranı üzerinden getirisi garanti altında olmaktadır. Bu sebeple yatırımcılar yatırımlarını yaptıkları anda ne kadar süre içerisinde ne kadar bir getiri elde edeceklerini bilmektedirler.


Devlet Tahvili ve Hazine Bonosu en büyük avantajı tamamen devlet güvencesinde olmasıdır. Böylece yatırımcıların yatırımları hiç bir yatırım aracında olmayacak kadar  güvenlik altında olmaktadır.Devlet Tahvili ve Hazine Bonosu genellikle portföylerde risk dağıtmak amacı ile kullanılmaktadır. Bu senetlerde riskin az olması oluşturulan şemsiye fonlarında yatırımcılar için bir güvence oluşturmaktadır. Bu portföylerde yatırımcıların eğilimleri ne kadar risklerden uzaklaşırsa Devlet Tahvili ve Hazine Bonosu oranları o kadar artmaktadır.

Sonuç olarak bu senetler hem devlet güvencesi altında olan hem de getirileri vade başında bilinen ve değişme olasılıkları olmayan güvenli yatırım araçları olmaktadır. Devlet Tahvili ve Hazine Bonosu tek dezavantajı diğer yatırım araçları kadar getiri sağlamamasıdır. Bu senetlerin diğer yatırım araçları kadar getiri sağlayabilmelerinin tek yolu ise faizlerin yüksek aralıklar ile dalgalanması olmaktadır.

Banka Bonosu Nedir? Nasıl Yatırım Yapılır?


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar