Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

E-Fatura Avantajları Ve Dezavantajları Nedir?

Teknoloji geliştikçe firmalar da kendilerini değişen teknolojik sistemlere adapte etmektedir. Özellikle de dijital hayata adım atmaya başlayan firmalar, e-fatura ile tanışarak birçok konuda avantajlar elde eder. Peki genel olarak e-fatura avantajları ve dezavantajları nedir biliyor muyuz? Eğer konu hakkında net bir bilginiz yoksa gelin maddeler halinde hem iyi hem de kötü yönlerini aktaralım.

E-fatura nedir?

Matbu faturanın dijital ortamda hazırlanmış versiyonuna e-fatura denir. Tıpkı e-reçete ya da e-kitap gibi elektronik ortamda düzenlenen belgeler arasındadır. Hal böyle olunca bilgisayarlarda kullanılan bir doküman halinde olduğunu tahmin etmek zor olmaz. Bilgisayar dendiğinde ise akla tonlarca avantaj gelmektedir. Ancak bazen bazı durumlarda dezavantajlar da ortaya çıkabilir. Gelin şimdi bir göz atalım. 

Yatırım Psikolojisi Nedir?

E-fatura Avantajları Nedir?

İsterseniz maddeler halinde bu konuyu detaylandıralım ve böylece daha rahat bir şekilde anlatmış olalım.

Matbu faturalar, kağıt ve mürekkep harcamakatadır. E-faturalar ise böyle bir harcama yapmaz. Yani hem israfı önler hem de daha uygun fiyatlara denk gelir. 

E-faturalar, müşterilere e-posta yoluyla gönderilmektedir. Çünkü dijital ortamda düzenlenmiştir. Matbu faturalar ise ne yazık ki kargo yoluyla gönderilir. Bu durumda hem hız hem de zaman konusunda kaybın önüne geçilir. Ek olarak maddi açıdan da büyük bir yükün ortadan kalktığını söylememiz gerekir. 

E-faturalar, matbu faturalara göre daha hızlı ve basit bir şekilde düzenlenir. Zira internet ortamında her şeyin bir kolayı yer almaktadır. Böylece zahmetsiz bir şekilde e-fatura düzenlemek mümkündür. 

E-fatura Avantajları

E-fatura sayesinde kayıtlar da dijital sisteme geçer. Böylece sadece tek bir tuşla tüm kayıtları görebilirsiniz. Basılı faturayı bulmak içinse raf raf gezmek gerekir ve büyük bir zaman kaybına neden olan durumlar meydana gelecektir.

E-faturalar, hızlı bir şekilde müşteriye ulaştığından işler de daha hızlı yürümeye başlar. Matbu faturada ilerlemeyen işler, e-fatura sayesinde daha hızlı olur ve şirketin kazançları artmaya başlar.

Yukarıdaki maddeler de göz önüne aldığında, e-faturanın ne kadar faydalı bir şey olduğu görülmektedir. Tabi dijital ortamlarda yer aldığı için tamamen faydalı olarak da düşünemeyiz. Bu nedenle e-fatura dezavantajları konusunda da bir başlık açarak mevcut dezavantajları başlıklar halinde inceleyelim.

E-fatura Dezavantajları

Her sistemde olduğu gibi e-fatura sistemi de kendi içerisinde birtakım olumsuz durumlara ya da hassas olunması gereken noktalara sahiptir. İşte bu noktaları, bir başlık halinde inceleyeceğiz.

E-fatura için e-imza gerekir. Bu da yıldan yıla ek bir masraf demektir. Daha güvenilir bir sisteme geçmiş olsanız da işletmeniz bu durumda ek bir harcama yapmak zorunda kalır.

Sadece şahıs firmaları dışında diğer firmalar, mali mühür edinmek zorundadır. Bu da ek bir işlem demektir. Şahıs firmaları, e-imza yöntemi sayesinde e-fatura oluşturabilir.

Matbu fatura sisteminde geriye dönük fatura oluşturulması söz konusudur. Fakat e-fatura işleminde böyle bir durumun söz konusu olmayacağını üzülerek bildirmemiz gerekir. Zira sistem üzerinden yapılan değişikliklerde geriye dönük bir işlem yapamazsınız.

E-faturalar, bilgisayar gereken ortamlarda oluşturulabilir. Bilgisayarın arızalanması, elektrik kesilmesi ya da diğer bilgisayarın kullanılamaz hale geldiği durumlarda e-fatura oluşturmanız imkansız olacaktır. 

Şirketler, zorunlu olmadığı için istedikleri taktirde e-fatura sistemine geçiş yapabilirler. Ancak bu sisteme geçiş yaptıktan sonra geri dönüş söz konusu olamaz. Bu nedenle iyi bir seçim yapılması ve bu sisteme kalıcı olarak geçilme kararı alınması gerekir.

Ayda yalnızca 500 e-fatura oluşturabilirsiniz. Daha fazla e-fatura oluşturmak için ödeme yapmanız gerekmektedir. 


1 yorum
  1. […] E-Fatura Avantajları Ve Dezavantajları Nedir? […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar