Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

En Çok Para Kazandıran Meslekler

Para kazandıran meslekler, üniversite tercihlerinden kariyer tercihlerine kadar pek çok kişinin ilgi odağı olmuştur. Hayatı iyi yaşamak isteyen herkes kendini geliştiriyor ve çok para kazanabileceği işleri araştırıyor fakat bu yazıyı okuduktan sonra araştırmanıza gerek kalmayacak, çünkü bu konuda sizlere yeterli bilgiyi sağlayacağız. En çok para kazandıran meslekler hangisidir? Çalışma koşulları iyi olan ve rahat çalışıp iyi para kazanabileceğimiz meslekler hangisidir, bu yazıda detaylı olarak görebileceksiniz.

Anestezist

Anestezi uzmanları özellikle dünya çapında çok az sayıdalar. Bu mesleğe olan talep her geçen gün artmasına rağmen, anestezi uzman sayısı artmıyor ve bu işi yapanların sürekli maaşının artmasına neden oluyor. Anestezi uzmanları Amerika’da yılda 400 bin dolar maaşla çalışıyor ki bu da aylık 32-35 bin dolar gelir elde etmek anlamına geliyor. Almanya ve Kanada gibi gelişmiş diğer ülkelerde ise yaklaşık kazanç 300 bin dolar seviyesinde.

Doktorlar

En çok para kazandıran meslekler sıralamasında tabi ki doktorlarda var. Türkiye’de kamu sektöründe çalışan ortalama bir doktor yaklaşık yıllık 90 bin lira kazanıyor.  Amerika’da ise yılda 200 bin dolar kazanmak içten bile değil. Diğer gelişmiş ülkelerde ise kazançlar en az 120 bin dolar seviyesinde.

En Karlı 4 Sektörde İş Fikirleri

Diş Hekimi

En çok para kazandıran meslekler arasında diş hekimliğine de yer var. Diş hekimi sayısının çok az olması ve diş hekimi olarak mezun olma azlığı ülkede diş doktoru maaşlarını inanılmaz seviyelere yükseltiyor. Ortalama bir diş doktoru Türkiye’de 10 bin lira maaşla çalışırken, kendi kliniğini açan bir diş hekimi ise yaklaşık 30-40 bin lira gelir elde edebiliyor. Amerika’da ise aylık kazanç yaklaşık 20 bin dolar, yani 140 bin lira.

CEO

Bir şirketin en üst yöneticisi olan CEO, ufak şirketlerde bile yüksek maaş alıyor. Türkiye’de ve dünyada CEO olabilecek kapasiteye sahip olan bireylerin az olması nedeniyle CEO maaşları hayli yüksek. 8-10 şubeli bir firmanın CEO’su ayda ortalama 15 bin lira kazanırken, yılda milyonlarca dolar kar eden şirketlerin CEO’ları 200 bin lira maaşla çalışabiliyorlar. Uzun lafın kısası hangi şirketin CEO’su olduğunuz bu konuda alabileceğiniz maaşı etkiliyor. Üstelik CEO’lar maaş dışı kar payı gibi gelirleri de olduğundan ciddi rakamlara ulaşılması kolaylaşıyor. Amerika’da yılda 3-4 milyon dolar kar eden bir şirketin CEO’su yılda 400 bin dolar kazanırken, Coca Cola gibi dev bir şirketin CEO’sunun yıllık kazancı yaklaşık 50 milyon dolardır.

Criminal Avukat

Cinayet, ilaçla adam öldürme gibi kimyevi konuların avukatı olmak çok zor. Daha çok tıbbi avukat olarak da geçen criminal avukatların yıllık kazançları Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 600 bin dolar seviyesindeyken, Türkiye’de yaklaşık 200 bin lira kazanabiliyorlar.

Pilot

Havacılık sektörü her geçen gün büyümeye devam ediyor, bu büyümeden en çok nasibini alan kişiler pilotlar oluyor. Dünyada pilot sayısının oldukça az olması ve havacılık okul eğitimlerinin çok pahalı olması pilot olmayı zorlaştırıyor. Sürekli artan havayolu yolcu sayısına rağmen olumlu bir artış sergilemeyen pilotlar bu sektörün daha kazançlı olmasını sağlıyor. Pilotların yıllık kazançları statüsüne göre değişiyor. Amerika’da bir yardımcı pilot yılda 150 bin dolar kazanırken, kaptan pilot 500 bin dolar maaş alıyor. Türkiye’de de bu rakamlar aynı fakat Türk lirası bazında. Yardımcı pilot yılda 150 bin lira kazanırken, kaptan pilot 500-600 bin lira kazanabiliyor.

Elektrik Mühendisi

Günümüzde doğalgaz ve petrol gibi enerji kaynakları belirli bir rezerve sahip, yani dünyada belirli bir miktarda var ve tamamen tüketildiğinde tekrar üretilecek bir şey değil. Bu nedenle elektriğin ve elektrik üretiminin önemi her geçen gün daha da artıyor. Elektrik üretiminde ve talebinde yaşanan olumlu artış, elektrik ve elektronik mühendislerinin her geçen gün daha fazla para kazanmasını sağlıyor. Ortalama bir elektrik mühendisi, Amerika’da yılda 150 bin dolar maaş alırken, Türkiye’de ise yılda 100 bin lira maaş alıyor.

Yazılım Mühendisi

Yazılım mühendisliğine olan talep her geçen gün inanılmaz bir ivmeyle artıyor. Dijital sektörün ve robotlaşmanın sürekli bir ivme ile artıyor olması, yazılım mühendislerine olan talebi de artırıyor. Şu anda bile yazılım mühendisleri müthiş maaşlarla iş yapıyorlar. Türkiye’deki mühendislerin önemli bir kısmı inşaat mühendisi olarak çalışıyor ve bu nedenle maaşlar giriş seviyelerinde 2500 lira ile 3500 lira arasında. Yazılım mühendisleri ise işe girer girmez 5 bin lira maaş alabiliyorken, 10 yıl deneyimli bir yazılım mühendisi ise yaklaşık 15 bin lira maaş alıyor.

Üniversite Profesörü

Üniversite eğitimi alan öğrenci sayısının her geçen yıl artıyor olması, Üniversite profesörüne olan talebin artmasına neden oluyor. Üniversite profesörlerinin aldığı yıllık maaş şu an için 100 bin TL ile 200 bin TL arasındadır. Kamuda çalışan çoğu profesör yılda 200 bin lira kazanabiliyor. Özel sektördeki profesörlerin yıllık kazançları ise yaklaşık 200-300 bin lira arasında.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar