Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Emekliye Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Finansal açıdan kazanç amaçlı olarak kurulan bankaların faizsiz kredi vermesi beklenemez. Ancak devletin eli konumundaki kamu bankaları belli şartlar dahilinde emekliye faizsiz kredi imkanı vermektedir. SGK, SSK ile Bağ-kur emeklilerinin yanı sıra memur emeklisi olan kişilerde para ihtiyacını faizsiz olarak karşılamak istiyor. Bankalar zamanla kredi kampanyası düzenleme yoluna gider. Ancak bu durumun faizi ise tartışılır bir ayrıntı.

Emeklilere Faizsiz Kredi Veren Banka Bulunuyor mu?

Emekliye krediyi en çok maaşını aldığı banka vermek ister. Nitekim bu maaşından aylık ödemeleri otomatik olarak kesecektir. Türkiye de yasal olarak emeklilinin maaşından kredi de olsa kesinti yapılması yasaktır. Ancak bankalar emekliden aldıkları taahhüt ile bu sorunu da ortadan kaldırmıştır. Yaşı itibariyle hayat sigortası poliçesi de yüksek tutan emekliler daha yüksek faiz ile kredi verilmesinden şikayetçi. Bu aşamada emekliye faizsiz kredi araması yaparlar. Fakat burada üzerinde durarak belirteceğimiz konu katılım  bankaları dışında faizsiz kredi veren bir bankanın olmayışıdır. Her ne kadar devlet bankaları bu hususta adımlar atmaya çalışsa da düşük faizle en uygun krediyi verme çabasındadırlar.

Hükümet Kanadında Faizsiz Kredi Müjdesi

Seçim öncesi siyasi partiler tarafından emeklilere faizsiz borç para verileceğine dair açıklamalar bulunsa da sonradan bununla ilgili bir adım atılmış değil. Söylenen vaadler sonrası da tüketici ihtiacı olduğunda bu durumu araştırıyor. Bu aşama öncesi de verildiğini bilerek hareket ediyor. Hükümet yetkililerince önceki yıllarda yapılan açıklamalar neticesinde emekliye üç ay avans maaşı ve istenildiği takdirde de 10 maaş faizsiz avans kredisi verileceği yönündeydi. Ancak bu hususta adımlar atılmadı ve emeklilerde beklenilen faizsiz kredi imkanına ulaşamadı.

Devlet bankası Ziraat bünyesinde maaş alan emekli müşterilerine en uygun şartlarda ihtiyaç kredisi imkanı sunuyor. Burada önemli olan husus emeklinin maaşını Ziraat Bankasında tutacağına dair taahhüt alınmasının ardından düzenlenen Emeklinin Artısı Kredi Kampanyası dahilinde kredi ürünleri veriyor.

Ziraat Bankası Emekli İhtiyaç Kredisi

Emeklinin Artısı Kredi Kampanyası sürekli Ziraat Bankasının sunduğu kredi paketi. Kişi emekli maaşını bankadan alacağına dair taahhüt veriyor ve alınan kredinin taksitleri de emekli maaşından kesiliyor. Emekliler en uygun şartlarda konut kredisi ve ihtiyaç kredisi alımı yapıyor ve taksit taksit ödeme hesabından kesiliyor. Ziraat Bankası emekliye güncel olarak 1,38 oranı ile kredi veriyor. Alacağınız 10 bin lira için 36 ay ödeyeceğiniz taksit tutarı da 370.98 Lira. Tüketici kredisinde vade en çok 36 ay konut kredisinde ise 120 ay.

Halk Bankası Emekliye İhtiyaç Kredisi

Mutlu Emeklilik Kredisi Halkbank’ın kendi müşterisi konumundaki emekli maaşı alanlara sağladığı bir kredi paketi. Halkbank kredisine başvuruyu emekliler isterse SMS yoluyla yapabiliyor. TC numara, Alınacak Kredi Miktarı, Gelir tutarı yazıldıktan sonra 3452 ye mesaj göndermeniz halinde de kredi başvurunuzu gerçekleştirmiş oluyorsunuz. Halkbank tüketici kredisi faiz oranı 1,41 olarak veriliyor ve 10 bin lira için 373,19 lira 36 ay boyunca taksit ödemesi yapıyorsunuz. Bu aşamada Halk Bankasından da emekliye  faizsiz kredi almanız mümkün değil. Emekliye uygun şart ve koşullarda kredi imkanı veren Halk Bank ve Ziraat Bankası geri ödeme açısından eşit taksit, artan taksit yada azalan taksit imkanları ile bankacılık ürünü verme yoluna gidiyor.

PTT Emekliye Faizsiz Kredi Sunuyor mu?

Bankalar faiz ile kazanç amaçlı kurulmuştur. Bu kuruluşların geliri faiz olduğuna göre banka gibi çalışan PTT’nin de faizsiz kredi vermesi beklemek yanlış olur. Fakat emeklilere kredi imkanı veren kuruluşlardan birisi de PTT şubeleridir. Düşük miktarlarda kredi alımına olanak veren PTT hesaplarından emekliler maaş ödemesi almaktadır. Bu şekilde olan kişilerden otomatik ödeme talimatı alınması, kredi kartı başvurusu  yapılması halinde PTT uygun şartlarda borç para verme yoluna gitmektedir. Son olarak Temmuz ay’ında emekliye kredi kampanyası düzenleyen PTT, maaş müşterisi konumundaki emeklilere 1250 lira ile 80 bin TL aralığında kredi imkanı verdi. 60 ay vade ile verilen kredinin faiz oranı da bireysel açıdan çok uygundu. Bu şartlarda yine yeni kredi paketi sunabilir. Ancak güncel olarak maksimum vadeler 3 yıla indirilmiş durumda.

Faizsiz Kredinin Adresi Katılım Bankaları

İster emekli olun ister çalışan güncel olarak faizsiz kredi imkanı veren bankalar katılım bankalarıdır. Bu aşamada verilen kredi ürünleri İhtiyaç finansmanı adı altında verilir ve faiz yerine kâr payı alınır. Bu şekilde finansman alacağınız bankalar ve ödeyeceğiniz tutarlar şu şekilde;

Vakıf Katılım Bankası İhtiyaç Finansmanı

Alacağınız 10 bin lira ihtiyaç finansmanı için aylık 365 lira ödersiniz ve toplamda 36 ay sonunda 13.197 lira ücret ödemiş olursunuz. Kar payı ise burada % 1,30

Türkiye Katılım İhtiyaç Finansmanı

10 bin lira ihtiyaç finansmanı karşılığı aylık 367 lira taksit ödemesi ile üç yılın sonunda toplam 13 bin 250 lira ödersiniz. Ödeyeceğiniz kar payı ise 1,32

Kuveyt Türk Katılım İhtiyaç Finansmanı

Toplamda 13 bin 276 lira ödeme yaparsınız. Alacağınız tutar 10 bin liradır ve bunun için % 1,33 oranı ile kar payı ödemesi gerçekleştireceksiniz.

Albaraka Finansmanı

10 Bin TL ihtiyaç finansmanı kullanmanız halinde 1,40 kar parı oranı ile 3 yıl aylık 372 lira taksit ödemesi yaparsınız. Toplam ödeyeceğiniz tutar ise 13 bin 460 liradır.

https://www.gelirortagim.com/aninda-kredi-karti-veren-bankalar-listesi-surekli-guncel/

Ziraat Katılım İhtiyaç Finansmanı

Ziraat katılım bankasından finansman ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Burada da kar payı 1,44 ile hesaplanıyor. Aylık ödemeniz 375 lira ve toplam olarak 13 bin 566 lira taksit ödemesi yapmak zorunda kalırsınız.

Katılım Bankaları Konut Finansmanı Kar Payları

Katılım bankaları  alınan finansman desteğine göre kar uygulaması yapabiiyor. Konut alımında alacağınız finans desteği için Vakıf Katılım 1,19 oranında, Albaraka 1,29 oranında, Türkiye Finans 1,34 oranında, Ziraat Katılım 1,35 oranında, Kuveyt Türk ise 1,38 oranında ev alımında kar payı uyguluyor.

Kimler Faizsiz Kredi Kullanabilir?

Kulağa uzak gelse de, devlet bazı durumlarda ilgili kişilere faizsiz kredi imkanı sunuyor. Alınan paranın sadece ana parasının geri ödenerek verilen kredilerde daha çok destek amaçlı veriliyor. Örneğin Tarım Kredi Kooperatifleri tarım ile üretimin desteklenmesi ve bazı ürünlerin üretimi için faizsiz kredi seçeneğini teşvik olarak sunuyor. Bu aşamada yapılan açıklamalarda önümüzdeki yıl Ocak, Şubat ve Mart ay’ında bir yıl faizsiz olarak kredi seçeneğinin tarım kredi ortaklarına verileceği bulunuyor. Bu ürünün amacı ise çiftçinin tarımsal amaçta kullandığı tohum, gübre, ilaç, akaryakıt gibi tarımsal girdiler için. Alınabilecek faizsiz kredi miktarı ise 10 bin lira ile sınırlı.

Bu aşamada kısaca değinecek olursak; emekli kişilerin sosyal medya ve ulusal medya da zaman zaman duyduğu emekliye faizsiz kredi seçeneği alınamayan bir bankacılık ürünü. Bu aşamada kendi aralarında acaba alan var mı sorusunun sorulduğu da oluyor. Nitekim belki başkaları almıştır sorusu mevcut. Katılım bankaları konuya faizsiz olarak yaklaşım gösteriyor olsa da; kar payı söz konusu. Bu da mevcut kredilerin faizinin üzerinde bir rakama tekabül ediyor ve tüketici ile emeklinin beklentisinin çok uzağında kalıyor.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar