Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Fikrim Var Ama Param Yok Diyenlere Tavsiyeler

Fikrim Var Ama Param Yok Diyenlere Tavsiyeler

Fikrim var ama param yok diyenlere tavsiyeler nelerdir? Tavsiyeler için bu makaleyi inceleyebilirsiniz.

1.Kickstarter

Kickstarter nedir? Kickstarter, kitle kullanımı olarak Türkçe diline çevrilen “crowdsourcing” ilk ve çok aşırı kullanılan bir platform haline gelmiştir. Herkes tarafından tercih edilen bir versiyon diyebiliriz. Yaratıcı fikirleriyle ön plana çıkan ve çok tercih edilen bir sitedir. Kickstarter’da, on beş farklı kategoriye dahil ederek projenizi ayrıntılı ve detaylı bir şekilde anlatabilirsiniz. Anlattığınız fikirlerle ve yeni düşüncelerinizle bağış tutarını belirletip ve son bağış tarihi belirleterek gönüllü olacak kişilerden bağış toplayabilirsiniz. Kickstarter projesi, bugüne kadar tam 80 bin TL ve üzeri proje açılmış. Bu projeleri ortalama %44 herkesin ihtiyacına göre ulaştığını belirlemiştir. Bunlardan en çok ihtiyaç açılan kategoriler ise video veya filmdir.

2.Crowdfon

Crowdfon nedir? Crowdfon, ülkemizde kurulan ilk kitle platformudur. Benzer olan diğer platformlar gibi bu da projenizin ne kadar ihtiyaç olduğu tutarını belirletip insanların gölünden ne kadar koptu ise o şekilde bağış toplayabilirsiniz. Mesela daha önce kentsel dönüşüm hakkında çekilmiş ve en iyi ve mükemmel belgeseli olan Ekümenopolis, Crowdfon aracılığıyla vizyon da en iyi kaynağa ulaşmış ve bu kaynakla destekçilerine belirli hediyeler göndererek teşekkürlerini ve şükranlarını sunmuştur. Sizde bu şekilde fikirlerinizi rahatça kullanıp projenizi sunabilirsiniz. Bu sayede birçok destekçiniz bulunabilir. Yaratıcı projeler için harika bir platformdur.

3.Bi Ayda
Bi Ayda nedir? Bi Ayda, kitlelerin gücü adına yola çıkan bir platformdur. Fona ihtiyacı olan proje sahipleriyle ya da beğendikleri herhangi bir projeyi desteleme isteği bulunan kişileri bir araya getirme platformudur. Bir çok yerden girişim ödülüne sahip olan Bi Ayda paylaşım platformudur. Zumbara adlı girişimci bu vasıtayla ihtiyaç duyduğu bir çok kaynağa sahip olmuştur. Yaratıcı projelere destek veren ve hayalleri gerçek olanın tercih ettiği bir platformdur.

4.Indiegogo

Kickstarter’ın büyük rakibi olarak bilinen Indiegogo, bu da diğerleri gibi global bir platforma ulaşmıştır. Türkiye’ deki bazı muadilinden ayrı olarak Indiegogo da proje için istediğiniz desteği bulabilirsiniz. Yaratıcı fikirlerinizle herkesin size desteği tam olmayabilir. Kendi projeniz için tüm ihtiyaçları olmasa dahi toplanan az meblağ ile parayı elde edebilirsiniz ve bu meblağ ile fikirlerinizi hayata geçirebilirsiniz.

5.Fongogo
Fongogo nedir? Şimdi beta versiyonu olarak kullanılan fongogo , başka kitlesel kaynak platformuyla benzer şekilde işlenmektedir. Fongogo sayesinde projelerin ihtiyaç duyduğu yerlere ulaşabilen en güzel platformdur. Projelerinizi daha çok köyler de veya Açıkhava filmleri düzenleyerek yapılmaktadır.

6.Fonlabeni

Fonlabeni nedir? Fonlabeni, her çeşit projeyi başvurabileceğiniz bir platformdur. Daha çok sosyal sorumluluk gibi kaynakların bulunduğu platformdur. Engelliler benzeri projeler daha çok bu platform tercih edilir. Evsiz veya sokak hayvanları gibi projeler de sık sık bulunur.

7.Halafunder

Aklımıza çok mükemmel fikirler gelse dahi paramız olamayabilir. Yatırımcı olsa bile sadece bir kaynaktan bütün tutarı sağlamak oldukça zordur. Neyse ki güzel fikirlere sahip olan ve iyi fikirleriyle bizi destekleyip bağış yapacak gönüller ile bizleri buluşturan platformlar elbette vardır. Bunlardan biri de Halafunderdir. Bu platform helal fikir diye adlandırıp ve destekleme motivasyonu fazla yüksektir. Ayrıca site de Müslüman dostu projelere her zaman yer verildiğini göstermiştir.

8.Kosgeb’e Başvurun

Girişimci eğitiminiz ile KOSGEB’e başvurabilirsiniz. Bu eğitimle elde ettiğiniz fikirlerinizle iş kurup bilgi edinerek daha da kendinizi geliştirebilirsiniz. Ayrıca girişimcilik eğitimini size en iyi ipuçları nasıl yapılması gerektiğini de detaylı bir şekilde öğretilecektir. KOSGEB verilen eğitimden sonra 50 bin TL hibe başvurusun da bulunacaktır. İstenilen evrakları hazırlayıp teslim edeceksiniz. KOSGEB yöneticileri sizden yapacağınız projeyi onlara detaylı ve ayrıntılı bir şekilde anlatmanızı isteyecektir. Sizlerde aklınızda ki fikirleri anlaşılır şekilde sunduğunuz zaman devlet desteği ile iş fikirlerinizi kredi alarak hayata geçirebilirsiniz. Yenilikçi ya da istihdama dair yeni fikirler üretirseniz KOSGEB kredi başvurusu ile olumlu sonuçlanma olasılığı yükseltmiş olursunuz. KOSGEB’in faklı iş fikirlerine bu hibe kredi desteğini vermesi parası olmayanlar için büyük bir avantajdır. Bu şekilde bizlerde alabalık tesisinden tutup tasarım ajansı kurmaya kadar bir çok iş alana sahip olan kişilerden destek alabiliriz.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar