Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Engelli Maaşı Nasıl Alınır? Kimler Başvurabilir?

Engelli maaşı nasıl alınır? Kimler engelli maaşı için başvuru yapabilir? Başvuru şartları 2021 için nelerdir? Nereye başvurulur?

Engelli vatandaşlara yardımcı olmak amacıyla ödenen engelli maaşı üç ayda bir yapılmaktadır. Birçok engelli vatandaşımız şartları uyduğu halde habersiz olduğu için başvurmamakta ve bu yardımdan faydalanamamaktadırlar. 

Kimler Başvurabilir?

2022 sayılı Kanun hükümleri uyarınca 18 yaşından büyük olan ve engellilik oranı yüzde 70 ve üzerinde olanlara, 18 yaşından büyük ve engellilik oranı yüzde 40 ile yüzde 69 arasında olanlara ve 18 yaş altı engelli yakını olan kişilere maaş bağlanabilmektedir. Engelli kişiye yardım yapılabilmesinin bir diğer şartı herhangi bir yerde çalışmaması, emekli aylığı veya nafaka bağlanmamış olması gerekmektedir. Ayrıca yaşadığı hanedeki kişi başı gelirin asgari ücretin üçte birinden az olması da bir başka şart olarak görünüyor. Bu miktar 2019 yılı için 609,60.-TL’dir.

Sadece engelli vatandaşa değil ona bakana da yardım yapılmaktadır. Yüzde 50 engelli kişiye bakan ve yardıma muhtaç olduğu tespit edilen kişilere de evde bakım parası ödenmektedir. Burada en temel şart akrabalık bağının olması, bakım hizmetini sağlaması, aynı adreste ikamet edilmesi ve yardıma muhtaç olması şeklinde sıralanabilir.

Engelli Maaşına Nasıl Başvurulur ?

Nasıl Başvurulur?

Başvurular ikamet edilen yerde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il veya ilçe müdürlüklerine yapılıyor. Gerekli belgelerle yapılan başvurular sonrası değerlendirme yapılıyor. Başvuru sırasında SYDV’larından alınan sevk ile sağlık kurulu raporu vermeye yetkili hastanelere giderek ücretsiz engellilik oranlarının tespiti yapılıyor. Engelli aylığı bu orana ve muhtaçlık durumuna göre bağlanıyor.

2022 engelli aylığı 2019 yılı itibariyle yüzde 40-69 arası için 480.-TL, yüzde 70 ve üzeri için 720.-TL olarak belirlenmiştir. Evde bakım atlığı ise 1,305.-TL olarak uygulanmaktadır. Engelli aylığı ödemeleri üç ayda bir PTT kartları kanalı ile gerçekleştirilmektedir. 

Engelli maaşı ve engelli bakım aylığı bir sosyal yardım maaşıdır. Engelli olan bireylerin ihtiyaçlarının karşılanması ve bakan kişilerin de engelli kişilere bakarken zorlanmaması adına verilen destek yardımlarıdır. 

Telegramdan Para Kazanma – 7 Farklı Yöntem


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar