Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Garanti Bankası Sim Kart Bloke Kaldırma

Garanti Bankası sim kart bloke kaldırma işlemi 2021 güncel yöntemler nelerdir? ATM’den ve mobil bankacılık üzerinden simkart blokesi nasıl kaldırılır?

Bloke olan sim kartın blokesinin Garanti Bankası müşterileri için kaldırılması bankanın çağrı merkezi veya doğrudan banka şubeleri aracılığı ile söz konusu olabilir. Garanti Bankası simkart bloke kaldırma işlemi sadece hesap sahibinin kendisi tarafından yapılabilir. Başkası adına veya başkası adına kayıtlı SIM kart için bloke kaldırma işlemi yapılamaz.

Garanti Bankası Sim Kart Neden Bloke Olur?

Cep telefonu sim kartlarının bloke edilme sebepleri içinde en önemlisi müşteri bilgi güvenliğidir. Zaman zaman müşteriler cep telefonu numaralarını veya operatörlerini değiştirirler bu durumda bankanın bilgisayar sistemi müşterinin sim kartı üzerine tanımlı internet bankacılığı işlemleri güvenlik riski altında kalmasın diye müşterinin sim kartına bloke koyar ve müşterinin internet bankacılığı işlemi yapmasını kısıtlar.

Diğer yandan bilgisayar korsanları müşterilerin sim kartlarını kopyalayarak müşteri bankacılık bilgilerine ve hesaplarına erişmeye çalışabilir. İşte bu sebeple sim kart değişiminde bu kartın değişiminin müşteri tarafından teyit edilmesi gerekir.

Garanti Bankası Sim Kart Bloke İken Yapılabilecek İşlemler Nelerdir?

Cep telefonu sim kartları bloke olsa bile birçok bankacılık işlemi yapılabilir. Garanti Bankası sim kart bloke kaldırma işlemi yapılmadan aşağıdaki işlemler yapılabilir:

  • Sim kart blokesi kaldırılmaksızın müşteriler Garanti Bankası şubelerinden tüm bankacılık işlemlerini yapabilir. Müşteriler para çekebilir, havale yapabilir veya hesap açıp kapatabilir. Bunun sebebi ise şube aracılığı ile yapılan işlemlerin birebir müşteri tarafından ve kimlik ibrazı ile yapılabilmesidir.
  • Sim kart blokesi kaldırılmaksızın müşteriler Garanti Bankası çağrı merkezi aracılığı ile tüm telefon bankacılığı işlemlerini yapabilir. Örneğin müşteri telefon bankacılığı ile havale gerçekleştirebilir.
  • Sim kart bloke olsa bile müşteriler Garanti Bankası ATM cihazlarından banka kartları ile tüm işlemlerini gerçekleştirebilir, para çekebilir veya başka hesaba para aktarabilir.
  • Ancak sim kartı bloke olan müşteri hiçbir internet bankacılığı işlemini gerçekleştiremez. Bununla ilgili olarak müşteriye internet bankacılığı giriş ekranında sim kartın bloke olduğu ile ilgili bir uyarı da verilir.
  • Ayrıca sim kart bloke olursa müşteri uygulama aracı ile kullandığı mobil bankacılık sistemini de kullanamaz veya işlem yapamaz.
  • Son olarak sim kart bloke olduğunda müşteri 3D şifreli internet alışverişi işlemlerini de yapamaz.

Garanti Bankası Sim Kart Blokesi Nasıl Kaldırılır?

Sim kart blokesini Garanti Bankasından kaldırmak için banka müşterileri iki yol kullanabilir:

  • Garanti bankası müşterileri bloke olan sim kartlarını bizzat Garanti Bankası şubelerine giderek aktif hale getirebilirler.
  • Banka müşterileri isterlerse 444 0 333 numaralı Garanti müşteri hizmetleri hattını arayarak sim kartlarının blokesini kaldırabilir.

Müşteri güvenliği açısından Garanti Bankası ATM cihazları üzerinden sim kart bloke kaldırma işlemi yapılamaz.

Telefon Bankacılığı İle Sim Kart Blokesi Nasıl Kaldırılır?

Sim kart blokesini Garanti Bankası çağrı merkezini arayarak kaldırmak için müşterilerin yurt içinden 444 0 333 numaralı ve yurt dışından +90 444 0 333 numaralı alo garanti çağrı merkezini araması gerekir. Çağrı merkezini arayıp sesli yanıt sistemine sim kart bloke işlemi yapmak istediğini söyleyen müşteri ilgili müşteri temsilcisine bağlanır. Burada talebi alan müşteri hizmetleri yetkilisi sistem üzerinden sim kart blokesini açar ve yeni sim kart kullanılır hale gelir. Blokenin kaldırılması için çağrı merkezini sadece müşterinin kendisinin araması ve müşteri temsilcisi tarafından sorulan kimlik bilgileri ve kişisel güvenlikle alakalı soruları cevaplaması gerekir. Diğer yandan sim kart blokesi telefon numarası değişikliği sebebiyle yapılmışsa bu durumda bu bloke işlemi çağrı merkezinden kaldırılamaz ve müşterinin Garanti Bankası şubesine giderek cep telefonu numarası değişikliği ile ilgili başvuru formunu doldurması gerekir.

Bazı durumlarda bankanın internet bankacılığı sistemi sadece sim kart değil cep telefonu değişikliği sebebiyle de kullanıcı girişine bloke koyabilir. Bu durumda da yine Garanti Bankası çağrı merkezi aranıp bu durum sebebiyle konulan bloke kaldırılabilir.

Şubeye Giderek Sim Kart Blokesi Nasıl Kaldırılır?

Sim kart blokesini Garanti Bankası şubelerine giderek kaldırmak için müşterilerin resmi kimlik belgeleri ile Garanti Bankası şubelerine gitmesi yeterlidir. Banka personeli kimliğini ibraz eden müşterinin sim kart bloke kaldırma talebini hemen gerçekleştirir. Garanti Bankası sim kart bloke kaldırma işlemi şayet cep telefonu numarası değişikliği sebebiyle ise bu işlem sadece şubede müşteri tarafından gerçekleştirilir.

Garanti Bankası blokeyi kaldırmak için buradaki sayfayı inceleyebilirsiniz.

Ayrıca Garanti Bankası İnternet Şubesi Şifre Alma konumuz da ilginizi çekebilir.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar