Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Fiverr, Up Work, Taskrabbit Üzerinden Freelancer Nasıl Para Kazanır?

Freelancer çalışma stili günümüzde oldukça değişti. Özellikle de internetin icadı ile birlikte insanlar internet üzerinden çalışmaya başladı. Bu durum, freelance çalışma stillerini doğurdu ve freelancer kavramı oluştu. Yani artık insanlar internet üzerinden işlerini yapar hale geldi. Freelancer olmak, 8-5 çalışmaya son demektir. Aynı zamanda patron baskısına, aylık maaşa ve plaza diline karşı oluşan bir isyandır. Freelance olarak çalışmak isteyenler, freelancer platformları hakkında araştırma yapıyorsa doğru yerdeler. Gelin bu yazımızda bu platformlardan bahsedelim.

Shopify Mağazası Nasıl Açılır? Shopify Üzerinden Nasıl Para Kazanılır?

Freelancer İçin Fiverr Nedir?

Fiverr, dünya çapında bilinen freelancer topluluğudur. İçerisinde birçok alanda hizmet veren freelancerlar, alıcılarla buluşturulur. Eğer herhangi bir alanda iyiyseniz, hesap oluşturarak burada yeteneklerinizi sergileyebilirsiniz. Özelikle de; grafik tasarım, video düzenleme, illustrator, yazarlık ya da web tasarım gibi alanlarda uzmansanız burada çok fazla iş alabilirsiniz. Ancak Fiverr, yabancıların buluştuğu bir platformdur. Bu nedenle İngilizce diline az da olsa hakim olmanız gerekir. Zira müşterilerinizin çoğunluğu yabancı olacaktır. 

Up Work Nedir?

Up Work da aynı Fiverr gibi freelance iş yapmak isteyenlerin üye olduğu bir web sitesidir. %20 gibi bir komisyon oranıyla olumsuz eleştiriler alan Up Work, her ne kadar yüksek komisyon alsa da en kalabalık freelancer topluluklarından birisidir. Burada; müşteri servisi, mühendislik, satış ve pazarlama, yazı, tasarım ve diğer birçok alanda iş yapabilirsiniz. Bu topluluğun esas amacı, teklif almak isteyen alıcılara en kaliteli freelancerları sunmaktır. Bu nedenle rekabet yüksek bir seviyededir.

Up Work’da para kazanmak için yapmanız gereken tek şey hesap oluşturmaktır. Hangi alanda uzmansanız, bu alanda iş ilanı açabilir ve bu sayede iş almaya başlayabilirsiniz. Ek olarak alıcıların açtıkları ilanlara teklif verebilir ve bu sayede işleri kendiniz yakalayabilirsiniz. Alıcılar, kayıt olur ve iş ilanı oluşturur. Siz ise en kısa sürede teklif vermek zorundasınız. Eğer yavaş kalırsanız, işleri başka bir freelancer alabilir. Bu nedenle nitelikli ve aynı zamanda hızlı olmak gerekir.  

Up Work aynı zamanda ek hizmetler de sunmaktadır. Mesela freelancer ile alıcı, video konuşma üzerinden iletişime geçebilir ve cep telefonu üzerinden sohbet edebilir. Yani dinamik ve yenilikçi bir yaklaşım söz konusudur. Bu nedenle alıcıların ve freelancerların en çok tercih ettiği siteler arasında yer alır. Bu site de Fiverr gibi İngilizce diline sahiptir ve dünya üzerinden çeşitli milletten alıcıya hitap eder. 

Freelancer

Taskrabbit Nedir?

Taskrabbit daha çok fiziksel olarak yapılan işleri online olarak bulabileceğiniz bir platformdur. Yani mobilya tamiri, boya badana, monte işlemleri ve temizlik işleri gibi hizmetleri burada alabilirsiniz. Kurumsal şirketler ise Taskrabbit üzerinden sizlere teklif vermek için hazırda beklemektedir. Daha profesyonel hizmet almak isteyen alıcılar genellikle burada iş ilanı açar. Bu nedenle hangi alanda yetenekliyseniz hiç fark etmeden Taskrabbit üzerinde de iş ilanı açılabilir. İnsanlar burada daha çok ev işleri için çalışan aramaktadır. Eğer tam bir freelancer olmak istiyorsanız diğer siteler sizler için daha iyidir. Zira burada dijital olmayan işler daha ağırlıktadır. 

Freelancer Bu Siteler Üzerinden Nasıl Para Kazanır?

Gelelim para kazanma konusuna. Eğer bu sitelerden birinde para kazanmak istiyorsanız yapmanız gereken sadece bir yeteneğe sahip olmaktır. Bu, temizlik de olabilir web tasarım da… Yani ne iş yaptığınız önemlidir. O alanda gerçekten iyi olduğunuza inanıyorsanız hesap açarak iş teklifleri sunmaya başlayabilirsiniz. Eğer iyi iş çıkarırsanız, yüksek puan alırsınız ve gözde olursunuz. Ancak kötü iş yaparsanız belki de bir daha kimse size iş vermez. Bu nedenle işini hakkıyla yapanlardan olmalısınız ve burada yayınlanan ilanları güncel olarak kontrol etmelisiniz. 


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar