Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Eczane Açmak İçin Ne Kadar Sermaye Gerekir?

Eczane açmak için ne kadar sermaye gereklidir? Eczane açmak için gerekli belgeler nelerdir? 2021 Güncel bilgileri derledik.

Eczane ülkemizde en önemli sektörler arasında yer almaktadır. Bu meslek geçmişten beri ve ilerleyen yıllarda da hiç bitmeyecek meslekler arasında yer almaktadır. Eczacılık, doktorların insanlarda gördüğü kusurlu veya hastalık olarak tabir edilen teşhislerin şifasını veren bir meslektir. Bu mesleğe başlamadan önce kesinlikle bu ve bunun gibi yazılar okumalısınız.

Eczane Açma Maliyeti Ne Kadar?

Eczane açmak veya baştan kurmak için şu kadar sermayeye ya da bütçeye ihtiyacınız var demek yanlış ve tam tahmin edilemeyecek bir durum olacaktır. Çünkü bu geniş bir maliyet meselesidir. Maliyetler, bu işe atılım sağlayacak insanlar tarafından belli bir düzeyde sınırlı tutulabilir veya bütçeye göre çeşitli sermayeler kullanılabilir.

Bunun için bir eczane kurmaya veya açmaya, genel itibariyle yapacağınız harcamalar en az 80.000 TL tutarında olacaktır. Tadilat, dekorasyon, raf sistemi, mal alımı veya sizin istediğiniz özel dükkân tasarımları, maliyetlerinizin en az 80.000 TL ile 200.000 TL arasında olacağını belirtiyor. Biraz yüklü bir sermayeye ihtiyaç duyulan bu meslek başlangıçta sizlere biraz sorun çıkarsa da, sizleri ilerleyen zamanlarda sevindirecektir.

Kırtasiye Açmak Karlı Mı? Maliyeti Nasıl?

Eczane Kar Marjı Nasıldır? Ne Kadar Kazandırır?

Bir eczane ne kadar kazanır? Kendi eczanesini kuran insanlar ayda ne kadar kazanıyor? Eczane açmak istiyorsanız, bu ve buna benzer pek çok sorunun cevaplarını merak ediyorsunuzdur. Son yıllarda eczacılığın gelir getirmesi konusunda ki çok fazla değişiklik gösterdiğini biliyoruz. Bir eczane ile yanında bulunan bir diğer eczanenin bile, ciro ve kâr konusunda çok fazla değişiklik gösterdiğini söyleyebiliriz.

Eczacılık mesleği ile uğraşan insanların genel itibariyle ortalama aylık kazançlarının 5.000 TL ile 40.000 TL arasında farklılık gösterdiğini söyleyebiliriz. Eski yıllara oranla her eczacı büyük kazançlar ya da büyük gelirler elde edememektedir.

Özellikle açacağınız eczane konumu, aylık cironuzun ne kadar olacağını etkileyen en önemli etkenlerden bir tanesidir. Düşük kâr marjı nedeniyle eczanesini başkalarına devreden ya da kapatan pek çok girişimci olduğunu da görüyoruz. Doğru yapılan bir iş planı ile kazancı yüksek olan bir eczane açabilmeniz mümkündür. Doğru adımlar sayesinde bu sektör sizlere de oldukça önemli gelir getirecektir.

Eczane Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Eczane açmadan önce gerekli olan belgeler şunlardır;

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
  • Sağlık bakanlığı veya il sağlık müdürlüğünden tasdikli eczacılık diploması ve bunun fotokopisi,
  • Adli sicil kaydı,
  • Yardımcı eczacı olarak çalışmak isteyen vatandaşların sosyal güvenlik kurumundan “en az bir yıl eczacılık yapmıştır” yazılı olan belge,
  • Hizmet olarak yaptıkları hizmet puanlarının gösterileceği belge(Türk Eczacılar Birliğinden veya Sosyal Güvenlik Kurumu) alınabilir,
  • Eczacılık yapmanıza karşı bir problem olmadığını gösteren sağlık raporu,
  • Eczacılar Odasına kayıt olduğunuzu gösteren belge,
  • Eczane açılacak yer bina altındaysa, o bina il sağlık müdürlüğü tarafından onaylı olmalı ve belgelenmesi,
  • Eczane açacağınız binanın ruhsat ve bina kullanım iznini gösteren belge.

Bu belgeleri tamamladığınız takdirde sizler de eczane açmaya hak kazanmış oluyorsunuz. Bu gerekli belgeleri eksik ettiğiniz takdirde oldukça ciddi cezalara da çarptırılabilirsiniz.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar