Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Dijital İş Fikri: Reklam Danışmanlığı Nedir?

Dijital İş Fikri, internet dünyasına adım attıkça reklamların neden önemli olduğunu anlamaya başlıyoruz. Her alanda olduğu gibi reklamcılık alanında belirli standartlar ve prensipler yer almaktadır. Eğer bu alanda yeteri kadar iyi değilseniz, danışmanlık almanız gerekir ve bu sayede reklamcılığın inceliklerini öğrenebilirsiniz. Peki reklam danışmanlığı tam olarak nedir?

Pazarlamacı Nedir? Nasıl Para Kazanır

Reklam danışmancılığı; kurumlara ve kişilere tanıtım konusunda fikirler sunan uzmanlık alanıdır. Eğer bir ürüne ya da hizmete sahipseniz, bunu insanlara tanıtmanız gerekir. Bu sayede daha fazla kitle elde eder ve daha fazla ürün satmış ya da hizmet vermiş olursunuz. Bu noktada reklam vermek çok önemlidir. Ancak reklam verme konusunda da deneyim ve bilgi birikimi oldukça önemlidir. Zira herkes reklam verebilir ancak herkes etkileyici bir reklam politikası izleyemeyebilir. Bu durumda yapılması gereken, bu uzmanlık alanında hizmet veren reklam danışmanlarından yardım almaktır.

Reklam Danışmanı Nedir ve Kime Denilir?

Reklam danışmanı, firmaların ve kişilerin hizmet ya da ürünlerini etkileyici bir biçimde tanıtmaya yarayan uzmanlardır. Reklam danışmanı, belirli politikaları ve püf noktaları işin içine katarak size etkileyici bir reklam rotası çizer. Bu sayede reklam bütçesini daraltırken daha fazla etkileşim almış olursunuz. Eğer reklam alanında bilgi birikiminiz yoksa, reklamlara daha fazla para harcamanıza rağmen daha az kitleye erişme riskiyle karşılaşabilirsiniz. Bundan kaçınmak adına mutlaka reklam danışmanlarından etkileyici bir reklam planı elde etmeniz gerekmektedir.

Reklam alanında uzman olarak çalışanlar, farklı fikirlerle danışmanlık hizmeti sunanlar, ürünü ve ürünün pazardaki yerini kolayca kavrayabilenler, reklam stratejisi belirleme konusunda hizmet verenler, şirketin ya da markanın pazar üzerindeki varlığını artırmayı sağlayabilenler ve bunu etkileyici bir şekilde raporlayabilenler reklam danışmanı olarak adlandırılmaktadır.

Nasıl Reklam Danışmanı Olunur?

Dijital İş Fikri, eğer reklam danışmanı olmak istiyorsanız yapmanız gereken oldukça basittir. Üniversitelerin Reklamcılık, Halkla İlişkiler ya da İşletme gibi bölümlerinden mezun olarak alacağınız sertifikalarla ve eğitimlerle siz de reklam danışmanı olabilirsiniz. Reklam danışmanları, neredeyse tamamiyle özel alanda çalışırlar. Bu nedenle tecrübeye göre de maaşlar değişmektedir. İyi bir reklam danışmanı, aylık 15 bin lira maaş alabilir. Yeni başlayan danışmanlar ise yaklaşık olarak 2 ile 3 bin lira arasında kazanmaktadır ve zamanla bu ücret tecrübenin artmasıyla yükselmektedir.

Reklam danışmanlarının elde ettiği kazançlar, oldukça değişkendir. Firmadan firmaya göre maaşlar değişiklik gösterir ve çalışma saatleri konusunda da değişiklik söz konusudur. Ancak bazı reklam danışmanları, freelacer olarak da çalışmaktadır. Yani uzaktan verilebilecek hizmet sayesinde reklam danışmanlığı yapabilir ve kurumlara reklam politikaları konusunda yardım edebilirsiniz. Reklam danışmanları, verdikleri fikirler sayesinde firmanın daha fazla kazanmasını sağlar ve bu sayede başarılı bir politika izlemiş olur. Başarılı reklam stratejisi ile daha fazla kitleye erişebilen reklam danışmanları, doğal olarak daha fazla kazanmaktadır. Bir reklam danışmanı, 5 yılın sonunda ayda 10 bin liraya kadar yüksek maaşlar almaya başlayabilir.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar