Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Dolar Yatırımı Nasıl Yapılır?

Dolar yatırımı yapmak 2021 için de yine döviz üzerinden en kazançlı yatırım yöntemlerinden biri olacaktır. Peki dolar yatırımı nasıl yapılmalıdır?

Günümüzde belli bir miktar sermayeye sahip herkes yatırım yapmak için çeşitli enstrümanlara aramaya başladı. Bu enstrümanlardan biri de en çok tercih edilen döviz olan Amerikan Doları. Amerikan Dolarına yatırım yapmak sadece dolar alarak olmuyor. Dolara pek çok farklı enstrümanlar aracılığı ile yatırım yapabilirsiniz. Peki Dolar Yatırımı Nasıl Yapılır ?

Döviz Bürosundan Fiziki Dolar Almak

Dolara yatırım yapmanın en kolay yolu belki de bu. Doların yükseleceğini düşündüğünüzde hemen bir döviz bürosuna uğrayarak dolar alabilirsiniz. Aldığınız dolarları evde yastık altında veya cüzdanınızda taşıyabilirsiniz. Ancak döviz bürosundan fiziki olarak aldığınız dövizler kaybolma veya çalınma riski ile karlı karşıya kalır bu nedenle dikkatli olunmasını öneriyoruz.

Bankalar Aracılığıyla İnternet Şubelerinden Dolar Almak

Dolara yatırım yapanların sıklıkla kullandığı bir kanal. Eğer bir banka hesabınız var ise hemen internet şubeye sanal ortamda saklanan dolar alabilirsiniz. Aldığınız dolarlar banka hazinesinde saklanacaktır. İnternet şube üzerinden yapacağınız dolar yatırımı devlet güvencesi altında olacak ve kaybolma çalınma gibi riskler taşımayacaktır

E- Vadeli Hesap Açarak Dolar Yatırımı Yapmak

Dolara yatırım yapabileceğiniz alternatif bir diğer kanal ise e- vadeli hesap açmaktır. Bu hesap ile birlikte, dolar birikimlerininizi %2-3 yıllık faiz oranı ile değerlendirebilir ve kazanç sağlayabilirsiniz. Dolar mevduatlarından elde edeceğiniz faiz gelirlerinde’lik bir stopaj vergisi söz konusudur. Bu vergi 6 aya kadar olan hesaplar için geçerlidir. 100 bin dolarlık bir yatırım % 3 yıllık faiz ile 6 ay vadede brüt 1,500 dolar net 1200 dolar faiz kazandıracaktır.

Foreks Üzerinden Dolar Yatırımı Yapmak

Dolara yatırım yapabileceğiniz alternatif bir diğer kanal ise, foreks üzerinden kaldıraçlı alım satım işlemidir. SPK onaylı foreks aracı kurumlarıyla 50 bin TL limit ile ve en fazla 1’e 10 kaldıraç kullanarak işlem yapmaya başlayabilirsiniz.

Bknz:Forex Nedir ve Nasıl Yatırım Yapılır?


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar