Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

En Çok İhracat Yapan Ülkeler Listesi

En çok ihracat yapan ülkeler hangilerdir? Dünyanın en çok ihracat yapan ülkeleri listesini 2019 yılı verilerine göre detaylandırdık

İhracat, bir ekonominin gelişmesini sağlayan çok önemli ürünlerden biridir. Eğer bir ülkenin dış tüketimi yüksekse ve kendi enerjisini üretemiyorsa bunu koruyan bir ihracat geliştirilmelidir. Günümüzde Çin ve Almanya oldukça yüksek ihracat yapan ülkelerden biridir. Türkiye’nin ise şu sıralar ihracatı yaklaşık 160 ile 180 milyar dolar civarındadır. Peki en çok hangi ülke ihracat yapıyor. İhracatı en yüksek ülke hangisi?

Çin

Dünyanın üretim fabrikası sayılabilecek Çin, en çok üretim yapan ülkedir. Ucuz işçilikten yararlanan Çin Ekonomisi, 1981 yılında dışa açılan Komünist Parti rejiminin etkisiyle her geçen yıl yüzde 10’a yakın büyüme kaydetmektedir. Dünyadaki pek çok ekonominin Çin’de yatırımlarının olması ve Çin’e para aktarması, ülkenin liderliğini el üstünde tutmaya devam ediyor. Çin 2 trilyon 487 milyar dolarlık ihracat ile dünya birincisi bir ülkedir.

Amerika Birleşik Devletleri

Dünyanın en büyük tüketim ekonomisi olan Abd, bunca tüketime ve cari açığa rağmen nasıl ayakta kalıyor dersiniz? Abd dünyanın en çok yatırım alan ülkesidir ve ekonomiyi güçlü tutanda budur. Bugün dünyada 100 dolarlık bir yatırım neredeyse 40 doları ABD’ye yatırıldığından sürekli olarak para pompalanan bir ülke konumundadır ve ekonomisi çok gelişmiştir. ABD’nin toplam ihracatı yaklaşık olarak 1 trilyon 664 milyon dolardır.

Almanya

Almanya’da dünyanın en büyük ihracat ekonomilerinden biridir. Almanya’da dolaşan her 100 euro’nun 30’u ihracat kaynaklıdır ve insanların yüzde 30’u ihracat yapan şirketlerde çalışıp para kazanmaktadırlar. Çin ve Abd ihracat açısından en büyük ekonomiler olsa da burada Almanya’nın daha çok övgüye ihtiyacı vardır çünkü kişi başına düşen ihracat miktarı en yüksek olan ülkelerden biridir. Almanya’nın toplam ihracatı yaklaşık 1 trilyon 560 milyar dolardır.

Japonya

Japonya 738 milyar dolarlık ihracatla dünyada en çok ihracat yapan ülkeler arasındadır. Yüzde 80 teknoloji ürünleri ihraç eden Japonya, bundan birkaç 10 yıl önce dünyanın en güçlü ikinci ekonomisi iken şu anda sırası oldukça gerilemiştir.

Hollanda

Hollanda kişi başına düşen ihracatın en yüksek olduğu ülkelerden biridir. Hollanda’nın gelirinin yüzde 90’ı ihracatla karşılanmaktadır, yani baktığımız zaman ülkede herkes başkaları için üretim yapıyor. Bu ülkede kişi başına 52 bin dolar ve bu gelirin yaklaşık 45 bin doları ihracattan geliyor.

Güney Kore

En çok ihracat yapan ülkeler arasında olan Güney Kore, geçtiğimiz yıl 604 milyar dolarlık ürünü yurtdışına ihraç etmiştir. Söz konusu ülke en büyük ihracat ekonomilerinden biridir.

Fransa

581 milyar dolarlık ihracata Avrupa’nın en büyük ihracat ekonomilerinden biridir. Söz konusu ülkede kişi başına düşen gelir 40 bin doların üzerindedir.

İtalya

İtalya gıda ürünleri bakımından büyük bir ihracatçıdır. 546 milyar dolarlık yıllık ihracat ile dünyanın en büyük ihracat ekonomilerinden biridir. 

İhracat konusunda bayilik konularından Addax Bayilik Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Nedir? konusunu da inceleyebilirsiniz.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar