Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Hafta Sonu Havale Yapılır Mı?

Hafta sonu havale yapılır mı? Havale, bir bankanın X şubesinden yine aynı bankanın X şubesine yapılan para transfer işlemidir. Yani banka içi para transferidir. Havale işlemleri aynı banka arasında gerçekleştiği için, anında hesaba geçer, bu nedenle evet hafta sonu havale yapılır diyebiliriz. Peki havale işlemi tam olarak nasıl yapılır? Havale aynı gün hesaba geçer mi? Hafta sonu havale nasıl yapılır?

Havale Nasıl Yapılır?

Havale, aynı banka hesabına gönderdiğimiz para transferi işlemidir. Havale yaptığımızda para, aynı an alıcı hesabına geçer ve aynı zamanda resmi tatillerden ve değişikliklerden kesinlikle etkilenmez. Yani hafta sonu havale yapılır mı diyorsanız evet hafta sonu da havale yapabilirsiniz.

  1. Havale yapabilmek için, bankanızın internet şubesine girmeniz gerekmektedir.
  2. Bankanızın internet şubesine çeşitli giriş bilgileriniz ile giriş yaptıktan sonra, para transferleri alanına gelmeli ve bu alandan aynı bankaya transferi seçmelisiniz.
  3. Alıcı bilgileri ve tutar gibi bilgileri girdikten sonra para transferi işlemi tamamlanmaktadır.

Hafta Sonu Nasıl Havale Yapılır?

Hafta sonu havale işlemi de yine diğer günlerde olduğu gibi çok kolay bir şekilde yapılabilir. Ancak banka şubeleri hafta sonu kapalı olduğundan, sadece internet şube, mobil şube ve ATM kanalıyla yapılabilmektedir. Yani para transfer işlemleri sadece bu kanallar aracılığı ile gerçekleşebilmektedir. Hafta içi ve resmi tatilin olmadığı günlerde yine şubeden para transferi yapılabilmektedir.

Havale Saatleri Nedir?

Havale saatleri, sadece şubeden ve telefon bankacılığı üzerinden yapılabilecek havale işlemlerini kapsar. Yani internet bankacılığı, mobil şube ve ATM aracılığı ile saat sınırı olmadan dilediğiniz zaman havale yapabilirsiniz, üstelik paranız anında alıcı hesaba geçer.

Şubeden yapılacak para transferi işlemleri için ise, saat sınırı bankadan bankaya göre değişebilir. Çünkü bankaların çalışma saatleri arasında ortalama 30 dakika ile 1 saat kadar fark olabiliyor. Ancak genel olarak incelediğimizde 09.00 ile 16.45 saatleri arasında banka şubelerine giderek hızlı bir şekilde para transfer işlemlerini gerçekleştirebilmektesiniz.

Ziraat Bankası Yurtdışına Para Gönderme

Paranın Hemen Hesaba Geçmesi İçin Havaleye Alternatif Transfer Yöntemi

Biliyorsunuz ki, havale işlemi yapabilmek için, parayı gönderen hesap ile alan hesabın aynı bankada olması gerekir. Yani Ziraat Bankası’ndan Halkbank’a transfer yapacaksanız bu işlem havale değil, eft olur. Bu nedenle aynı bankada hesabın olması gerekir. Fakat, karşı bankadaki kişinin hesabı farklı bankada olsa bile parayı anında teslim alabilmesi için farklı yollarda vardır. 

  1. Cebe transfer yöntemi veya cebe havale yöntemi olarak adlandırılan bu yöntem ile hızlı bir şekilde banka hesabı olmaksızın alıcı kişinin para almasını sağlayabilirsiniz.
  2. Bunun için yapmanız gereken şey, bankanızın internet şubesini kullanarak, cebe havale yöntemini seçmek olacaktır. 
  3. Cebe havale yönteminde para, alıcı kişinin telefon numarasına gönderilir ve gönderilen bankanın herhangi bir ATM’si veya şubesi aracılığı ile para teslim alınabilir.
  4. Telefon numarasına bir miktar para gönderdikten sonra, alıcı kişinin ilk kişi gönderilen bankanın herhangi bir ATM’sini bulmak olacaktır.
  5. Atm bulunduktan sonra hızlı bir şekilde cep telefon numarası ATM ekranın girilir ve adına gönderilen parayı hızlı bir şekilde nakit olarak çekebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar