Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Hisse Senetleri İle İlgili Mutlaka Bilinmesi Gerekenler

Hisse senetleri ile ilgili işlem yapmadan önce mutlaka bilinmesi gereken ve dikkat edilmesi gereken noktaları bu yazımızda listeledik

Yatırım yapmak denilince akla ilk gelen enstrümanlardan olan Hisse Senedi, sermaye şirketlerinin ortaklarının sahip oldukları payları ve hisseleri belgelemek için vermiş oldukları kıymetli evrak olmaktadır. Diğer bir değişle bu kıymetli evraka sahip olan kişilerin sözü edilen şirketin anaparasının üzerinde hakkı olduğu anlamına gelmektedir. Bu senetler diğer bir anlamda ise bir mülkiyeti yada ortaklığı temsil etmektedirler. 

Hisse senetlerine yapılan yatırımların getirileri her zaman sabit bir getiri olmamaktadır. Bu şekilde yapılan yatırımların getirileri şirketlerin bilanço yatırımlarına ve şirketlerin yaptıkları yatırımlara bağlı olarak farklılık göstermektedir. 

Hisse Senedi çıkarmak isteyen şirketler anonim, sermayesi paylara bölünmüş komandit ve özel kanun ile kurulmuş şirketler  olma özelliğini taşımalıdırlar. Ayrıca Hisse senetlerini satışa çıkaracak şirketlerin bu işlem için Sermaye Piyasası Kurumu’ndan (SPK) onay almaları gerekmektedir. Borsada en çok işlem gören enstrümanların arasında olan bu kıymetli evraklar bu özelliği nedeniyle hem yatırımcılar hem de şirketler için oldukça önemli olmaktadır.

hisse-senedi-bilinmesi-gerekenler
Hisse senetleri

Hisse Senedi İle İlgili Olarak Bilinmesi Gerekenler

Öncelikle eğer yatırımlarınızı bu alanda değerlendirmek istiyorsanız sahip olabileceğiniz miktar konusunda her hangi bir sınırınızın olmadığını bilmelisiniz. İstediğiniz miktarda ki senedi alabilir veya satabilirsiniz.

Eğer yatırımlarınızı Bu şekilde değerlendirmek istiyorsanız o zaman yatırımlarınıza başlamadan önce bu konu hakkında bilgiye sahip olmanız gerekmektedir. Özellikle yatırım yapmak istediğiniz şirketlerin durumlarını dikkatlice takip etmeniz ve Hisse Senedi fiyatlarını etkileyen faktörler hakkında bilgilerinizin olması gerekmektedir. Bu yatırım şeklinde diğer yatırım şekillerine oranla daha fazla takip edilmesi gerekmektedir. Hisselerin, şirketlerin ve borsanın durumunu günlük, saatlik hatta anlık olarak takip etmek oldukça önemli olmaktadır. Böylece senetlerinizi ne zaman ve nasıl değerlendireceğiniz konusunda karar verirken daha fazla bilgiye sahip olabilir ve daha doğru kararlar verebilirsiniz.

Spekülatif hisselerin cazip olmasının başlıca sebebi yüksek getirilerinin olmasıdır. Ancak yatırım yaparken aklınızda tutmanız gereken en önemli konu bir yatırım aracının ne kadar yüksek getirisi var ise o kadar yüksek risk içerdiği olmalıdır. Bu sebeple spekülatif hisselere yatırım yaparken yüksek risk altında olduğunuzu unutmamanız gerekmektedir. 

Yatırımlarınızı borsada değerlendirmeden önce az da olsa yatırım deneyiminizin olması gerekmektedir. Çünkü borsa üzerinde yapılan yatırımlar genellikle anlık kararlar almayı ve sürekli takibi gerektiren işlemlerdir.

Hisse Senedi alımı yapacağınız sektöre hakim olmalısınız. En azından o sektör ile ilgili olarak bir fikrinizin olması gerekmektedir. Böylece yaşanan hangi gelişmelerin bu sektörü nasıl etkileyeceğini ön görebilir ve kararlarınızı buna göre alabilirsiniz. Ancak hiç bir fikrinizin olmadığı bir sektörde yaşanan ani gelişimler sizi hazırlıksız yakalayarak yatırımlarınızın zarar görmesine sebep olabilir.

Borsada işlem gören senetler hakkında bilmeniz gereken son şey ise senetlerin kolaylıkla nakde çevrilebilir özellikte olmasıdır. Bu da senetlerin likit bir enstrüman olduğu anlamını taşımaktadır.

Hisse Senedi Siteleri

Günümüzün dijitalleşen dünyasında borsada yapacağınız işlemleri internet siteleri üzerinden gerçekleştirebilecek olmanız elbette ki sizi şaşırtmayacaktır. Bu siteler üzerinde borsayı takip edebili ve al-sat işlemlerinizi hangi kriterleri baz alarak yapacağınızı öğrenebilirsiniz. Bu siteleri yerli ve yabancı olarak ayırmak doğru olmayacaktır. Ancak Türkiye’de işlem yapacağınızı düşünülürse sitenin dilinin Türkçe olması grafik ve analizleri daha rahat anlamanızı sağlayacaktır. 

Bu tarzda ki sitelerde bulabileceğiniz bilgiler ise şunlar olmaktadır:

  • Öncelikle bu türde ki sitelerde sıklıkla karşılaşılan konular arasında günlük al sat tahminleri yer almaktadır. Bu sitelerin yöneticileri genellikle broker oldukları ya da broker ile çalıştıkları için günlük tahminler yayınlamaları gayet normaldir. Sitenin güvenirliğine bağlı olarak da tahminlerin doğru çıkma olasılıkları yüksektir.
  • Bu tür sitelerde bulabileceğiniz bir diğer konu ise diğer yatırımcıların yorumlarıdır. Bu yorumlar sayesinde daha çok şirket hakkında daha çok bilgiye ulaşabilirsiniz.
  • Son olarak Hisse Senedi sitelerinde bulabileceğiniz bir başka bilgi ise kağıdın nereye gideceği olmaktadır.

Borsada işlem yapmak isteyenlerin elbette ki kendi bilgi birikimlerinin olması zorunludur. Ancak borsada yatırım yapmaya yeni başlayanların bu türde ki sitelerden büyük oranda yararlanabildikleri de bir gerçektir. Diğer bir yandan borsada işlem yapmak için eğitim almış olsanız ve bu konu üzerinde derin bilgiye sahip olsanız bile diğer yatırımcıların hangi yönde hareket ettiklerini gözlemlemek açısından bu sitelerin size büyük yararı dokunacaktır. 

Hisse Senedi Yatırımının Avantajları

Hisse Senedi yatırımı yaptığınız taktirde senetleri satışa çıkaran şirketlere ortak olmuş olursunuz. 

Bu şirketlerin sermaye arttırımlarına ve kar paylarına katılma hakkına sahip olursunuz. 

Bu yatırım aracının bir diğer avantajı ise mevduatlarınızı en iyi şekilde nemalandırmasıdır.

Diğer bir avantajını ise likit bir enstrüman olması oluşturmaktadır. Senetler yatırım araçları içerisinde en kolay nakde çevrilebilen enstrümanlardır.

Sahibi olduğunuz senetler Takasbank’da yatırımcı adına açılmış olan hesaplarda güven içerisinde tutulmaktadır.

Borsada bulunan birikimlerinizi reel piyasaya aktarabilirsiniz.

Emir İşlemleri

Borsada yapmak istediğiniz işlemler için kullanılan terim emir işlemleri olmaktadır. Bu emir işlemlerini  brokerınıza veya broker statüsünde web sitelerine dört farklı yol ile yaptırabilirsiniz. Bu yöntemlerden ilki broker veya web sitelerine telefon aracılığı ile ulaşıp alım satım işlemlerinizin emirlerini verebilirsiniz. ikinci yol olarak kullanabileceğiniz yöntem ise web siteleri üzerinden online olarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Akıllı cihazların hayatımıza girmesi ile birlikte borsa işlemleriniz uygulamalar üzerinden istediğiniz yerde gerçekleştirebilme olanağınız da bulunmaktadır. Son olarak Hisse Senedi emir işlemlerini yazılı bir şekilde de brokerlarınıza iletebilirsiniz.


1 yorum
  1. […] uluslararası piyasalara hitap eder. Bu nedenle de ürün çeşitliliği gerçekten çok fazladır. Hisse senetleri piyasası, ürün çeşitliliğini sadece hisse senetleri ile sınırlamaktadır. Bu durumda da […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar