Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Domain Nedir? Yatırım Nasıl Yapılır

Domain nedir? Günümüzde hemen hemen her şey internet üzerinden yapılmaktadır. Fatura ödemeleri, alışverişler, sosyalleşme ve daha nice günlük yaşantımızın temel eylemleri, web siteleri üzerinden gerçekleştirilmektedir. Hal böyle olunca, büyük ya da küçük tüm işletmeler ve isimler, web sitesi açarak isimlerini duyurmaya ve daha fazla para kazanmaya çalışıyor. Ancak web sitesi sahibi olmak için ilk gereken şey, domain yani ‘alan adı’dır. Eğer bir alan adına ve onu barındırabilecek bir hosting paketine sahipseniz, siz de bir web sitesi sahibi olmuş olursunuz.

Ancak bu yazımızda, web sitesi nasıl açılır ya da domain nasıl satın alınır gibi sorulara odaklanmayacağız. Bu yazımızda, domain yatırımı nedir ve nasıl yapılır? Başlıklı soruya odaklanacağız. Bu sayede, domain alım satım işleriyle ilgilenmek isteyen ticaret girişimcileri, bu konu hakkında gerekli olan tüm bilgilere bu yazıdan ulaşabilirler.

Domain

Domain Hakkında

Domain dediğimiz şey, esasen bir IP adresidir. İnternet üzerinde her bir web sitesi, bir IP adresine sahiptir ve buna karşılık gelen bir isim mevcuttur. Bir web sitesinin url adresi, birden fazla modülden oluşmaktadır. Örnek olarak; https://www.example.com.tr adresine göz atabiliriz. Https, bir bilgisayar ağından internete bağlanmak adına gerekli olan HTTP uzantısının güvenilir versiyonudur. Bu sayede internet ağı ve bilgisayar arasındaki yol yapılmış olur. Www ise World Wide Web açılımına sahip bir ağdır. Bu ağ sayesinde tüm bilgisayarlar birbirleriye iletişime geçerler. Webe bu sayede bağlanılmış olunur. Example ise bizim alan adımızdır. İşte satın alınacak şey budur. Aynı zamanda yatırımı yapılacak şey de budur. .com ise web sitemizin alan adı uzantısıdır. Com, gov, org, net gibi onlarca alan adı uzantısı mevcuttur. Bunu da alan adını satın alırken isteğe bağlı seçebilirsiniz. .tr uzantısı ise ülke kodunu gösterir. Bu sayede web sitesinin hangi ülkeye bağlı olarak hizmet verdiğini belirtmiş olursunuz.

Green Kart Nedir? Nasıl Alınır?

Domain Yatırımı Hakkında

Domain nedir ve yatırımı konusuna gelelim. Esasen Godaddy gibi küresel şirketlerin de yaptığı şey budur. Birden fazla alan adı satın alınır ve bu alan adları park edilir. Özellikle de jenerik dediğimiz alan adları çok rağbet görmekte ve projelerde kullanılmaktadır. Akılda kalıcı, uzun olmayan ve iyi bir uzantıya sahip alan adı eğer boşa düşmüşse, yatırım yapmak isteyenler bu alan adını satın alır ve başkalarına pazarlar.

Domain yatırımı temel olarak bu şekilde yapılır. Satın alınan alan adları, bir listede kategorize edilir ve projeleri için bu alan adına ihtiyaç duyanlara yüksek fiyatlara satılır. Günümüzde 200 bin TL büyük bir paradır ve bir alan adı için ödendiğini de düşünürsek, alan adı yatırımının ne kadar karlı olduğunu görebiliriz.

Domain Yatırım İçin Ne Gerekli?

Alan adı yatırımı yapmak için gerekli olan şeyler; biraz sermaye, bolca sabır, güvenilir ve sağlam kaynaklar, alan adını pazarlayabilecek bir web sitesi ya da forum üyeliği ve aynı zamanda biraz da şanstır. Boşa düşen ya da zaten boşta olan alan adlarını satın alarak kendi hanenize eklersiniz ve yıllık olarak yenilemesini yaparsınız. Tahmini olarak bir adet alan adı 50 ila 80 Türk lirası arasında değişmektedir. Ancak bu alan adını 500-1000 Türk lirası gibi değerlere de satabilirsiniz. Bu tamamen arz talep meselesidir ve şansınız yaver giderse büyük bir projenin alan adı elinizde olabilir. Bu sayede hem diğer alan adlarının masraflarını çıkarırsınız hem de büyük bir emek harcamadan yüksek kazançlar elde edersiniz.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar