Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Hissede Halka Arz Nedir?

Şirketler, genellikle kaynak açıklarından ya da diğer nedenlerden dolayı, Halka Arz faaliyetinde bulunur. Bu sayede kaynak elde eden ve diğer birtakım avantajlara sahip olan şirketler, genel olarak bu yöntemi kullanır. Peki, tüm detaylarıyla halka arz nedir ve nasıl yapılır? Gelin bir göz atalım.

Halka Arz Nedir?

Şirketler, hisse senetlerini satışa çıkardıklarını ve tüm yatırımcıların şirkete hissedar olabileceklerini ilan ederse bu durum, halka arz olarak bilinmektedir. Kısaca şirketin sahip olduğu varlıklar, ufak parçalara bölünür ve halkın yatırım yapmasının veya hissedar olmasını yolu açılır. Çeşitli nedenlerden dolayı şirketler bu yola başvurur ve bu sayede birtakım faydalar elde ederler. 

Genel olarak başarılı şirketler, çalışmalarını genişletmek ve yeni çalışmalar için fon bulmak amacıyla halka arz işlemlerine yönelir. Bu sayede hem yatırımcı hem de şirket, uzun vadeli süreçlerde gelir elde edecektir. Özellikle de bankalara borçlanmadan kaynak elde etmek isteyen şirketler, hisselerini tüm yatırımcıların satışına çıkararak halk arz yönteminden faydalanmaktadır. 

Halka arz nedir

Halka Arz Çeşitleri Nelerdir?

Halka arzın iki çeşidi bulunmaktadır. Bunlar; birincil ve ikinci halka arz olarak bilinir. Birincil halka arzda, şirket ilk defa hisselerini yatırımcıların satışına açmıştır. İkincil halka arz durumunda, daha önceden gerçekleştirilen ancak yeteri kadar etkileşim yaratmayan halka arz durumunun üzerine bu işlemin ikinci kez yapılması kararlaştırılmıştır. Genel olarak şirketler, halka arz durumunun birincil halka arz faaliyetinde düşük oranlı olması sonucu, ikincil halka arz faaliyetine başvururlar. 

Bist Nedir?

Halka Arzın Avantajları Nelerdir?

Halka arz, şirketlere büyük avantajlar sağlamaktadır. Özellikle de daha hızlı büyümek ve daha geniş kitlelere ulaşmak isteyen şirketler adına neredeyse gerekli olan işlemlerden birisi de halka arzdır. Halka arz faaliyeti aynı zamanda uzun vadeli süreçte yatırımcıya da getiri sunmaktadır. 

Halka arzın en büyük avantajlarından birisi, finansman sağlamasıdır. Özellikle de yeni yatırımlar için finansman desteğine ihtiyaç duyan ya da borçlanmanın eşiğinde olan şirketler, halka arz yöntemi ile bu gibi durumlarla iyi bir şekilde baş edebilirler. Diğer bir faydası ile mali yapıyı güçlendirmesidir. 

Halka arz, adı üzerinde halkla yakınlaşmayı sağlayan bir faaliyettir. Bu nedenle halka arz faaliyetleri sonrasında yatırımcıların alımına açık olan şirket hisseleri, değer kazanmaya başlar. Ek olarak şirket bu sayede daha bilinir ve daha prestijli bir konuma gelir. Bu durum, tedarikçiler açısından da sakin ve güvenli bir ticaret ortamı yaratır. 

Halka arz yöntemi sayesinde şirketlerin değeri daha şeffaf bir hal alır. Bu durum, istisnasız olarak her şirketin değerine değer katmaktadır. Bu nedenle de halka arz edilen şirketler, halka arz edilmeyen şirketlerden daha değerli şirketler olacaktır. 

Halka Arz Şartları Nedir?

Eğer şirketler halka arz yöntemine başvurmak istiyorsa, belirli şartları yerine getirmek zorundadır. Bu şartlar arasında ise aşağıdaki maddelerde yazan başlıklara dikkat etmek gerekir:

Aracı kurumlarla irtibat haline olmak

Sermaye Piyasası Kurulu ile iletişime geçmek

Şirket verilerinin uzmanlar tarafından (Borsa İstanbul ve SPK) kontrol edilmesi

Yukarıdaki şartlar yerine getirildikten sonra uzmanlar tarafından işlemler uygun görülürse halka arz, fiilen başlamış olacaktır. 

Bu aşamalarda önemli olan, halka arz edilecek şirketlerin SPK ile sözleşme imzalamasıdır. Bu sayede şirketler, SPK’nın denetimine ve aldığı kararlara uymak zorundadır. SPK mevzuatına uygun olarak hareket etmek zorunda olan şirketler, aracı kurum sayesinde halka arz işlemlerinin başlatılması adına talepte bulunabilir. Talep sonrasında uzmanların şirket verilerini incelemesi gerekir. İncelenen verilen sonrası herhangi bir usulsüzlük yoksa talep kabul edilecektir. 


1 yorum
  1. […] Hissede Halka Arz Nedir? 2 gün önce […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar