Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

E-Ticaret Siteleri Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

E-ticaret siteleri için başarılı olması adına nelere dikkat etmelisiniz? Bir e-ticaret sitesinde olmazsa olmaz şartlar nelerdir? 2021 Detaylı rehber

E-ticaret siteleri ile ilgili bilgilere geçmeden önce e-ticaretin tanımına kısaca göz atmak gerekecektir. E-ticaret kavramı 1995 yılı sonrasında ortaya çıkmış bir kavramdır. Bu kavrama göre ticaret işlemleri internet üzerinden online olarak yapılmaktadır. E-ticaret herhangi bir ürün yada hizmet için çeşitli ödeme yöntemleri vasıtası ile bir internet sitesi üzerinden satış yapmayı yada sipariş vermeyi sağlayan yöntem olmaktadır. E-ticaretin başarıya ulaşabilmesinde ki en  önemli etken sitenin ne kadar geniş bir hedef kitleye ulaşabildiği olmaktadır. Bu ticaret çeşidinde ki temel amaç; daha çok müşteriye daha fazla ürünü daha düşük maliyetler ile sunabilmek olmaktadır. Bu özelliği dolayısı ile de e-ticaret gün geçtikçe daha fazla gelişmektedir.

Sanal Mağzaların Avantajları

E-ticaret siteleri diğer bir değişle sanal mağazaların en büyük özelliği 7 gün 24 saat açık olmalarıdır. Ayrıca fiziksel olarak var olan mağazalar sadece bulundukları konumda ki kitleye hitap edebilirken bu siteler ise dünyanın internet bağlantısı bulunan bütün konumlarda ki müşterilere hitap edebilmektedir. Sanal Mağazaların diğer bir avantajı ise sergilenebilecek ürün sayısının sınırsız olmasıdır.E-Ticaret Yapabilmek İçin Şirket Zorunluluğu

Türkiye’de ki yasalara göre e-ticaret yapmak isteyen herkesin şirket kurma zorunluluğu olmaktadır. Ayrıca e-ticaret siteleri üzerinden satışı yapılan ürünlerin faturalandırılması ve vergisinin ödenmesi gerekmektedir.
E-ticaret yapabilmek için şirket kurma zorunluluğu olmasının bir diğer sebebi de müşterileriniz kredi kartı ile alışveriş yapabilmesi için başvuracağınız sanal poslar için bankaların şirket kuruluş belgeleri istemeleridir.E-ticaret şirketi kurmak için normal şirket kurma kuralları uygulanmaktadır. Bu konu ile ayrıntılı bilgileri mali müşavirinizden alabilirsiniz. 

En Uygun E-Ticaret Altyapısı Nasıl Seçilmelidir?

E-ticaret siteleri size sunduğu imkanlar, sanal mağazanızı işletirken sizi her aşamada etkilemektedir.E-ticaret yapısı bir kere doğru bir şekilde seçilmelidir. Aksi taktirde ürünlerinizi siteye yükledikten sonra başka bir alt yapıya geçmek zor ve maliyetli olacaktır.Sitenizin altyapısını oluştururken dikkate almanız gereken konular arasında sitenizin mobil uyumu, seo, hızı, tasarım özellikleri, güvenliği, müşterilerinize sunan teknik hizmetler ve kullanım kolaylığı olmalıdır.

E-ticaret Sitesi Kurma Adımları

Alan Adı

E-ticaret siteleri açarken ilk yapmanız gereken şey bir alan adı tescilidir. Bu alan adı sizin sitenizin adresi olacaktır. Alan adını seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalar ise akılda kalıcı, ürünleriniz anlatan ve kısa olmasıdır. Ayrıca alan adının tescilini yaptırırken marka tescilini de yaptırmanız ileride oluşacak sorunlardan sizleri koruyacaktır. 

Website Yazılımı


E-ticaret sitenizi kurmak için bir yazılım ekibinden faydalanabilir veya paket halinde sunulan e-ticaret sitelerinden yararlanabilirsiniz. Kendi ekibinizi kullanmak altyapının oluşturulması ve test aşamasının uzun ve zorlu geçmesinden dolayı paket halinde satılan sitelerden faydalanabilirsiniz. Diğer bir taraftan sitenizin özelliği gereği sürekli geliştirilmeye ihtiyaç duyacaksanız o zaman bir ekiple çalışmak sizin için daha yararlı olacaktır.

Sunucu Seçimi

Web sitenizi nasıl hazırladığından bağımsız olarak siteniz için en hızlı sunucuyu seçmeniz gerekmektedir. Ayrıca seçeceğiniz sunucunun bir diğer özelliği de güvenilir ve yüksek erişilebilirlik özelliğine sahip olmasıdır.
Seçilecek olan sunucuda aranacak diğer özelliklerin arasında ise sürekli optimum hızda çalışması, güvenlik yamaları ve güncellemelerin periyodik olarak yapılması olmalıdır.E-ticaret siteleri için en uygun olan sunucular; statik ve dinamik ön belleklemenin yapıldığı sunuculardır. Ayrıca bu sunucularda olması gereken bir diğer özellik ise yüksek RAM ve işlemci gücüne sahip çoklu internet bağlantısı sunan sunucular olmalıdır.

E-ticaret Sitesinde Bulunması Gereken Ödeme Yöntemleri

Sitenizde kullanacağınız havale ve kapıda ödeme seçenekleri için sitenizde her hangi bir entegrasyon yapmanıza gerek olmamaktadır. Bunun yanı sıra bir çok e-ticaret sitesi paketinde hazır halde bulunur.Kredi kartı ile ödeme alabilmek için ise web sitesine sanal pos entegrasyonu yapmak gerekmektedir. Bu entegrasyonu direk olarak bankalar ile yapabilir veya aracı kuruluşlar kullanabilirsiniz. Ödeme aracılık firması ile anlaşmanın en büyük avantajı birden fazla bankanın sanal pos altyapısını kullanabilmektir. Böylece müşterilerin bir çok banka kartına taksit yapılabilir. Bazı aracı kuruluşlar da ise yurt dışından Dolar veya Avro olarak ödeme alabilmektedirler.SSL Sertifikası

SSL sertifikalarının görevi sunucu ile kullanıcı arasındaki işlemleri şifrelemektir. Bu şifreleme sayesinde de siteye girilen kredi kartı bilgileri gibi bilgilerin saklı kalması sağlanır. Sanal pos kullanmak isteyen sitelerde bu özelliğin bulunması aranılan şartlardandır. Eğer SSL sertifikası alınırsa tarayıcıda “Güvenli” ibaresi yer alır. Ayrıca SSL Sertifikası seo açısından da önemli olmaktadır. Bu özelliklerinin yanı sıra bu sertifikayı kullanan siteler çok daha hızlı olmaktadır

ETBIS

2017 yılından bu yana uygulamada olan ETBİS sistemine kayıt e-ticaret siteleri için de zorunlu olmaktadır. Web sitenizden satışa başlamadan önce Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın bu sistemine kayıt olmanız gerekmektedir. 

E-ticaret Sitelerinin Başarılı Olması İçin Yapılması Gerekenler

  • E-ticaret sitenize günde en az bir iki saat zaman ayırmak gerekmektedir.
  • Müşterilerinizin soru ve taleplerini karşılayabilmek için canlı destek sistemini kullanın.
  • İndirim ve kupon kampanyaları düzenleyerek, bu kampanyaları müşterilerinize duyurun.
  • Site trafiğinizi her zaman kontrol altında tutun ve analizlerini gerçekleştirin.
  • Ürünlerinizi kullananların ürünlerinizle ilgili yorum yapmasını sağlayın.
  • Süre sınırlaması olmadan kendinize ölçülebilir hedefler belirleyin.
  • Müşterilerinizin istek ve ihtiyaçlarını daha iyi anlayabilmek adına anketler düzenleyin.
  • Sosyal medya stratejileriniz oluşturun ve etkili bir şekilde kullanın.
  • Dijital pazarlama stratejileri oluşturun.
  • Çapraz satış stratejilerini kullanarak karlılığınızı arttırın.

Getir Bayilik Alma Şartları ve Getir Franchise Bedeli


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar