Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Gayrimenkul Yatırımı Yapmak İsteyenlere Altın Tavsiyeler

Gayrimenkul yatırımı yapmak isteyenler nelere dikkat etmelidir? En karlı ve en kazançlı gayrimenkul yatırımı 2021’de nasıl yapılır?

Konutlar çağlar boyunca insanlar için barınma ihtiyaçlarını giderdikleri bir araç olmuşlardır. Ancak değişen dünya ile birlikte konutlar insanlar için sadece barınmalarını ve güvenliklerini sağlayacak bir araç olmanın yanında yatırım olarak değerlendirilebilecek araçlar haline de geldiler. Gayrimenkul yatırımı için alınacak konutların fiyatlarının piyasa değerlerinin altında olması gerekmektedir. Ancak bu sayede yatırım yapılan konutlar yatırımcılarına kar sağlayabilmektedirler. Yatırım yapılacak konutların daha başka özelliklere de sahip olması gerekiyor. Bu özellikleri ise kısaca şu şekilde özetleyebiliriz.

  1. İster yatırım amaçlı bir gayrimenkul alın isterseniz de kullanım amaçlı öncelikle incelemeniz gereken gayrimenkulün tapusu olmalıdır. Tapular yatırımlarınızın yol haritalarını belirlemek için atılacak ilk adım olmaktadır. detaylı inceleme ve plan için ise gayrimenkul danışmanlarından yardım alınabilir. Böylece yatırımcılar kararlarını daha hızlı ve verimli bir şekilde verebilirler.
  2. Tapuda her hangi bir sorun olmaması durumunda dikkat edilecek ikinci nokta ise konutun üzerinde bulunduğu arsanın özellikleri olmaktadır. Hem gayrimenkul yatırımı hem de kullanım amaçlı alınacak olan konutların üzerinde bulundukları arsanın fiziki yapısının sağlam olması gerekmektedir. Hiç kimse sel tehlikesi yada toprak kayması riski bulunan bir konutta yaşamak yada bu konuta yatırım yapmak istemez. Bu tarzda ki söylentiler dahi konutların fiyatlarının düşmelerine sebep olabilmektedir.
  3. Ev ne kadar büyük olursa o kadar karlı bir yatırım olur inancı ise tamamen yanlıştır. Stüdyo daireler bulundukları konuma göre dubleks evlerden daha fazla kira getirisine sahip olabilirler. Diğer bir yandan yatırımcılar bir tane büyük ev fiyatına iki veya daha fazla küçük ev alarak daha fazla kira getirisine sahip olabilirler.
  4. Yatırım için alınacak evlerde dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise evler için ödenecek olan aidat bedelleridir. Bazı sitelerin aidat bedelleri gerçekten çok yüksek olabilmektedir. Evlerin boş kaldıkları dönem boyunca ise bu aidat giderleri ev sahipleri tarafından ödenmektedir. Diğer bir yandan yüksek aidat giderleri olan evler için kiracı bulma sıkıntısı yaşanmaktadır.
  5. Gayrimenkul yatırımı yaparken elbette en çok dikkat edilecek konulardan bir tanesi de gayrimenkulün bulunduğu lokasyon olmaktadır. Çok merkezi olan yerlerde gayrimenkul fiyatları oturmuş durumdadır. Bu bölgelerde fiyatlar arasında çok fazla fark bulunmamaktadır. Bu sebeple de bu lokasyonlardan yatırım amacı ile ev almak yatırımcıya çok fazla kar getirmeyecektir. Bu sebeplerden ötürü yatırım yapılmak için alınacak olan evlerin gelişmekte olan lokasyonlardan tercih edilmeleri gerekmektedir. Gelişmekte olan yerlerin özellikleri arasında ulaşım kanallarına yakın olması veya olabilecek konumda olması, etrafında okul, hastahane ve alış veriş merkezi gibi yapılmış olması yada projelerde bulunması sayılabilir.
  6. Yatırım amacı ile alınan konutlar eğer al sat yapmak yerine kira getirisi için alınıyorsa o zaman evin kendini ne zaman amorti edeceğinin hesaplanması gerekmektedir. Bu türde ki yatırımlar için en ideal süre ise 20 ile 22 yıl arasında olmaktadır.
Gayrimenkul yatırımı her zaman kazandırır mı ? Yorum kısmına görüşünü yazabilirsin.

Neden Gayrimenkul Yatırımı Yapılmalıdır?

Gayrimenkul piyasasında 2008 yılında gerçekleşen morgage krizinden sonra piyasalar kendilerini tam anlamı ile toplamış durumundadır. Ara sıra çıkan kriz söylentilerinin ise henüz somut göstergeleri ise bulunmamaktadır. Piyasaların sakinleşmesinin ardından Türkiye gayrimenkul yatırımı için yeterince fırsat sunmaya başlamıştır.

Bu yatırım şeklinde yatırımcılar genellikle getirilerinin satmak veya kiralamak olduğuna inanırlar. Ancak bu inanışın tersine gayrimenkul sektöründe kar sağlayacak başka araçlarda bulunmaktadır. Bunlara örnek vermek gerekirse evlerin yeniden restore edilmesi, egzotik emlak seçeneklerine yer verilmesi ve konut yapmak amacı ile arsa alınması olmaktadır. 

Gayrimenkul yatırımı yapmak için bir neden ise ülkemizde haciz yolu ile satışa çıkarılan bir çok gayrimenkulün bulunmasıdır. Bankalara olan borçlarını ödeyemeyen tüketicilerin sahip oldukları gayrimenkuller haciz yöntemi ile satışa sunulmaktadır. Bu satışlarda ise gayrimenkuller değerinin oldukça altında satılmaktadır. Daha önce de söylediğimiz gibi yatırım yapmak için alınacak gayrimenkullerin piyasa fiyatlarının altında olmaları gerekmektedir. Bu hacizli satışlar da doğam olarak yatırımcılar için bir cazibe merkezi oluşturuyorlar. Ancak bu gayrimenkulleri alırken dikkatli davranmakta da yarar bulunmaktadır. Çünkü bu yolla satışı gerçekleşen gayrimenkullerde bazı tuzakların bulunması söz konusu olmaktadır.

Gayrimenkul yatırımı yapmanın nedenlerinden bir tanesi de son derece güvenli bir yatırım aracı olmasıdır. Bu yatırımlar yatırımcılarına önemli miktarlarda pasif getiri imkanı sunmaktadır. Diğer bir yandan bu yatırım aracının yatırımcılara ne kadar gelir getireceği öncesinden bilinmektedir. Bu yatırımların güvenli olmasının bir diğer nedeni ise toplam ekonomik çöküşlere karşı bile dirençli olmasıdır. Çünkü sonuçta gayrimenkuller fiziki bir şeydir ve her zaman varlıklarını korurlar. Elbette gayrimenkuller de piyasalarda ki dalgalanmalardan etkilenmektedirler. Ancak bu etkilenmeler döviz kurları yada hisse senetleri kadar etkilenmemektedir. Gayrimenkullerde fiyat düşüşleri oldukça sınırlı olmaktadır.

Yatırımcıların paralarını gayrimenkul sektöründe değerlendirmeleri için bir diğer sebep ise gayrimenkul sektöründe oluşan krizlerin kısa süreli olmasıdır. Kriz dönemine dayanabilen yatırımcılar ise kriz döneminin bitmesinin ardından kar etmeye devam etmektedirler.

Gayrimenkul Yatırımı yapmak için belkide en önemli neden gayrimenkul fiyatlarının yıllar içerisinde sürekli artış gösteren istikrarlı bir yapıya sahip olmasıdır. 


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar