Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

En İyi Kripto Paralar Listesi (Sürekli Güncel)

En iyi kripto paralar hangileridir? En çok kazandıran ve önü açık kripto paralar hangileridir? 2021 güncel verilerle detaylı rehber

Öncelikle Kripto Para Nedir ? sorusunun kısaca yanıtını vermek gerekebilir. Kripto para,  güvenlik açısından kriptoloji olarak çevrilen sistemle çevrelenmiş takas işlemlerinde kullanabilen sanal para birimidir. Yapılan işlemleri doğrulamak ve güvenli bir şekilde gerçekleştirmek için kullanılan sisteme de kriptografi denmektedir. Kullanılmakta olan banka kartları, kredi kartları ya da sanal kartlar ile yapılan işlemlerde de sanal para dediğimiz hesabımızda yer alan bakiyenin, sistemsel olarak değişiklik yapılması sonucu olmaktadır. Kripto paralar da buna benzer sisteme sahiptir. Peki kripto para nasıl ortaya çıktı ? hala bu sorunun cevabı bilinmemekle beraber toplum tarafından en çok bilinen kripto para birimi Bitcoin, Satoshi Nakamoto olarak bilinen kişi ve ya grup tarafından ortaya çıkan açık kodlu bir yazılım kaynağıdır. Birçok kripto para pirimi varken; en iyi kripto paralar ? hakkında Blockchain tabanlı şirketleri inceleyebilirsiniz. 

Not: Kripto Paralar güncel gelişmelere göre sürekli değişmektedir. İlgili kripto para biriminin Türk Lirası karşılığını gelirortagim.com sitemiz üzerinden öğrenebilirsiniz.

En iyi kripto paralar listemiz başlıyor.

BİTCOİN

Bitcoin, 2009 yılında Satoshi Nakamato adlı kişi ya da grup tarafından uçtan uca elektronik ödeme sistemi olarak halka açık ağ şeklinde kullanılmaya başlanan kripto para birimidir. Ve piyasada kurulan ilk kripto para olması günümüze kadar en yüksek değerlere sahip olmasını sağlamıştır. Bu sayede yatırımcılar tarafından yüksek yatırım oranlarıyla en çok tercih edilen kripto paralar arasındadır. Hatta kripto para borsasında düşüşler yaşasa da Litecoin kurucusu Charlie Lee, litecoin, kripto para satın almadan önce yatırımcılarına en az 1 BTC’e sahip olmaları konusunda tavsiyeler vermişti. Bu yazı yazılırken 1 BTC yaklaşık 52,757,75 Türk Lirasına denk gelmektedir.

ETHEREUM

Ethereum, Vitalik Buterin tarafından 2015 yılında kurulan blockchain tabanına dayana açık kaynak kodlu bir teknolojidir.  Bu kripto para bir alt coin olarak görülse de blockchain teknolojisinin gelişmesinde ve daha fazla alanda kullanılmasını amaçlayan kripto işletim sistemidir. Kripto para birimi olarak Ether (ETH) olarak bilinmektedir. Şu anda piyasa da yüksek değerlere sahip olması nedeniyle yatırımcıların dikkatini çekmektedir. Bu yazı yazılırken 1 ETH yaklaşık 1356,27 Türk Lirasına eşittir.

LİTECOİN

Litecoin, eski bir Google mühendisi olan Charlie Lee tarafından 2011 yılında bu kripto parayı ortaya çıkarmıştır. Bitcoin gibi açık kaynak kodlu yazılımından ve çalışma sisteminden esinlenilerek geliştirilmiştir. Ama Bitcoin ile aralarında bazı farklılıklar bulunmaktadır. Litecoin, Bitcoin’den farklı bir algoritmaya sahiptir. Bu algoritma sayesinde üretim işlemleri daha kolay ve sistem gereksinimlerine çok gerek kalmadan yapılmaktadır. Bitcoin’in en teknoloji açısından en büyük rakipleri arasındadır. Ama şu anda Bitcoin’e göre düşük bir değere sahip olarak kripto para borsasında bulunmaktadır. Bu yazı yazılırken 1 Litecoin yaklaşık olarak 307,25 Türk Lirasına eşittir.

RİPPLE

Ripple, finansal kuruluşlar ve yatırımcılar tarafından fazla tercih edilmesi sebebiyle yüksek değerlerle kripto para borsasında yerini korumaktadır. Ripple, kripto para birimi olarak XRP olarak bilinmektedir. Her ne kadar merkezi yapısı eleştirilse de XRP gelecek olarak yatırımcılara ümit vermektedir. Bu yazı yazılırken 1 XRP yaklaşık olarak 1,36 Türk Lirasına eşittir.

TETHER

Tether, USDT olarak bilinen kripto para birimidir. Tether kurucuları, sanal paranın dolara sabit olduğunu ileri sürmektedirler. Bundan dolayı bu kripto para birimini doların istikrarına göre dijital para olarak kullanılmasını amaç edinmişlerdir. Bu yazı yazılırken 1 Tether yaklaşık olarak 1,0042 USD olarak değer göstermektedir.

BİTCOİN CASH 

Bitcoin Cash, bitcoin blockchain tabanından ayrılarak 2017 yılında kurulmuştur. Kripto para birimi olarak BCH olarak bilinmektedir. Kripto para borsasında yatırımcılar tarafından en çok işlem gören yüksek değerlere sahip kripto para birimidir. Bitcoin sisteminde bulunan SegWit  protokolünü çıkararak blok sistem kapasitesini arttırarak kripto para olarak borsada fazla işlem görmesini sağlamıştır. Bu yazı yazılırken 1 BCH yaklaşıkolarak 1,676,14 Türk Lirasına eşittir.

EOS

Eos, merkezi bulunmayan uygulamalar için güçlü ve güvenilir bir altyapıya sahip, ticari ölçekli merkezi olmayan uygulamaların (dApps) geliştirilmesine bağlı olarak yürütülmesine olanak sağlayan blockchain tabanlı merkezi olmayan bir kripto para sistemdir. Bu yazı yazılırken 1 EOS yaklaşık 2.57 USD dolarına eşittir.

BİNANCE COİN

Binance Coin, binance platformunda kullanılan blockchain tabanlı kripto paradır. BNB olarak bilinmekle beraber kripto para borsasında bulunan Binance’in tokenidir. BNB, 2017 yılında piyasa sürüldüğünde yaklaşık olarak fiyatı 0,11 dolar olarak değer sahibiydi. BNB’nin şu anda piyasa değeri yaklaşık 2.3 Milyar Dolar olarak bilinmektedir. Kripto para borsasındaki değişimleri yatırımcılar tarafından sıklıkla takip edilen para birimidir. Bu yazı yazılırken 1 Binance Coin yaklaşık olarak 14,84 USD doları olarak piyasada yer almaktadır.

BİTCOİN SV

Bitcoin SV, BSV olarak biline blockchain tabanlı kripto para birimidir. Bitcoin’in gelecekteki varisi olarak yatırımcılar tarafından değerlendirilme olup kripto para borsasında piyasa değeri yaklaşık 1,70 bin USD dolarak değer göstermektedir. Bu yazımı yazarken 1 BSV yaklaşık 92,95 USD doları olarak fiyata sahiptir.

STELLAR

Stellar Lumens, 2014 yılında Mt. Gox ve Ripple kurucusu Jed McCaleb tarafından olşuturulmuş bir kripto paradır. Kripto para birimi olarak XLM olarak bilinmektedir. Stellar, küresel finansal sistemi bulunduğu yerden ileriye götürmeyi ve onu yenilikçi bir anlayışla dönüştürmeyi amaçlayan kuruluşlardan bir tanesi olması sebebiyle finansal kuruluşlar ve kullanıcıları bir araya getiren bir teknolojidir. Bu yazı yazılırken 1.07 USD doları piyasa değeri ile 1 XLM yaklaşık olarak 0,0530 USD doları gibi bir değer göstermektedir. 

Sanal paraların TL karşılıkları Mayıs 2020 tarihine göre yazılmıştır.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar