Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Gizli Müşteri Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir?

Gizli müşteri olmak istiyorum, şartları nelerdir diye merak ediyorsanız, 2021 yılında nasıl gizli müşteri olunur ve kazançları ne kadardır? Detaylı olarak rehber içeriği konumuzda bulabilirsiniz.

Gizli Müşteri Nedir?

Son dönemlerde yükselişte olan işlerden biri de gizli müşteri işi. Bu işi işveren part time verebildiği gibi tam zamanlı olarak da verebilmektedir. Genellikle hizmet sektöründe görülen bu iş kolu yavaş yavaş diğer sektörlere de yayılmış durumdadır. Bu işin temelde denetleme işinden pek bir farkı yoktur. Bu işi yapan kişiler işverenin söylediği yere giderler. Gittikleri yerde müşteri gibi davranarak çalışanların çalışma performansını, müşterilere karşı tutumunu ve buna benzer birçok konuyu gözlemleyerek işveren için bir rapor oluştururlar. Bu kişilerin kendilerine göre yöntemleri de bulunmaktadır. Bazı durumlarda işveren gizli müşterilere önceden hazırlamış oldukları soruları ileterek bunu personele sormasını ister. Kişi bu tepkileri ölçerek raporlar. Bu kişiler bu tür yerlere genellikle işlerin en yoğun olduğu saatte çalışanların sabrının en alt seviyede olduğu saatlerde tercih ederek daha sağlıklı sonuçlar almaya çalışırlar. Ayrıca bu kişiler davranış olarak da normal bir müşteriye oranla çalışanlara daha kötü ve sert bir şekilde davranarak bu tarz durumlarda çalışanların ne tür tepkiler vereceğini de ölçmüş olurlar.

Gizli Müşteri Olmanın Şartları


Bu işi yapabilmek için herhangi bir şart aranmamaktadır. İşverenler kişilerle yaptıkları iş görüşmelerinde onların sır tutacak bir kişi olduklarını anladıkları vakit zaten gizli müşteri işini bu kişilere gönül rahatlığıyla vereceklerdir. Aynı zamanda işi yapacak kişinin de belirli durumlarda sakinliğini koruyarak bu işi yaptığını belli etmemesi de büyük önem taşımaktadır. Bu iş genel olarak çalışanları denetlemek için işverenler tarafından tercih edilse de bazı durumlarda bu işi yapacak kişiden müşterileri de takip etmesi istenebilir. Bunun amacı müşterinin markaya olan güvenini, sadakatini test etmek ve işletmenin neleri doğru neleri yanlış yaptığını kendi içerisinde değerlendirmek olarak gözükmektedir.

Gizli Müşteri Nasıl Olunur?

Gizli müşteri nasıl olunur diye merak ediliyorsa kişinin kariyer sitelerini takip etmesi bu işleri bulmasına yol açacaktır. Özellikle hizmet alanındaki işletmeler müşterilerin fikir ve görüşlerine çok önem verdikleri için çalışanlarının durumunu iyice görmek isterler. Bu sebeple gizli müşteriler için ilanları özellikle son yıllarda giderek artmaktadır. Bu sebeple bu işi yapmak isteyen kişilerin bu tarz ilanlara başvurması yeterli olacaktır. Kişiler bu işi genellikle ek iş olarak yapmaktadırlar. Herhangi bir eğitimi bulunmayan kişilerden ekstra bir şey istenmeyen bu iş kolunda kişiler direkt bir işletmeye bağlı çalışabildikleri gibi danışmanlık şirketlerine bağlı da çalışabilirler.

Gizli Müşteri Olmanın Kazancı

Genellikle bu işte ücretlendirme günlük olsa da aylık çalışma durumlarında genellikle asgari ücret ödenmektedir. Günlük çalışma durumunda da kişilere yaptıkları işe göre ücretlendirme yapılır. Bazı durumlarda kişi kısa bir süre için o işletmede bu işi yaparken bazı durumlarda bu işletmenin farklı farklı şubelerine giderek bu işi yaparlar. Genellikle günlük olarak bu işten minimum 60 lira kazanılırken yapılan işe göre bu ücretlendirmenin 300 liraya çıktığı da görülmektedir.

Nakliye İşinde Para Var Mı? Nakliyecilik Yaparak Para Kazanmak

 


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar