Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Google Adsense Nedir? Nasıl Para Kazanılır?

Google Adsense nedir? Adsense üzerinden nasıl para kazanılır? 2021 yılı için site açarak adsense ile para kazanma basamakları nasıldır?

Google Adsense dünyanın bir numaralı arama motoru olan Google’ın geliştirmiş olduğu bir servis olmaktadır. Bu servisten yararlanan site sahipleri ise bu servis sayesinde para kazanabilmektedirler. Web sitelerinin para kazanmalarını sağlayan en büyük etken sitelerin almış oldukları reklamlar olmaktadır. Bu reklamlar arasında ki en büyük payı ise bu servis almaktadır.

Google arama motorunda bir kelimeyi aratmanız durumunda arama sonuçları Google sayfasında sıralanmaktadır. Bu kelimeleri içeren reklamlar ise sayfanın en üstünde veya yan tarafında görüntülenmektedir. Bu reklamlar Adsense reklamları olmaktadır ve bu reklamlarda web sitelerinin açıklamalarını ve adreslerini görürsünüz.

Google Adsense, Google Reklamlarını yayınlamak için kullanılan servistir.

Google Adsense Nasıl İşler?

Teknik olarak bu servis reklam vermek isteyenler ile web site sahiplerini buluşturan bir hizmet olmaktadır. Bu servis sayesinde reklam alanlarının yazılarını ayarlayıp reklam vermeye başlayabilirsiniz. Bu servisin en büyük özelliği ise kiralama bedelinin bulunmamasıdır. Yapılan ödemeler kullanıcıların sizin reklamlarınızı tıkladığı taktirde olmaktadır. Yani Google Adsense ödeme ücreti olarak baz aldığı tek kriter tıklanma sayıları olmaktadır. 

Aynı şekilde reklam vermek değilde web siteniz üzerinden reklam yayınlamak isterseniz bunu da bu servis üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Sitenize koyacağınız bu reklamlardan kazanacağınız ücretlerde yine tıklama bazında olacaktır. yani sayfanızı ziyaret eden kullanıcılar sayfanızda ki reklamlara ne kadar çok tıklar ise siz o kadar çok para kazanacaksınız demektir. Hesabınızda biriken paraları ise Adsense servisinden görüntüleyebilirsiniz. Hesabınızda 200 TL üzerinde paranızın birikmesi durumunda ise paranızı çekebilirsiniz. 

Adsense’de reklam oluşturmak için öncelikle yapmanız gereken bir kayıt oluşturmaktadır. Kayıt sırasında reklam verilmesi istenilen sitelerin girilmesi gereken bölüme birden çok site girilebilmektedir. Daha sonrasında siteniz sahip olduğu dili seçeneklerden seçmelisiniz. Başvuru işlemleri bittikten bir süre sonra Google başvurunuz ile ilgili olarak mail adresiniz üzerinden sizi bilgilendirecektir. Cevabın gelmesi için ise belirlenen bir süre bulunmamaktadır.

Adsense servisi Google tarafından ilk oluşturulduğunda adı Google Adwords olmaktaydı. Bu servisin kuruluş amacı ise küçük çaplı işletmelerin reklamlarını düşük bütçeler üzerinden sağlayabilmeleri içindi. Ancak bu servis daha sonraları büyümüş ve daha geniş kitlelere hitap etmeye başlamıştır. 

Adsense reklam vermek için çok büyük bütçelere sahip olmanıza gerek olmamaktadır. Çok düşük ücretler ile reklam verebileceğiniz gibi çok yüksek bütçeler ile de adsense reklamlarını oluşturabilirsiniz. Ayrıca Adsense reklamları istenilen gün ve saatte yayımlanabilmektedir. Reklamlarınızın yayımlanmasını istemediğiniz durumlarda ise pasif hale getirebilirsiniz. 

Google Adsense ile Nasıl Reklam Oluşturulur ?

Her web sitesi sahibi Google Adsense üzerinde reklam oluşturma ve yayınlama hakkına sahip olmaktadır. Ancak bu servisin belirlemiş olduğu kurallar bulunmaktadır ve bu kurallara uyulmaması durumunda ciddi cezalar söz konusu olmaktadır. Bu kurallara örnek olarak içeriklerin kesinlikle özgün olması sayılabilinir. Ayrıca reklamlarda kullanılan görsellerin her hangi bir telif hakkına da sahip olmaması gerekmektedir. Bu kuralların yanı sıra reklam yerleşimlerinin aldatıcı olmaması tarzında kurallarda bulunmaktadır. Google’ın bu kadar sert kurallar koymasında ki en büyük etken ise reklam veren ile reklam alan arasında ki adaletin sağlanmasıdır. Eğer Adverse servisine başvurursanız yukarıda sayılan özelliklere sahip olan web siteleri üzerinden reklamlarınızı yayımlayabilirsiniz.

Adsense servisinden en iyi şekilde yararlanmak ve verilen reklamlardan en iyi şekilde geri dönüş alabilmek için uyulması gereken bazı stratejiler bulunmaktadır. Bu stratejilerden ilki reklamın zamanı olmaktadır. Örneğin kazak reklamını yaz mevsiminde yaparsanız beklediğiniz kadar geri dönüş alamayabilirsiniz. Stratejilerden bir diğeri ise verilen reklamların aralıkları olmaktadır.  Elbette Google Adsense yayınlamak istediğiniz reklamların ilgi çekici olması gerekmektedir. Arama motorunda doğru bir şekilde görüntülenebilmesi için ise doğru anahtar kelimelerin kullanılması gerekmektedir.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar