Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

En İyi Yatırım Aracı Nedir? Riskli ve Risksiz Yatırım Araçları

En iyi yatırım aracı nedir? En çok kazandıran ve en risksiz yatırım araçları ile riski ve 2021 kazançlı yatırım aracı listesini hazırladık

Yatırım araçları, biriken sermayemizi değerlendirebilmek adına kullanabileceğimiz bir servet aracıdır. Bazı yatırım araçları sadece birikimlerinizi korur, bazıları ise size bir servet kazandırır. Kimilerine göre para, betona inşaata gömülmelidir, kimilerine göre faize, kimilerine göre ise borsaya. Peki en iyi yatırım aracı hangisi? Hangi yatırım aracı bize en yüksek getiriyi verir? Risk almadan nasıl para kazanabiliriz?

Reel Getiri, Nominal Getiri Nedir?

Yatırım yapmaya başlamadan önce bundan haberdar olmanız, kar etmeniz adına çok önemli. Biliyorsunuz, dünyadaki ülkelerin yüzde 90’ında olduğu gibi bizim ülkemizde de bir enflasyon sorunu var. Tüm bunlara piyasadaki para arzını artırmakta ve mevcut piyasadaki paranın değerinin yitirilmesine neden olmaktadır. Paramız sürekli değer kaybettiğinden, yitirilen değeri korumak için yatırım yapmaya mecburuz. 

Yatırım yapalım yapmasına ama, gerçekten kazandığımızı mı sanıyoruz? Bu ay açıklanan verilere göre enflasyon yüzde 11,50 çıktı. Bu şu anlama geliyor, geçen sene 100 TL’ye satın aldıklarınız için bu yıl 111,50 TL ödemeniz gerekiyor, yani paranız değer kaybetti. 100 TL’nizi bir yıl sonra 111,50 TL yapsanız para kazanır mısınız? Evet, nominal açıdan para kazandınız fakat reel açıdan hiçbir şey kazanamadınız. İşte tam da bunu öğretmek istiyorum.

Nominal getiri, bir yatırım aracından elde ettiğiniz getirinin, paranızı rakamsal olarak büyütmesi. Örneğin 100 liranızı 105 liraya çıkartırsanız, paranızı büyütmüş ve kazanmış olursunuz, ancak reel getiri bunu söylemiyor. Reel getiri, birikimlerinizin alım gücünün artmasıyla ifade edilir. Bugün 100 TL’ye satın alabileceğini şey sayısı 4 iken, 1 yıl sonra 5 şey alabiliyorsanız, evet reel olarak da nominal olarak da para kazanmışsınız demektir.

Reel getiri, enflasyondan arındırılmış getiridir ve bir yatırım aracının elde ettiği getiriden enflasyon çıkartılarak hesaplanır. Örneğin geçen yıl yüzde 15 net faizden paranızı bir yıllığına bankaya yatırdınız ve paranızı aldınız diyelim. Enflasyon yüzde 11,5 olduğuna göre net yani reel getiriniz yüzde 3,5 olmuş anlamına gelir, yani kaba tabirle birikiminizin satın alma gücü yüzde 3.5 artmış. Yatırım yaparken, bunu değerlendirmekte büyük fayda var.

 

Riskli ve Risksiz Yatırım Araçları

Yatırım araçları risksiz ve riskli olmak üzere ikiye ayrılır.

Risksiz Araçlar

  1. Mevduat, banka faizi.

Riskli Araçlar

  1. Borsa
  2. Döviz
  3. Altın
  4. Kripto Paralar
  5. Yatırım Fonları
  6. Diğerleri

 

Risksiz Yatırım Araçları

Mevduat, Banka Faizi

En iyi yatırım aracı hangisi diye soruyorsanız bu sorunun asla net bir cevabı olmaz. Çünkü piyasa her zaman değişkendir. Risksiz bir yatırım yapmak ve kazanmak istiyorsanız, mevduattan başka bir alternatifiniz pek yok. Çünkü yıllık bazda mevduattan daha fazla kazanabilmek için risk almak gerekir. Mevduat, paranızı bir süreliğine bankaya kiraladığınız ve karşılığında faiz geliri elde ettiğiniz yatırım aracıdır. Elde edilen faiz geliri, reel açıdan size kar veya zarar ettirebilir, ancak nominal olarak her zaman kazanırsınız. Ne kadar kazanacağınız önceden belli olduğundan garantici olanların başka bir yatırım aracına gitmesi önerilmiyor.

Riskli Yatırım Araçları

Riskli yatırım araçları, anapara korumasını garantilemez hem yatırım getirilerinizi hem de anaparanızı kaybetmeyi göze almanızı gerektirir. Tabi bu riskine göre değişir, burada riskli olarak yazdığımız yatırım araçları birden paranızı sıfırlaması çok zor elbette. Ancak 100 bin liranızın 99 bin liraya düşmesi bile kayıptır ve riskli olarak görülür.

Borsa

En iyi yatırım aracı hangisi diye sorsaydınız kesinlikle borsa derdim. Dünyada borsa her zaman kazandıran bir yatırım aracıdır, tabi neye yatırım yaptığınıza bağlı. Oldukça riskli olan bu yatırım aracından elde edeceğiniz potansiyel getiriyi başka hiçbir yatırım aracında bulmak pek mümkün değil. Hisse senedi borsasında, şirketler hisse senetlerini satışa çıkararak halkın yatırım yapmasını sağlar. Şirketler büyüyüp kar elde ettiklerinde, hisse senetleri de değer kazanır ve sizde para kazanırsınız. Bugün paranızı altına yatırıp bir sene sonra 10 katı kadar kazanmak pek mümkün değildir, fakat borsa her zaman yeniliklere açıktır ve sizi milyoner yapabilir. 

Döviz

Yerel para biriminin dışındaki diğer tüm paralar döviz olarak adlandırılırlar. Afganistan Afganisi de bir dövizdir, Amerikan doları da. Durum bu iken, hangi dövize yatırım yaptığınız ne kadar kazanacağınızı da önemli ölçüde belirler. Enflasyonu yüksek olan para birimi, her zaman daha düşük olan para birimine karşı değer kaybeder. Örnek vermek gerekirse, Türk lirası enflasyonu yıllık yüzde 11 iken, Amerika’da bu yüzde 0,6 civarındadır ki bazen yüzde 2’ye fırlar. Para arzının karşılıksız olarak artması, para biriminin değer kaybetmesine neden olur ve tüm dövizlerin değer kazanmasına olanak sağlar.  Dövize yatırım yapmaya karar verdiyseniz, ekonomisi istikrarlı, enflasyonu düşük ve gelişmiş bir ülke para birimine yatırım yapmaya öncelik gösterin, bu para kaybetmenizi önemli ölçüde etkiler. Tüm bunlar bir yana, hiçbir döviz reel açıdan para kazanmanızı sağlamaz. Paranızın değerini koruması için bile yatırım yaptığınız dövizin enflasyonu 0.0 olmalıdır. Bu pek mümkün olmasa da, paranızın değerini korumak için harika bir yatırım aracıdır.

Altın

Altın spekülasyondan beslenen bir yatırım aracıdır. Dünyada karşılığı olan tek para altındır. Günümüzde gerçekten bir değeri olan tek şey altın ve diğer gümüşler olduğundan her zaman iyi bir yatırım aracıdır. Altın olumsuzluktan beslenir, ülkeler arası kaoslar anlaşmazlıklar, savaş veya sağlık sorunları nedeniyle yükselme gösterir. 2000 yılında bir çeyrek altın için 10 lira 50 kuruş ödenirken, bugün bir çeyrek altın için 800 lira ödeniyor.

Kripto Paralar

En iyi yatırım aracı hangisi diye soruyorsanız bu sorunun hiçbir zaman net bir cevabı olmasa da belki bundan 10 yıl sonra kripto paralar olabilir. Kripto paralar speküle edilemeyecek para birimleridir. Bugün Amerika Birleşik Devletleri, dünyanın dört bir yanında muazzam miktarda bir dolar rezervine sahiptir. Bu rezervi kendi ekonomisi ile değil diğer tüm dünya ekonomileri ile elde etmiştir. İnanılmaz bir para arzına sahip olduğundan, karşılıksız para basarak bile düşürülemeyecek kadar güçlü bir para birimidir. Kripto paralar bu dengeyi alt üst edebilir.  

Kripto paraların çıkarılması için hacklenmesi gerekir. Evet doğru duydunuz. Kripto paranın kurucusu zamanında belli bir miktarda kripto parayı arz etmiş ve gitmiştir. Örnek vermek gerekirse 1 trilyon basamaklı bir sayı düşünün, bu sayılarda birkaç milyonu kripto paraların şifresini barındırır. Bu şifreleri çözebilmek için inanılmaz bir yapay zekâ ve işlemci gücü tüketilir. Kripto paraların şifreleri tek tek hacklenerek bulunur. Ancak 1 kripto paranın bulunması için, neredeyse değeri kadar para harcanması gerekir. Kripto paralar bulundukça ve sayıları azaldıkça değeri artar ve doğal olarak bulunması zorlaşır ve üretme maliyeti artar. Bu da kripto para fiyatlarının artmasını sağlar.

Yatırım Fonları

Birden fazla yatırım aracına tek seferde yatırım yapmak için, yatırım fonlarını kullanabilirsiniz. Borsada bankacılık sektöründeki şirketlere yatırım yapmak için, hepsini tek tek satın almanız gerekir, olası bir durumda satmak isterseniz hepsini tek tek satmanız gerekir ve bunlar ciddi anlamda zaman ve para kaybına neden olur, çünkü siz satana kadar endeks çoktan düşmüş olabilir. Tüm bunların önüne geçebilmek ve insanlara yatırım yapacak somut bir şey sunabilmek adına yatırım fonları çıkmıştır.  Yatırım fonları, yatırım uzmanları tarafından yönetilen ve yatırım yapılan enstrümanlarının yatırım uzmanları tarafından piyasa durumuna göre değiştirilebildiği, ağırlıkları ile oynanabildiği bir yatırım türüdür. Genelde en iyi yatırım aracı hangisi sorusuna cevap olarak verilebilecek onlarca yatırım aracından biridir.

2020 Yılında yatırımcısına en çok kazandıran hangi yatırım araçları oldu detayları daha önce yazdığımız 2020 Yılında En Çok Kazandıran Yatırım Araçları konusunu da inceleyebilirsiniz.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar