Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

İnstagram’dan Para Kazanmak İçin Kaç Takipçi Gerekir?

İnstagram’dan para kazanmak, özellikle dijitalleşen dünya akımının etkisiyle oldukça basitleşmeye başladı. Sosyal medya kullanımının her geçen yıl yüzde 10’un üzerinde artış göstermesi, Instagram’ı bir pazaryeri haline getirdi. Yüksek takipçiye sahip olan Influencer’lar, sahip oldukları kitleleri reklam yoluyla pazarlıyor ve bundan ciddi gelirler elde edebiliyor. Bu yazıda sizlere kurduğunuz bir Instagram hesabından ne kadar gelir elde edebileceğinizden bahsedeceğiz. 

Instagram ile Nasıl Para Kazanılır?

İnstagram’dan para kazanmak için birkaç yol vardır, bunlar aşağıda detaylı olarak yazmaktadır.

 1. Reklam Yoluyla Para Kazanmak: Instagram hesap sahipleri, yüksek takipçi kitlelerine ulaşırlar ve bu kitle pazarlandığında ciddi anlamda ciro elde edilir. Yüksek takipçiye sahip hesaplar çeşitli reklamları ücretli bir şekilde paylaşarak gelir elde edebilirler.
 2. İşletme Sayfası Açmak: Bir işletme sayfası açarak, mağazanızı internete taşıyabilirsiniz, bu yönteme göre, bir miktar sermayesi olan insanlar, işletme sayfalarının reklamlarını yaparak takipçi kitlesi kazanırlar ve bu kitleye çeşitli ürün tanıtımları ile pazarlama yapılarak satış elde edilir. 

Reklam Yoluyla Ne Kadar Para Kazanılır? 

Instagram’dan para kazanmak için açtığınız sayfadan elde edeceğiniz gelir aslında tamamen size bağlıdır. Reklam yoluyla para kazanmak ve bir gelir elde edebilmek için, sayfanızın belli bir kitleye ulaşması gerekmektedir. Sayfanızın hedef kitlesi, çoğu firmanın satış hedef kitlesi olabilir ve bu firmalar sayfanıza reklam vererek Influencer etkisinden yararlanırlar. Reklam yoluyla elde edebileceğiniz gelir ne kadar takipçiye sahip olduğunuz ile doğrudan ilgilidir. 100 bin takipçiye sahip bir sayfa ile 1 milyon takipçiye sahip bir sayfa elbette aynı miktarda para kazanmaz.

Reklam yoluyla 100 bin takiçili bir hesaptan aylık 1000 TL ile 1500 TL arasında para kazanmak mümkündür. Sayfanızın aktif kitlesi çoksa, bu durumda 2000 TL 3000 TL gibi gelirler de elde edebilirsiniz. 1 milyon takipçili hesaplar ise yaklaşık 10 bin TL ile 15 bin TL arasında para kazanır. Sayfa çok aktif ise, gelir 30 bin TL’ye kadar çıkabilir. 5-6 milyon takipçiye sahip bir sayfa ise aylık 100 bin TL’ye kadar gelir elde edebilir. 

İşletme Sayfası Açarak Ne Kadar Kazanılır?

İşletme sayfaları gerçekten de çok yüksek gelirler elde edebilirler. Sıradan 100 bin takipçilik bir işletme hesabının ayda 50 bin TL ile 100 bin TL arası satış yaptığını biliyoruz. Takipçi sayısı 1 milyona ulaşan bazı işletmelerin ciroları da yaklaşık 500 bin TL seviyelerinde, tabi bu ne sattığınıza da bağlı. Örneğin bir kadın ürünü satıyorsanız ve sayfanızın kitlesi çoğunlukla erkekse muhtemelen satış yapamazsınız veya 1 milyon hesaba karşılık 50 bin TL gibi çok düşük satışlar elde edersiniz.

İnstagram Dükkan Nasıl Açılır?

Para Kazanmak İçin Kaç Takipçi Gerekir?

İnstagram’dan para kazanmak için gereken takipçi sayısı, ne kadar gelir hedefiniz olduğuna bağlı olarak değişebilir. Ayda 10 bin TL kazanmak isteyen birinin aktif 500 bin takipçili bir sayfası olması gerekir. Daha fazla takipçi elbette daha fazla parayı getirecektir.

 1. 10 bin takipçili hesap aylık ortalama 200 lira kazanır.
 2. 50 bin takipçili hesap aylık ortalama 500-600 lira kazanır.
 3. 100 bin takipçili hesap en fazla 2000-3000 lira gelir elde eder.
 4. 300 bin takipçili hesap aylık 5-6 bin TL para kazanabilir.

Instagram’da Reklam Fiyatları

Instagram reklam sektörü, pek çok kişinin gelirini etkileyen önemli bir sektördür. Burada oluşan bir artış, herkesin kazandığı gelirin artmasına neden olabilir. Instagram’da genel olarak reklam fiyatları aşağıdaki gibidir.

 1. 10 bin takipçili hesabın tek bir gönderi reklamı 15 TL, hikâye reklamı 10 TL’dir.
 2. 50 bin takipçili bir hesap gönderi başına 60 TL, hikâye başına 40-50 TL talep eder.
 3. 100 bin takipçili bir hesap gönderi başına 200 TL, hikâye başına 80-90 TL talep edebilir.
 4. 300 bin takipçili bir hesap her bir gönderi için 500 TL reklam ücreti isteyebilir.
 5. 1 milyon takipçili hesaplar bir reklam paylaşımı için 1500 TL istiyorlar.
 6. 5-6 milyon takipçili hesaplar tek bir reklam paylaşımı için 5 bin TL ile 10 bin TL arasında bir ücret talep ediyorlar.
 7. 10 milyon ve üzeri takipçili hesaplarda kişisel fiyat uygulaması olur ve tek bir reklam paylaşımı için 30 bin TL, 100 bin TL, hatta 200 bin TL isteyen hesaplar bile var.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar